Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Włoscy posłowie o priorytetach prezydencji

Informacje ogólne Rada Europejska / Instytucje23-07-2014 - 19:09
Włoskie dekoracje w gmachu Rady UE  

1 lipca Włochy przejęły prezydencję w Radzie UE od Grecji. Przedstawiając priorytety swojego rządu podczas sesji plenarnej PE, premier Matteo Renzi podkreślał, że Europa musi działać z determinacją i przekonaniem. Spytaliśmy liderów włoskich delegacji w grupach politycznych Parlamentu o ich oczekiwania wobec najbliższych sześciu miesięcy u steru. (Przeczytaj więcej: Włoscy posłowie o priorytetach prezydencji )

 
 

W tym tygodniu w PE: Ukraina, priorytety włoskiej prezydencji i TTIP

Informacje ogólne Instytucje22-07-2014 - 14:03
W tym tygodniu w PE: Ukraina, priorytety włoskiej prezydencji i TTIP  

W tym tygodniu posłowie spotykają się na posiedzeniach komisji. We wtorek, członkowie komisji ds. handlu międzynarodowego (INTA) przedyskutują z komisarzem Karelem de Guchtem najnowsze wyniki negocjacji umowy o wolnym handlu z USA (TTIP). We wtorek i środę, członkowie włoskiego rządu przedstawią także priorytety prezydencji w danych dziedzinach. Jeszcze we wtorek poznamy trzy europejskie filmy, które powalczą o Nagrodę LUX 2014. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: Ukraina, priorytety włoskiej prezydencji i TTIP )

 
 

Druga lipcowa sesja plenarna w skrócie

Informacje ogólne Instytucje18-07-2014 - 15:17
 

Jean-Claude Juncker został wybrany przez deputowanych na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, posłowie wezwali o większą przejrzystość procesu negocjacji umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi oraz dali zielone światło dla przyłączenia Litwy do eurozony. Co jeszcze wydarzyło się podczas drugiej lipcowej sesji plenarnej w Strasburgu? (Przeczytaj więcej: Druga lipcowa sesja plenarna w skrócie )

 
 

Schulz na szczycie UE: “Parlament nie zaakceptuje 'klubu gentlemanów' w KE”

Informacje ogólne Instytucje17-07-2014 - 09:56
Szczyt Rady - od lewej do prawej: Herman Van Rompuy, Martin Schulz, Uwe Corsepius, Dalia Grybauskaite, Enda Kenny ©The Council of the European Union  

„Komisja Europejska, w której kobiety nie są odpowiednio reprezentowane (...) nie może zostać wybrana przez Parlament” – ostrzegał przewodniczący PE Martin Schulz podczas otwarcia lipcowego szczytu Rady Europejskiej. Nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów poświęcone jest dyskusjom w sprawie obsadzenia kluczowych stanowisk w Komisji Europejskiej. “Parlament nie zaakceptuje ‘klubu gentlemanów’ w KE” – podkreślał Schulz. (Przeczytaj więcej: Schulz na szczycie UE: “Parlament nie zaakceptuje 'klubu gentlemanów' w KE” )

 
 
Wybór (tymczasowego) komisarza Infografika - Instytucje15-07-2014 - 17:48

W środę rano, Parlament Europejski przegłosował powołanie czworga tymczasowych członków Komisji Europejskiej, zastępujących do listopada 2014 r. komisarzy, którzy zdobyli mandaty poselskie w majowych wyborach europejskich. Jak wygląda procedura wyłonienia zastępcy ustępującego komisarza? Zobacz naszą infografikę. (Przeczytaj więcej: Wybór (tymczasowego) komisarza )

 
 

Wybór nowego szefa Komisji Europejskiej w pigułce

Informacje ogólne Instytucje14-07-2014 - 18:23
Jak wybierzemy przewodniczącego KE? Infografika objaśnia procedurę.  

Decyzja o tym, kto obejmie najwyższą pozycję w Komisji Europejskiej zapadnie we wtorek, 15 lipca o 12:30. Wystawiony przez EPP i poparty przez Radę kandydat, były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker powalczy jutro o przynajmniej 376 głosów “za”, dających mu szansę pokierować nową Komisją Europejską. Więcej o procedurze wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej w naszej infografice. (Przeczytaj więcej: Wybór nowego szefa Komisji Europejskiej w pigułce )

 
 

Na żywo: wysłuchania kandydatów na tymczasowych komisarzy

Informacje ogólne Instytucje14-07-2014 - 16:10
Wysłuchanie tymczasowych członków KE, którzy przejmą obowiązki komisarzy wybranych do Parlamentu Europejskiego  

Czterech byłych członków Komisji Europejskiej zostało wybranych do Parlamentu Europejskiego podczas majowych wyborów. 14 lipca odbędzie się wysłuchanie kandydatów, którzy obejmą stanowiska w KE do momentu powołania nowej Komisji. Jacek Dominik, Jyrki Katainen, Ferdinando Nelli Feroci i Martine Reicherts obejmą nowe stanowiska, jeśli otrzymają wystarczające poparcie europarlamentarzystów podczas środowego głosowania. (Przeczytaj więcej: Na żywo: wysłuchania kandydatów na tymczasowych komisarzy )

 
 

Kto poprze Junckera na stanowisko szefa Komisji Europejskiej?

Informacje ogólne Instytucje11-07-2014 - 19:54
Jean-Claude Juncker spotkał się z grupami politycznymi Parlamentu Europejskiego, by wypracować poparcie w głosowaniu 15 lipca  

Grupy polityczne Parlamentu Europejskiego miały okazję spotkać się w tym tygodniu z Jean-Claudem Junckerem. Mimo, że były premier Luksemburga został oficjalnym kandydatem na przewodniczącego Komisji Europejskiej, ogłoszonym przez Radę podczas szczytu unijnego 27 czerwca, jego nominacja wciąż nie jest pewna. By objąć najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej, potrzebuje przynajmniej 376 głosów "za" podczas wtorkowego głosowania plenarnego. (Przeczytaj więcej: Kto poprze Junckera na stanowisko szefa Komisji Europejskiej? )

 
 

Martin Schulz: Europa musi być bliżej obywateli

Informacje ogólne Instytucje10-07-2014 - 14:43
Wywiad z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem  

“Czy to nie Europa odwraca się od swoich obywateli?” – pytanie, zadane przez Dunkę podczas jednej z debat, dotyczących coraz mniejszego zaangażowania obywateli w sprawy Europy, na długo dało do myślenia Martinowi Schulzowi. “To stwierdzenie naprawdę mnie dotknęło” – mówi nam w wywiadzie, przeprowadzonym kilka miesięcy później. "Mam nadzieję, że nie jest to prawda. Musimy jednak wziąć ten komentarz pod uwagę i zrobić co w naszej mocy, by Unia Europejska nie legła w gruzach”. (Przeczytaj więcej: Martin Schulz: Europa musi być bliżej obywateli )