Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Parlament i nowa Komisja - co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Informacje ogólne Instytucje31-10-2014 - 11:30
Głosowanie w Parlamencie Europejskim.  

Nowa Komisja Europejska pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 1 listopada. Już teraz wiemy, że KE chce przeznaczyć 300 miliardów euro w ramach planu inwestycyjnego, który wkrótce zostanie przegłosowany przez Parlament. To zaledwie jedno z zadań na najbliższe miesiące. Co jeszcze czeka PE? Roaming, unia bankowa, eliminacja jednorazowych siatek plastikowych... Czytaj dalej i poznaj agendę. (Przeczytaj więcej: Parlament i nowa Komisja - co nas czeka w najbliższych miesiącach? )

 
 
ABC instytucji UE Infografika - Instytucje30-10-2014 - 17:38

Czym zajmuje się Parlament Europejski, a nad czym czuwa Komisja? O kogo chodzi, gdy mówi się o Radzie Europejskiej, a kto wchodzi w skład Rady Unii Europejskiej? Nasza infografika w łatwy i przystępny sposób wyjaśni Ci wszelkie zawiłości świata unijnych instytucji. Przedstawiamy graficzne ABC instytucji Unii Europejskiej! (Przeczytaj więcej: ABC instytucji UE )

 
 

ABC instytucji UE

Informacje ogólne Instytucje30-10-2014 - 11:19
UE wydaje się skomplikowana? Nasza infografika pomoże Ci wszystko zrozumieć  

Czym zajmuje się Parlament Europejski, a nad czym czuwa Komisja? O kogo chodzi, gdy mówi się o Radzie Europejskiej, a kto wchodzi w skład Rady Unii Europejskiej? Nasza infografika w łatwy i przystępny sposób wyjaśni Ci wszelkie zawiłości świata unijnych instytucji. Przedstawiamy graficzne ABC instytucji Unii Europejskiej! (Przeczytaj więcej: ABC instytucji UE )

 
 

Poznaj troje reżyserów, walczących o Nagrodę LUX 2014

Informacje ogólne Instytucje / Kultura29-10-2014 - 17:59
Céline Sciamma - reżyserka "Girlhood"; Paweł Pawlikowski - reżyser "Idy" oraz Rok Biček - twórca "Class Enemy".  

Co odróżnia europejskie kino? Jego specyficzna tożsamość, fabuła, inni bohaterowie, siły historyczne i polityczne czy po prostu inny sposób opowiadania historii? O tym rozmawialiśmy z trojgiem reżyserów, nominowanych do tegorocznej Nagrody LUX Parlamentu Europejskiego. Zwycięzca ogłoszony zostanie dopiero 17 grudnia, ale w międzyczasie poznajcie Céline Sciammę, Pawła Pawlikowskiego i Roka Bička. (Przeczytaj więcej: Poznaj troje reżyserów, walczących o Nagrodę LUX 2014 )

 
 

Posłowie wzywają liderów Ukrainy do szybkiego stworzenia rządu i reform

Informacje ogólne Instytucje / Delegacje29-10-2014 - 12:12
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz szef parlamentarnej delegacji Andrej Plenkovic podczas spotkania w Kijowie 27 października 2014 r.  

Ukraina powinna szybko stworzyć rząd i rozpocząć proces reformowania kraju – przyznali posłowie, po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych, które wygrały ugrupowania pro-europejskie. Parlamentarna delegacja 14 eurodeputowanych wysłana została w celu monitorowania pierwszych wyborów parlamentarnych po ostatniej rewolucji na Ukrainie. Podczas spotkania z władzami w Kijowie, posłowie zadeklarowali pomoc we wdrożeniu zapisów niedawno przyjętej umowy stowarzyszeniowej. (Przeczytaj więcej: Posłowie wzywają liderów Ukrainy do szybkiego stworzenia rządu i reform )

 
 

W tym tygodniu w PE: obserwacja wyborów na Ukrainie i w Tunezji

Informacje ogólne Instytucje28-10-2014 - 18:55
W tym tygodniu w PE: obserwacja wyborów na Ukrainie i w Tunezji  

W tym tygodniu, posłowie odwiedzają swoje okręgi wyborcze i biorą udział w parlamentarnych delegacjach lub obserwacjach wyborów. Pierwsze wyniki misji w Tunezji i na Ukrainie poznamy już w poniedziałek i wtorek. Najbliższe posiedzenia parlamentarnych komisji odbędą się w pierwszym tygodniu listopada. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: obserwacja wyborów na Ukrainie i w Tunezji )

 
 
 

Październikowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego upłynęła głównie pod znakiem głosowania nad nowym składem Komisji Europejskiej. Zespół Jean-Claude Junckera otrzymał wymagane poparcie parlamentarzystów i przejmie swoje obowiązki 1 listopada. Posłowie przedyskutowali także upływającą kadencję José Manuela Barroso oraz zagłosowali przeciwko cięciom w przyszłorocznym budżecie unijnym. Poznaliśmy także laureata Nagrody Sacharowa 2014 – jest nim kongijski ginekolog Denis Mukwege. (Przeczytaj więcej: Październikowa sesja plenarna w skrócie: nowa Komisja, Nagroda Sacharowa, budżet )

 
 
Atak ISIS na miasto Kobane, znajdujące się na granicy z Turcją ©BELGAIMAGE/Eyevine/H. Sari Xinhua  

Turcja powinna zrobić więcej, by pomóc Kurdom przełamać oblężenie ISIS w mieście Kobane – przyznali posłowie w debacie 22 października. Potępili także działania tzw. Państwa Islamskiego i wezwali do intensyfikacji działań w celu powstrzymania grupy terrorystycznej i pomocy jej ofiarom. Niektórzy wspomnieli także o potencjalnej groźbie przejęcia i użycia broni chemicznej przez ISIS i konieczności opracowania strategii dla całego zagrożonego regionu. (Przeczytaj więcej: Kobane: posłowie wzywają Turcję do pomocy oblężonemu przez IS syryjskiemu miastu )

 
 
Nowa Komisja Europejska w liczbach Infografika - Instytucje22-10-2014 - 17:35

Nowa Komisja Europejska, pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera została przegłosowana i zatwierdzona przez Parlament Europejski w środę, 22 października 2014 r. Kto wchodzi w jej skład? Kto jest najmłodszy, a kto najstarszy? Ile kobiet zasiada w KE? Kto pełnił wcześniej funkcje ministerialne lub poselskie? Wszystko w naszej infografice! (Przeczytaj więcej: Nowa Komisja Europejska w liczbach )

 
 
Wywiad z ustępującym przewodniczącym Komisji Europejskiej Josè Manuelem Barroso  

Po dziesięciu latach pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso gotowy jest przekazać klucze do swojego gabinetu nowo wybranemu szefowi KE Jean-Claude Junckerowi. Udało nam się spotkać z przewodniczącym Barroso tuż po wtorkowej debacie plenarnej podsumowującej ostatnie pięć lat jego prac. Przyznał, że kryzys nie miał przyczyn w samej UE, a spowodowany był przez nieodpowiedzialne zachowanie na rynkach finansowych i w części państw członkowskich. (Przeczytaj więcej: Barroso: "Europa nie była przyczyną kryzysu, Europa jest na niego sposobem” )