Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Akty delegowane i wykonawcze: kontrola PE nad wdrażaniem prawa UE

Informacje ogólne Regulamin Parlamentu11-02-2016 - 15:00
Posłowie coraz częściej zajmują się aktami delegowanymi i wykonawczymi  

Jako współlegislator Parlament Europejski jest zaangażowany w tworzenie prawa w tak zróżnicowanych dziedzinach jak bezpieczeństwo żywności, ochrona danych osobowych czy walka z terroryzmem. Równie ważne jak uchwalenie prawa jest to, w jaki sposób będzie ono stosowane w praktyce. Z tego powodu posłowie coraz częściej zajmują się aktami delegowanymi i wykonawczymi. Co kryje się pod powyższymi pojęciami? Wyjaśniamy w artykule. (Przeczytaj więcej: Akty delegowane i wykonawcze: kontrola PE nad wdrażaniem prawa UE )

 

EP Newshub: śledź na żywo wydarzenia w Parlamencie Europejskim

Informacje ogólne Instytucje10-02-2016 - 15:21
EP Newshub  

Jeśli chcecie śledzić na bieżąco wydarzenia w Parlamencie Europejskim, wiedzieć wszystko o pracy jego 751 posłow, 8 grup politycznych i przewodniczącego - macie do dyspozycji odświeżony EP Newshub. Jak działa? Jak można go wykorzystać? Tłumaczymy poniżej. (Przeczytaj więcej: EP Newshub: śledź na żywo wydarzenia w Parlamencie Europejskim )

 

Styczniowa sesja plenarna w skrócie: Referendum brytyjskie, migracja, TiSA

Sesja plenarna Instytucje05-02-2016 - 10:28
 

Debata o zbliżającym się referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zdominowała lutową sesję plenarną. Posłowie zajmowali się także m.in. sprawą kryzysu migracyjnego, przyszłością strefy Schengen, negocjacjami w sprawie umowy o handlu usługami (TiSA) i emisją spalin przez samochody. Więcej w naszym podsumowaniu. (Przeczytaj więcej: Styczniowa sesja plenarna w skrócie: Referendum brytyjskie, migracja, TiSA )

 

Wielka Brytania w UE: Posłowie dyskutowali o propozycjach reform

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska / Instytucje03-02-2016 - 13:20
Od lewej od góry: Bert Koenders, Jean-Claude Juncker, Manfred Weber, Gianni Pitella, Syed Kamall, Guy Verhofstadt, Gabriele Zimmer, Rebecca Harms, Nigel Farage, Marine Le Pen, Diane Dodds  

Po tym, jak przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił wczoraj projekt porozumienia UE z Wielką Brytanią, kwestia brytyjskiego referendum zdominowała debatę plenarną przed unijnym szczytem zaplanowanym na 18-19 lutego. Większość posłów podkreślała, że pozostanie Wielkiej Brytanii w UE będzie korzystniejsze zarówno dla tego państwa, jak i dla innych państw członkowskich. Posłowie poddawali jednak w wątpliwość niektóre z reform, których domaga się Londyn. (Przeczytaj więcej: Wielka Brytania w UE: Posłowie dyskutowali o propozycjach reform )

 

Prezydent Estonii: Wobec kryzysu migracyjnego okażmy zdecydowanie przodków

Sesja plenarna Instytucje02-02-2016 - 17:11
Prezydent Estonii Toomas Hendrik w Parlamencie Europejskim.  

"Zbierzmy siły, zostawmy za sobą niezdecydowanie, wytykanie palcami i zbywanie milczeniem kwestii odpowiedzialności. Zwalczymy kryzys migracyjny, jeśli okażemy zdecydowanie naszych przodków" - mówił prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves w Parlamencie Europejskim we wtorek, 2 lutego. (Przeczytaj więcej: Prezydent Estonii: Wobec kryzysu migracyjnego okażmy zdecydowanie przodków )

 

Reakcje na propozycję Tuska "Wielka Brytania w UE" dominują debatę

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska / Rada Europejska / Instytucje02-02-2016 - 17:00

Świadczenia społeczne na rzecz pracowników z innych krajów w Wielkiej Brytanii, uczciwość przeciwko populizmowi oraz pytania, jak honorować różne opinie o migracji w UE, prezentowane przez kraje, były głównymi tematami poruszanymi przez liderów grup politycznych podczas środowej debaty, wobec nadchodzącego brytyjskiego referendum o członkostwie w UE. Debata odzwierciedla opinie Parlamentu przed unijnym szczytem, który odbędzie się 18 i 19 lutego i na którym poruszony zostanie też temat migracji. (Przeczytaj więcej: Reakcje na propozycję Tuska "Wielka Brytania w UE" dominują debatę )

 

Otwarcie sesji: minuta ciszy ku czci Miroslava Ransdorfa

Sesja plenarna Instytucje01-02-2016 - 18:46
Opening: minute’s silence for Miloslav Ransdorf  

Sesja plenarna rozpoczęła się minutą ciszy ku czci Miroslava Ransdorfa, zmarłego 22 stycznia w wieku 66 lat. (Przeczytaj więcej: Otwarcie sesji: minuta ciszy ku czci Miroslava Ransdorfa )

 

Premier David Cameron z wizytą w Parlamencie Europejskim

Informacje ogólne Instytucje29-01-2016 - 17:46
Przewodniczący Martin Schulz i premier David Cameron  

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii, spotkał się w Parlamencie Europejskim w Brukseli z przewodniczącym Martinem Schulzem. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim brytyjskich postulatów dotyczących zmian w relacjach z UE przed referendum w sprawie członkostwa tego państwa. (Przeczytaj więcej: Premier David Cameron z wizytą w Parlamencie Europejskim )

 

Dutch Presidency priorities discussed in committee

TRAN INTA CULT IMCO Institutions26-01-2016 - 15:39

The priorities of the Dutch Presidency of the EU Council of Ministers are being outlined to parliamentary committees by Dutch ministers at a series of meetings, between 11 and 14 January and continuing this week. (Read more: Dutch Presidency priorities discussed in committee )

 

W tym tygodniu w PE: duńska propozycja ws. majątku migrantów, tajemnice firm

Informacje ogólne Instytucje25-01-2016 - 12:33
W tym tygodniu w PE  

W tym tygodniu posłowie będa dyskutować o kontrowersyjnym duńskim projekcie przepisów dotyczących konfiskaty mienia osób ubiegających się o azyl, Komisja Prawna zagłosuje w sprawie porozumienia dotyczącego tajemnic handlowych, a Komisja Transportu zajmie się przepisami dotyczących usług w portach morskich i przejrzystości ich finansowania. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: duńska propozycja ws. majątku migrantów, tajemnice firm )