Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

20 lat obserwacji wyborów. Teraz czas na Tunezję

Informacje ogólne Instytucje / Delegacje21-11-2014 - 20:17
 

Parlament Europejski angażuje się w obserwację wyborów od 20 lat. Jako jedyna, bezpośrednio wybrana przez obywateli UE instytucja, promuje i wspiera rozwój demokracji na całym świecie, traktując to zadanie jako swój priorytet. W 2013 r. delegacje PE wyruszyły na misje do Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Hondurasu, Jordanii, Kenii, Madagaskaru, Mali, Nepalu, Pakistanu, Paragwaju i Tadżykistanu. W tym roku, nowi posłowie 8. kadencji, badali już prawomocność wyborów w Egipcie, Tunezji i na Ukraine. (Przeczytaj więcej: 20 lat obserwacji wyborów. Teraz czas na Tunezję )

 
 

W tym tygodniu w PE: budżet 2014 i 2015, Ebola, umowa z Gruzją

Informacje ogólne Instytucje17-11-2014 - 19:02
W tym tygodniu w PE: budżet 2014 i 2015, Ebola, umowa z Gruzją  

Posłowie spotykają się w tym tygodniu na posiedzeniach komisji, gdzie podsumują dotychczasowe wyniki na drodze do powstrzymania epidemii Eboli w Afryce Zachodniej; przegłosują umowę stowarzyszeniową z Gruzją oraz przedyskutują politykę monetarną EBC z Mario Draghim. W poniedziałek, po 21-dniowym procesie koncyliacyjnym, negocjatorzy Parlamentu i Rady wznowią rozmowy nt. budżetu na rok 2014 i 2015, a grupy polityczne będą się przygotowywać do przyszłotygodniowej sesji plenarnej. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: budżet 2014 i 2015, Ebola, umowa z Gruzją )

 
 

Europejski Trybunał Obrachunkowy: jak lepiej zarządzać finansami UE?

Informacje ogólne Instytucje12-11-2014 - 14:28
 

Dobre zarządzanie finansami to prosta koncepcja, jednak jej wykorzystanie każdego dnia może przynieść nieco problemów. “To nie jest wybór między wydawaniem pieniędzy, działaniem zgodnie z zasadami czy osiąganiem wyników – chodzi o połączenie tych wszystkich czynników” - mówił szef Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ECA) Vítor Caldeira, podczas prezentacji raportu z wykonania budżetu 2013 przez instytucje UE. Caldeira przedyskutował wyniki z posłami podczas listopadowej sesji plenarnej. (Przeczytaj więcej: Europejski Trybunał Obrachunkowy: jak lepiej zarządzać finansami UE? )

 
 
 

W niedzielę minęło 25 lat od upadku muru, dzielącego Berlin, Niemcy i całą Europę. Pokojowe demonstracje trwały w stolicy Niemiec od września 1989 r. Z każdym dniem głosy namawiające do usunięcia przeszkody w wolnym poruszaniu się między podzielonymi Niemcami, narastały w siłę. 9 listopada granicę otwarto, a zebrany w Berlinie tłum obalił znienawidzony mur. Posłowie uczczą rocznicę podczas sesji plenarnej w środę, a my przygotowaliśmy wyjątkowe wideo, ze wspomnieniami części z nich. (Przeczytaj więcej: 25 lat od upadku muru berlińskiego. Posłowie wspominają wielki dzień dla Europy )

 
 
W tym tygodniu w PE: Cypr i Północna Irlandia, umowa z Mołdawią i dane pasażerów  

Przed nami pracowity tydzień posiedzeń komisji i sesji plenarnej w Brukseli. Głównymi tematami posiedzenia będzie proces pokojowy w Północnej Irlandii, sytuacja u wybrzeży Cypru, umowa UE-Mołdawia oraz raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Ponadto, posłowie uczczą 25. rocznicę obalenia muru berlińskiego, a parlamentarne komisje zajmą się kwestiami upraw GMO oraz danych pasażerów lotniczych. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: Cypr i Północna Irlandia, umowa z Mołdawią i dane pasażerów )

 
 

Van Rompuy o kryzysie: “Udało nam się uniknąć prawdziwej katastrofy”

