Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Krótki przewodnik po ... wysłuchaniach komisarzy

Informacje ogólne Instytucje15-09-2014 - 15:24
 

Zanim nowa Komisja Europejska rozpocznie swoje prace, kandydaci na komisarzy muszą przejść przez gruntowny proces kontroli kwalifikacji. Wysłuchania w odpowiednich komisjach Parlamentu Europejskiego rozpoczną się 29 września. Ich przebieg będzie miał decydujące znaczenie na wynik ostatecznego głosowania plenarnego nad pełnym składem nowej KE. (Przeczytaj więcej: Krótki przewodnik po ... wysłuchaniach komisarzy )

 
 

Poznaj grupy polityczne Parlamentu Europejskiego!

Informacje ogólne Instytucje12-09-2014 - 20:03
Ile jest grup politycznych w Parlamencie Europejskim 8. kadencji? Kto im przewodniczy? Zobacz naszą specjalną stronę!  

Parlament Europejski jest gorącym politycznym forum, w którym ścierają się poglądy 750 deputowanych, pochodzących z 28 krajów członkowskich, w każdej niemal dziedzinie polityki. Grupy polityczne pełnią tu kluczową rolę – łącząc osoby o podobnym światopoglądzie i dając im możliwość wpływania na europejskie prawo. Ile jest grup politycznych w Parlamencie Europejskim 8. kadencji? Kto im przewodniczy? Jakie są ich priorytety? Dowiedz się dzięki naszej nowej stronie. (Przeczytaj więcej: Poznaj grupy polityczne Parlamentu Europejskiego! )

 
 

Schulz: “To, co dzieje się na Ukrainie, dotyczy wszystkich Europejczyków”

Informacje ogólne Instytucje12-09-2014 - 19:39
"Nie możemy stać z boku i bezczynnie patrzeć, jak łamane są podstawowe reguły obowiązujące społeczność międzynarodową" - Martin Schulz w Kijowie.  

“Nie możemy stać z boku i bezczynnie patrzeć, jak łamane są podstawowe reguły obowiązujące społeczność międzynarodową” – mówił przewodniczący PE Martin Schulz podczas wizyty w Kijowie. “Przyjęliśmy zasady dotyczące wzajemnego traktowania się przez jej członków i dotyczą one nas wszystkich” – podkreślał. Podczas dwudniowej delegacji, Schulz spotkał się z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. (Przeczytaj więcej: Schulz: “To, co dzieje się na Ukrainie, dotyczy wszystkich Europejczyków” )

 
 

Unijny fundusz pomagający znaleźć pracę: fakty i liczby

Informacje ogólne Instytucje / Polityka społeczna12-09-2014 - 19:17
 

W latach 2007-2013, ponad 400 milionów euro zostało przyznane dziesiątkom tysięcy pracowników, którzy utracili zatrudnienie ze względu na proces globalizacji lub kryzys gospodarczy w Europie. Pomoc była możliwa dzięki Europejskiemu Funduszowi Dostosowania do Globalizacji (EGF). 11 września, parlamentarna komisja ds. budżetu przegłosowała przekazanie kolejnego pakietu pomocowego dla czterech państw członkowskich. (Przeczytaj więcej: Unijny fundusz pomagający znaleźć pracę: fakty i liczby )

 
 

Before the commissioners-designate as presented by incoming Commission President Jean-Claude Juncker can take office and start work, members of the European Parliament will exercise their power of democratic scrutiny enshrined in the Treaty by holding hearings to quiz the 27 candidates on their skills and their qualifications for the posts proposed to them. (Read more: "This time it's different" - Parliamentary hearings )

 
 

Wysłanniczka ONZ do zmian klimatu: "Musimy obrać zupełnie nowy kurs"

Informacje ogólne Instytucje10-09-2014 - 19:52
Specjalna wysłanniczka ONZ ds. zmian klimatu Mary Robinson  

Zmiana klimatu będzie jednym z najważniejszych tematów prac nowego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Osobą przekonaną o konieczności jak najszybszego działania w tej sprawie jest specjalna wysłanniczka ONZ ds. zmian klimatu Mary Robinson, która podczas swojej wizyty w Brukseli, wezwała europejskich polityków, by stanęli w pierwszym szeregu batalii z globalnym ociepleniem. (Przeczytaj więcej: Wysłanniczka ONZ do zmian klimatu: "Musimy obrać zupełnie nowy kurs" )

 
 

Petycje – niech usłyszą Twój głos!

Informacje ogólne Instytucje / Prawa obywatelskie / Petycje10-09-2014 - 19:01
Chcesz zmieniać UE? Złóż petycję do parlamentarnej komisji!  

Europejska decyzja kłóci się z Twoimi poglądami? Masz pomysł na wprowadzenie innych, lepszych rozwiązań? Parlament Europejski może Ci pomóc! Dowiedz się, w jaki sposób sprawić, by Twój głos usłyszano w Europie – przeczytaj nasz poradnik i spróbuj swoich sił ze złożeniem petycji do parlamentarnej komisji! (Przeczytaj więcej: Petycje – niech usłyszą Twój głos! )

 
 

Wehikuł czasu UE: jak zmieniło się życie w Europie w ciągu ostatnich 35 lat?

Informacje ogólne Instytucje09-09-2014 - 14:13
 

Parlament Europejski rozpoczął niedawno swą ósmą, pięcioletnią kadencję, wkrótce swoje prace wznowi także, w zupełnie odnowionym składzie, Komisja Europejska. Jak w ciągu ostatnich 35 latach zmieniło się życie, dzięki opracowywanej wspólnie polityce? Wskocz razem z nami w wehikuł czasu i porównaj Europę 1979 r. i 2014 r. (Przeczytaj więcej: Wehikuł czasu UE: jak zmieniło się życie w Europie w ciągu ostatnich 35 lat? )

 
 

W tym tygodniu w PE: Ukraina, Strefa Gazy i przygotowania do sesji plenarnej

Informacje ogólne Instytucje08-09-2014 - 17:43
W tym tygodniu w PE  

Sytuacja na Ukrainie pozostanie w centrum tegotygodniowych prac Parlamentu Europejskiego. Komisja ds. zagranicznych (AFET) przegłosuje przyspieszenie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej, a członkowie podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony (SEDE) spotkają się z przedstawicielami NATO i EEAS, by omówić wydarzenia za naszą wschodnią granicą. W czwartek, w Kijowie, z władzami Ukrainy spotka się przewodniczący PE Martin Schulz. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: Ukraina, Strefa Gazy i przygotowania do sesji plenarnej )

 
 

Tej jesieni w PE...

Informacje ogólne Instytucje05-09-2014 - 11:24
 

Wakacje już za nami, Parlament wraca więc do normalnego, intensywnego trybu prac. A co znajdzie się pośród najważniejszych tematów tej jesieni? Klimat, polityka zagraniczna, kryzys migracyjny, budżet 2015 oraz nowa Komisja Europejska Jean-Claude Junckera. (Przeczytaj więcej: Tej jesieni w PE... )