Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Kandydaci na Europejskiego Inspektora Ochrony Danych pod lupą

Informacje ogólne Instytucje20-10-2014 - 15:29
Wysłuchania odbędą się w poniedziałek, głosowanie zaplanowane jest na wtorek.  

Druga z rzędu, pięcioletnia kadencja obecnego Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EIOD) Petera Hustinxa dobiega końca i nadszedł czas, by parlamentarzyści z komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE) przyjrzeli się jego potencjalnym następcom. Wysłuchania kandydatów odbędą się w poniedziałek, 20 października od godziny 19 do 22:30. Głosowanie zaplanowane jest na wtorek. (Przeczytaj więcej: Kandydaci na Europejskiego Inspektora Ochrony Danych pod lupą )

 
 

#EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania Maroša Šefčoviča i Violety Bulc

Informacje ogólne Instytucje20-10-2014 - 09:00
#EPhearings2014: dziś przed komisjami PE - Maroš Šefčovič i Violeta Bulc  

Dwa dodatkowe wysłuchania kandydatów na komisarzy odbędą się dziś w Strasburgu. Maroš Šefčovič – nominowany, po zmianie teki, na wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej spotka się z posłami komisji ds. środowiska (ENVI) oraz energii (ITRE). Kompetencje nowej słoweńskiej kandydatki na komisarz ds. transportu – Violety Bulc, sprawdzą deputowani z komisji ds. transportu (TRAN). Transmisje na naszej stronie od 19:00. (Przeczytaj więcej: #EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania Maroša Šefčoviča i Violety Bulc )

 
 

#EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania i głosowanie nad składem KE

Informacje ogólne Instytucje17-10-2014 - 20:01
Jean-Claude Juncker i kandydaci na komisarzy.  

Na początku przyszłego tygodnia wracamy do wysłuchań kandydatów na komisarzy. Tym razem, przed komisjami zasiądą – nowa kandydatka ze Słowenii – Violeta Bulc, z teką komisarz ds. transportu oraz – po raz drugi, ze względu na zmianę teki – Słowak Maroš Šefčovič – proponowany na stanowisko wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej. Ostateczne głosowanie nad pełnym składem nowej Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera planowane jest na środę. (Przeczytaj więcej: #EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania i głosowanie nad składem KE )

 
 

Od życzeń do rzeczywistości – wnioski ze szczytów UE i ich (nie) realizowanie

Informacje ogólne Rada Europejska17-10-2014 - 19:30
 

Czy łatwo jest przemienić międzyinstytucjonalne porozumienie w funkcjonujące w Europie prawo? Nasze badanie przedstawia proces, rozpoczynający się od propozycji państw członkowskich podczas szczytów, kończący na przyjęciu prawa przez Parlament Europejski i całą UE. Tempo zależy od tego, jak bardzo polityczna i złożona jest każda z kwestii, ale już teraz znamy odpowiedź na pierwsze pytanie – prosto nie jest. (Przeczytaj więcej: Od życzeń do rzeczywistości – wnioski ze szczytów UE i ich (nie) realizowanie )

 
 

W tym tygodniu w PE: wysłuchania, bezpieczeństwo w Europie i Nagroda Sacharowa

Informacje ogólne Instytucje13-10-2014 - 11:28
W tym tygodniu w PE: wysłuchania, bezpieczeństwo w Europie i Nagroda Sacharowa  

Najbliższy tydzień będzie obfitował w ważne wydarzenia w Parlamencie Europejskim. Konferencja Przewodniczących najprawdopodobniej podsumuje wysłuchania kandydatów na komisarzy i zadecyduje o dalszych krokach, komisje AFET i LIBE przedyskutują kwestię zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa, jakie stanowi ISIS, a posłowie z komisji ds. gospodarczych i monetarnych zagłosują ws. semestru europejskiego. Już w czwartek poznamy laureata Nagrody Sacharowa 2014. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: wysłuchania, bezpieczeństwo w Europie i Nagroda Sacharowa )

 
 

Szczyt w Mediolanie: Schulz wzywa do podjęcia działań na rzecz zatrudnienia

Informacje ogólne Instytucje09-10-2014 - 15:24
Szczyt w Mediolanie 08.10.2014 r.  