Informacje ogólne Instytucje07-11-2014 - 17:46
Wywiad z ustępującym przewodniczącym Rady Hermanen Van Rompuyem  

Od walki z kryzysem w strefie euro po działania na rzecz pokoju na Ukrainie – pięcioletnia kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, obfitowała w wydarzenia. 1 grudnia, pierwszy w historii szef Rady, przekaże swoje obowiązki Donaldowi Tuskowi. Nam udało się zapytać go o największe sukcesy oraz wyzwania, przed którymi stoi Europa. (Przeczytaj więcej: Van Rompuy o kryzysie: “Udało nam się uniknąć prawdziwej katastrofy” )

 
 

Rajendra Pachauri o klimacie: "Musimy działać. Teraz”

Informacje ogólne Instytucje / Badania i innowacje / Środowisko05-11-2014 - 21:32
Wywiad z Rajendrą Pachaurim  

Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, temperatura na Ziemi może do 2100 roku wzrosnąć o kolejne 4,8 stopnia, a to spowoduje, że poziom mórz wzrośnie o 82 cm – wynika z raportu ONZ-owskiego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który został opublikowany w niedzielę. O to, co zrobić, by uniknąć katastrofy, pytaliśmy szefa nagrodzonego w 2007 r. nagrodą Nobla IPCC, dr Rajendrę Pachauriego. (Przeczytaj więcej: Rajendra Pachauri o klimacie: "Musimy działać. Teraz” )

 
 

Ebola: potrzebujemy dobrego planu dla krajów, które dotknęła epidemia

Informacje ogólne Instytucje / Zdrowie publiczne05-11-2014 - 20:12
Ćwiczenia personelu w razie zagrożenia wirusem Eboli w Europie @BELGA_MAXPPP_X.de Torres  

“Ryzyko rozprzestrzenienia się gorączki krwotocznej w UE jest niskie, a państwa członkowskie są dobrze przygotowane na najgorszy scenariusz” – przyznała regionalna dyrektor WHO w Europie, podczas środowego spotkania z deuputowanymi z komisji ds. środowiska i zdrowia publicznego (ENVI). Dzień wcześniej, deputowani spotkali się z reprezentantami ambasad krajów dotkniętych epidemią, ktorzy apelowali o stworzenie „planu Marshalla” dla krajów Zachodniej Afryki. (Przeczytaj więcej: Ebola: potrzebujemy dobrego planu dla krajów, które dotknęła epidemia )

 
 

Santos i Schulz o sytuacji w Kolumbii

Informacje ogólne Instytucje / Stosunki zewnętrzne05-11-2014 - 18:20
Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos Calderón i przewodniczący PE Martin Schulz podczas konferencji prasowej  

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos odwiedził Parlament Europejski we wtorek, 4 listopada, gdzie spotkał się z przewodniczącym Martinem Schulzem i wziął udział w posiedzeniu komisji do spraw zagranicznych (AFET). Schulz i posłowie z AFET podkreślili swoje pełne poparcie dla procesu pokojowego w Kolumbii prowadzonego przez prezydenta Santosa, który spotyka się z liderami Europy szukając wsparcia politycznego i finansowego dla zakończenia trwających lata walk z partyzantką FARC. (Przeczytaj więcej: Santos i Schulz o sytuacji w Kolumbii )

 
 

W tym tygodniu w PE: GMO, konferencja przewodniczących, Ebola i zmiany klimatu

Informacje ogólne Instytucje03-11-2014 - 11:44
W tym tygodniu w PE: GMO, konferencja przewodniczących, Ebola i zmiany klimatu  

W tym tygodniu posłowie spotykają się na posiedzeniach komisji, gdzie przedyskutują między innymi wyniki ostatniego szczytu unijnego oraz działania w ramach powstrzymania epidemii wirusa Eboli. Komisja ds. środowiska (ENVI) ponadto przygotuje się do zbliżającej się konferencji klimatycznej ONZ. W niedzielę, przewodniczący PE Martin Schulz weźmie udział w uroczystościach z okazji 25-lecia upadku Muru Berlińskiego. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: GMO, konferencja przewodniczących, Ebola i zmiany klimatu )