Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 
Next week in plenary: Chancellor Merkel and President Hollande to address MEPs  

Prezydent Francji François Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel wystąpią wspólnie 7 października na sesji plenarnej w Strasburgu. Od 15.00 Hollande i Merkel będą dyskutować z przewodniczącymi grup politycznych o sytuacji w Unii Europejskiej. To pierwsza wspólna wizyta przywdców Francji i Niemiec od listopada 1989 roku, kiedy tuż po upadku Muru Berlińskiego PE odwiedzili prezydent François Mitterrand i kanclerz Helmut Kohl. Transmisja wydarzenia na żywo na stronie internetowej. (Przeczytaj więcej: Wspólne wystąpienie prezydenta Hollande’a i kanclerz Merkel na sesji plenarnej )

 

25. rocznica zjednoczenia Niemiec

Informacje ogólne Przyszłość Europy/integracja europejska / Instytucje02-10-2015 - 12:44
Illustration photo of the German reunification ©AP Images/European Parliament  

Zjednoczenie Niemiec było naturalnym następstwem upadku Muru Berlińskiego w listopadzie 1989 roku. W PE powstała specjalna komisja, która miała zająć się możliwymi skutkami zjednoczenia. Zdaniem Elmara Broka (EPL, Niemcy), jedynego członka tej komisji, który nadal zasiada w PE, „Zjednoczenie Niemiec było na swój sposób nieformalnym rozszerzeniem Unii Europejskiej”. Zapytaliśmy Broka i trzech innych posłów, którzy byli obserwatorami z ramienia NRD, jak wspominają wydarzenia sprzed 25 lat. (Przeczytaj więcej: 25. rocznica zjednoczenia Niemiec )

 

Wybierz najlepsze zdjęcie w konkursie na gościnnego fotoreportera

Informacje ogólne Instytucje / Imigracja01-10-2015 - 15:44
September guest photographer contest topic: "Demography and migration" winner is  Éva Szabó with the photo "Cím nélkül" (without title) © Éva Szabó/ cím nélkül  

Tegoroczna edycja konkursu - zainspirowana Europejskim Rokiem na Rzecz Rozwoju - dobiega końca. Co miesiąc aż do września ogłaszaliśmy kolejne odsłony konkursu związane z rozwojem, a następnie wybieraliśmy 10 zdjęć. Jury wybierze jednego zwycięzcę, a drugiego wybierzecie wy. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Strasburga na listopadową sesję plenarną. (Przeczytaj więcej: Wybierz najlepsze zdjęcie w konkursie na gościnnego fotoreportera )

 

W tym tygodniu w PE: budżet UE na 2016 rok, Nagroda im. Sacharowa

Informacje ogólne Instytucje29-09-2015 - 10:39
W tym tygodniu w PE  

W tym tygodniu posłowie z Komisji Budżetowej (BUDG) przyjmą poprawki do budżetu UE na 2016 rok. Ponadto poznamy oficjalną listę nominowanych do Nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli, a grupy polityczne będą przygotowywać porządek obrad sesji plenarnej, która odbędzie się między 5 a 8 października w Strasburgu. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: budżet UE na 2016 rok, Nagroda im. Sacharowa )

 

Parliament urges Commission to show strong leadership in 2016

Plenary Session Institutions16-09-2015 - 19:56

A clear political vision to tackle the challenges of energy supply, climate change, transition to a digital society, job creation, migration, the rule of democracy and fundamental law should be at the core of the 2016 Commission's work programme. So say MEPs in a non-legislative resolution, voted on Wednesday, which sets out Parliament's recommendations for the European Commission’s 2016 work programme. (Read more: Parliament urges Commission to show strong leadership in 2016 )

 
Martin Schulz przemawia na otwarciu sesji plenarnej  

Pilny plan rozmieszczenia w państwach Unii 120 tysięcy osób przybyłych do Grecji, Włoch i Węgier by prosić o azyl będzie głosowany w trybie pilnym w czwartek o 10.00. Zastosowanie szybkiej ścieżki ustawodawczej (artykuł 154. Regulaminu PE) zostało zaproponowane przez Przewodniczącego Parlamentu Martina Schulza i zaakceptowanego przez posłów. (Przeczytaj więcej: Otwarcie sesji: "szybka ścieżka" dla planu rozmieszczenia 120 tys. azylantów )

 

W tym tygodniu w PE: podatki, migracja, emisje gazów

Informacje ogólne Instytucje14-09-2015 - 11:52
W tym tygodniu w PE  

W środę posłowie zbiorą się na minisesji plenarnej – w porządku obrad debaty poświęcone m.in. migracji, kryzysowi na rynkach rolnych oraz rozwojowi. W czwartek posłowie spotkają się z przewodniczącym Jean-Claude’em Junckerem, żeby przedyskutować regulacje podatkowe dla międzynarodowych przedsiębiorstw. Na wspólnym posiedzeniu Komisji Interpretacji Prawa Podatkowego (TAXE) oraz Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) Junckerowi będą towarzyszyć komisarze Pierre Moscovici i Margrethe Vestager. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: podatki, migracja, emisje gazów )

 

Wrześniowa sesja plenarna w skrócie: orędzie o stanie UE, migracja

Sesja plenarna Instytucje11-09-2015 - 09:00
 

W środę przewodniczący Juncker wygłosił swoje pierwsze orędzie o stanie Unii, koncentrując się na kwestiach związanych z migracją i sytuacją w Grecji. Tego samego dnia posłowie poparli system relokacji osób ubiegających się o azyl z Włoch i Grecji, a także dyskutowali z przedstawicielami KE o tym, jak skutecznie działać wobec kryzysu uchodźców na południu Europy. Ponadto na sesji plenarnej przyjęto zakaz klonowania zwierząt hodowlanych oraz zaostrzono przepisy dotyczące handlu produktami z fok. (Przeczytaj więcej: Wrześniowa sesja plenarna w skrócie: orędzie o stanie UE, migracja )

 

King Felipe VI of Spain to address EP plenary on 7 October

Plenary Session Institutions10-09-2015 - 12:54

King Felipe VI of Spain will address the European Parliament in a solemn session during the next Strasbourg plenary, the Conference of Presidents has confirmed today. (Read more: King Felipe VI of Spain to address EP plenary on 7 October )