"Bezrobocie młodych jest nie tylko osobistą katastrofą młodych, ale także ich rodziców, dziadków, dzieci, przyjaciół i krewnych” – mówił podczas europejskiego szczytu ws. zatrudnienia w Mediolanie, przewodniczący PE. Martin Schulz wzywał do podjęcia zdecydowanych działań, by pomóc 25 milionom młodych Europejczyków, pozostających bez pracy. (Przeczytaj więcej: Szczyt w Mediolanie: Schulz wzywa do podjęcia działań na rzecz zatrudnienia )

 
 

Finaliści Nagrody Sacharowa 2014: EuroMajdan, Denis Mukwege i Leyla Yunus

Informacje ogólne Instytucje / Prawa człowieka08-10-2014 - 19:24
Poznaj finalistów tegorocznej Nagrody im. Sacharowa!  

Dystans nie umniejsza wagi naruszeń praw człowieka na świecie. Ukraiński proeuropejski ruch, ginekolog z rozdartej wojną Demokratycznej Republiki Konga i aktywistka z Azerbejdżanu są finalistami tegorocznej Nagrody Sacharowa. Krótka lista zaprezentowana została po spotkania komisji do spraw zagranicznych (AFET) i rozwoju (DEVE) 7 października. Zwycięzcę wybierze przewodniczący PE Martin Schulz i liderzy grup politycznych już za tydzień. Ceremonia wręczenia nagrody – 26 listopada w Strasburgu. (Przeczytaj więcej: Finaliści Nagrody Sacharowa 2014: EuroMajdan, Denis Mukwege i Leyla Yunus )

 
 

#EPhearings2014: dzień szósty na żywo

Informacje ogólne Instytucje07-10-2014 - 10:10
Siódmy dzień wysłuchań kandydatów na komisarzy w Parlamencie Europejskim.  

Przed nami trzy kolejne wysłuchania kandydatów na komisarzy - przed parlamentarnymi komisjami staną Jyrki Katainen, Frans Timmermans oraz - po raz drugi - Jonathan Hill. Posiedzenia komisji prowadzących wysłuchania będą transmitowane na żywo na naszej stronie. Śledź wydarzenia w internecie z wykorzystaniem #EPhearings2014! (Przeczytaj więcej: #EPhearings2014: dzień szósty na żywo )

 
 
Przewodniczący PE Martin Schulz i przewodnicząca włoskiego parlamentu Laura Boldrini, podczas uroczystości pierwszej rocznicy tragedii u wybrzeży Lampedusy.  

Przewodniczący PE Martin Schulz wziął udział w piątkowych uroczystościach rocznicy tragedii u wybrzeży Lampedusy, w której zginęło 366 afrykańskich imigrantów, próbujących dostać się drogą morską do Europy. Podczas krótkiego pobytu, Schulz spotkał się z rodzinami ofiar oraz wziął udział w konferencji na temat kryzysu migracyjnego w basenie Morza Śródziemnego. (Przeczytaj więcej: Schulz na Lampedusie: “Mamy obowiązek pomagać tym, którzy uciekają przed wojną” )

 
 

#EPhearings2014: dzień piąty na żywo

Informacje ogólne Instytucje06-10-2014 - 06:00
Piąty dzień wysłuchań kandydatów na komisarzy w Parlamencie Europejskim.  

Parlamentarne wysłuchania komisarzy wkraczają w ostatnią fazę – przed nami dwa dni i sześcioro kandydatów na najważniejsze stanowiska w KE. Dziś z posłami spotkają się kandydaci na wiceprzewodniczących - Valdis Dombrovskis, Alenka Bratušek, Andrus Ansip i wysoka przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini. Spotkania będą transmitowane na żywo na naszej stronie. (Przeczytaj więcej: #EPhearings2014: dzień piąty na żywo )