Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Skarby Europy: odkryj sekrety razem z nami i Foursquare

Informacje ogólne Instytucje / Informacje / Turystyka01-08-2014 - 12:09
Parlament Europejski na Foursquare  

Opuszczona trasa kolejowa, zamki z piasku i posowiecki bunkier – w zeszłym roku przygotowaliśmy dla Was specjalną listę 28 miejsc wartych odwiedzenia w każdym z krajów członkowskich. W tym roku idziemy za ciosem i prezentujemy nowe lokacje, których nie można przegapić! Odkryj Europę na nowo – w świecie wirtualnym lub realnym, z nami i Foursquare. (Przeczytaj więcej: Skarby Europy: odkryj sekrety razem z nami i Foursquare )

 
 

Tym razem było inaczej – głosy i twarze kampanii wyborczej 2014

Informacje ogólne Instytucje30-07-2014 - 14:44
Vanessa - 20 lat, Niemcy: "Tak. Oddam swój głos w wyborach europejskich"  

Grecka studentka Aliki, irlandzka businesswoman Trish, czy pochodzący z Danii designerzy Jens i Sedsel - to część osób, które pomagały nam przekonać Europę do oddania głosu w majowych wyborach, w ramach oficjalnej kampanii informacyjnej Parlamentu Europejskiego. Zapytaliśmy ich o to, czemu głosowanie i wspólny europejski projekt są dla nich ważne. (Przeczytaj więcej: Tym razem było inaczej – głosy i twarze kampanii wyborczej 2014 )

 
 

“28 lipca 1914 r. – gdy miejscowy kryzys przerodził się w globalny konflikt”

Informacje ogólne Instytucje / Kultura28-07-2014 - 14:52
Arcyksiążę Franciszek Ferdynand dokonujący przeglądu wojsk 27.07.1914 r. w Sarajewie, na dzień przed śmiercią. Zabójstwo, dokonane przez 19-letniego Gawriło Principa było iskrą, która spowodowała wybuch I wojny światowej ©BELGA_AFP_HISTORICAL ARCHIVES OF SARAJEVO  

Dokładnie sto lat temu, Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, po zamordowaniu Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda przez Gawriło Principa. Wydarzenie w Sarajewie stało się iskrą, która rozpoczęła jeden z najtragiczniejszych, globalnych konfliktów w naszej historii, zwany Wielką Wojną. “Pamięć o tej lekcji jest najlepszym sposobem uczczenia poległych” – podkreślał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, kilka dni przed rocznicą. (Przeczytaj więcej: “28 lipca 1914 r. – gdy miejscowy kryzys przerodził się w globalny konflikt” )

 
 

Rekordowy rok dla Erasmusa!

Informacje ogólne Instytucje / Edukacja / Młodzież25-07-2014 - 10:55
Studenci uczący się w parku © Belga/Easyphotostock/T. Olson  

Z roku na rok, Erasmus staje się coraz bardziej popularny. W roku akademickim 2012/2013 w wymianie udział wzięło 270 tysięcy studentów! Liczba ta z pewnością wkrótce wzrośnie, w związku z poparciem przez PE nowej, rozbudowanej i lepiej finansowanej odsłony programu, która od września nazywana będzie Erasmus+. Dokąd wyjeżdżają studenci? Który z krajów jest najbardziej aktywny w wymianach? Czytaj dalej. (Przeczytaj więcej: Rekordowy rok dla Erasmusa! )

 
 

Włoscy posłowie o priorytetach prezydencji

Informacje ogólne Rada Europejska / Instytucje23-07-2014 - 19:09
Włoskie dekoracje w gmachu Rady UE  

1 lipca Włochy przejęły prezydencję w Radzie UE od Grecji. Przedstawiając priorytety swojego rządu podczas sesji plenarnej PE, premier Matteo Renzi podkreślał, że Europa musi działać z determinacją i przekonaniem. Spytaliśmy liderów włoskich delegacji w grupach politycznych Parlamentu o ich oczekiwania wobec najbliższych sześciu miesięcy u steru. (Przeczytaj więcej: Włoscy posłowie o priorytetach prezydencji )

 
 

W tym tygodniu w PE: Ukraina, priorytety włoskiej prezydencji i TTIP

Informacje ogólne Instytucje22-07-2014 - 14:03
W tym tygodniu w PE: Ukraina, priorytety włoskiej prezydencji i TTIP  

W tym tygodniu posłowie spotykają się na posiedzeniach komisji. We wtorek, członkowie komisji ds. handlu międzynarodowego (INTA) przedyskutują z komisarzem Karelem de Guchtem najnowsze wyniki negocjacji umowy o wolnym handlu z USA (TTIP). We wtorek i środę, członkowie włoskiego rządu przedstawią także priorytety prezydencji w danych dziedzinach. Jeszcze we wtorek poznamy trzy europejskie filmy, które powalczą o Nagrodę LUX 2014. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: Ukraina, priorytety włoskiej prezydencji i TTIP )

 
 

Druga lipcowa sesja plenarna w skrócie

Informacje ogólne Instytucje18-07-2014 - 15:17
 

Jean-Claude Juncker został wybrany przez deputowanych na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, posłowie wezwali o większą przejrzystość procesu negocjacji umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi oraz dali zielone światło dla przyłączenia Litwy do eurozony. Co jeszcze wydarzyło się podczas drugiej lipcowej sesji plenarnej w Strasburgu? (Przeczytaj więcej: Druga lipcowa sesja plenarna w skrócie )

 
 

Schulz na szczycie UE: “Parlament nie zaakceptuje 'klubu gentlemanów' w KE”

Informacje ogólne Instytucje17-07-2014 - 09:56
Szczyt Rady - od lewej do prawej: Herman Van Rompuy, Martin Schulz, Uwe Corsepius, Dalia Grybauskaite, Enda Kenny ©The Council of the European Union  

„Komisja Europejska, w której kobiety nie są odpowiednio reprezentowane (...) nie może zostać wybrana przez Parlament” – ostrzegał przewodniczący PE Martin Schulz podczas otwarcia lipcowego szczytu Rady Europejskiej. Nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów poświęcone jest dyskusjom w sprawie obsadzenia kluczowych stanowisk w Komisji Europejskiej. “Parlament nie zaakceptuje ‘klubu gentlemanów’ w KE” – podkreślał Schulz. (Przeczytaj więcej: Schulz na szczycie UE: “Parlament nie zaakceptuje 'klubu gentlemanów' w KE” )

 
 
Wybór (tymczasowego) komisarza Infografika - Instytucje15-07-2014 - 17:48

W środę rano, Parlament Europejski przegłosował powołanie czworga tymczasowych członków Komisji Europejskiej, zastępujących do listopada 2014 r. komisarzy, którzy zdobyli mandaty poselskie w majowych wyborach europejskich. Jak wygląda procedura wyłonienia zastępcy ustępującego komisarza? Zobacz naszą infografikę. (Przeczytaj więcej: Wybór (tymczasowego) komisarza )