Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Grudniowa sesja plenarna w skrócie: budżet 2015, Palestyna, tortury CIA

Sesja plenarna Instytucje19-12-2014 - 09:00
 

Ostatnia sesja plenarna w 2014 r. upłynęła pod znakiem walki o budżet unijny 2015, uznania państwowości Palestyny, tortur CIA oraz wolności mediów w Turcji. W jej trakcie Emily O'Reilly ponownie została wybrana na stanowisko Europejskiej Rzeczniczki Praw Obywatelskich, a Paweł Pawlikowski otrzymał tegoroczną filmową Nagrodę LUX za swoje dzieło pt. "Ida". Co jeszcze działo się w Strasburgu? (Przeczytaj więcej: Grudniowa sesja plenarna w skrócie: budżet 2015, Palestyna, tortury CIA )

 
 

Gdzie nas znaleźć w mediach społecznościowych?

Informacje ogólne Instytucje / Informacje19-12-2014 - 09:00
 

Szukasz najnowszych informacji z Parlamentu Europejskiego? Pierwszym krokiem zwykle jest nasza strona internetowa, ale znaleźć nas można także na niemal każdej platformie społecznościowej. Rzuć okiem na naszą multimedialną infografikę i zobacz między innymi: nasze wpisy na Facebooku, tweety w każdym języku UE, infografiki na Pinterest czy dyskusje na LinkedIn. (Przeczytaj więcej: Gdzie nas znaleźć w mediach społecznościowych? )

 
 

Sala plenarna z bliska - odwiedź ją, bez ruszania się zza biurka!

Informacje ogólne Instytucje18-12-2014 - 12:29
 

Jeśli nie jest się eurodeputowanym, trudno jest wyobrazić sobie, jak to jest, gdy zasiada się w ogromnej, mieszczącej 751 posłów sali plenarnej. Próbujemy jednak w tym nieco pomóc - przygotowaliśmy dla Was wyjątkową, trójwymiarową panoramę całego pomieszczenia. Zdjęcie zostało przygotowane podczas tury głosowań, przy obecności większości parlamentarzystów, a więc kliknij i spróbuj znaleźć wszystkich swoich przedstawicieli! (Przeczytaj więcej: Sala plenarna z bliska - odwiedź ją, bez ruszania się zza biurka! )

 
 

Posłowie o CIA: tortury nie do zaakceptowania, śledztwo ws. udziału UE konieczne

Sesja plenarna Instytucje / Prawa człowieka / Stosunki zewnętrzne17-12-2014 - 19:48
Posłowie dyskutowali dziś w sprawie raportu na temat możliwego torturowania więźniów przez CIA - ©BELGAIMAGE/AFP/J. Watson  

Waterboarding, przykuwanie ludzi do ścian, żywienie dojelitowe - niedawno opublikowany raport Senatu USA ws. metod, jakie wykorzystywała w przesłuchaniach CIA, jest podstawą dla poważnych oskarżeń o stosowanie przez agencję wywiadowczą regularnych tortur. Podczas grudniowej debaty plenarnej, posłowie podkreślili, że deptanie podstawowych praw człowieka w imię walki z terrorem jest niedopuszczalne. Domagali się także śledztwa ws. możliwego współudziału niektórych państw członkowskich. (Przeczytaj więcej: Posłowie o CIA: tortury nie do zaakceptowania, śledztwo ws. udziału UE konieczne )

 
 

Umiarkowana reakcja posłów na "skoncentrowany" program Komisji na 2015

Sesja plenarna Instytucje16-12-2014 - 19:53
Jean-Claude Juncker i przedstawiciele Komisji Europejskiej w ławach poselskich podczas debaty na temat programu prac Komisji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.  

Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker i pierwszy Wiceprzewodniczący Frans Timmermans debatowali z Parlamentem na temat programu prac Komisji na 2015 rok. Zawiera on 23 nowe propozycje, z 80 wcześniejszych projektów legislacyjnych Komisja proponuje zrezygnować. Posłowie opracują rezolucję na temat "nowego początku" zapowiadanego przez Junckera. Głosowanie zaplanowano na styczeń. (Przeczytaj więcej: Umiarkowana reakcja posłów na "skoncentrowany" program Komisji na 2015 )

 
 

Poselska debata o priorytetach przed szczytem UE poświęconym planowi inwestycji

Sesja plenarna Rada Europejska16-12-2014 - 17:00

Posłowie przedyskutują plany Komisji, która chce przeznaczyć 315 mld euro na pobudzenie wzrostu gospodarczego, tworzenie miejsc pracy i konkurencyjność, debata odbędzie się w środę o 9.00, przed spotkaniem Rady Europejskiej 18-19 grudnia, na którym plany te będą głównym tematem. W debacie wezmą udział Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker oraz włoski Sekretarz Stanu ds. Zagranicznych Benedetto Della Vedova. Rada przyjrzy się też międzynarodowym wysiłkom w walce z wirusem Ebola. (Przeczytaj więcej: Poselska debata o priorytetach przed szczytem UE poświęconym planowi inwestycji )

 
 

Przewodniczący Schulz zaszokowany represjonowaniem mediów w Turcji

Sesja plenarna Instytucje15-12-2014 - 19:05
EP President Martin Schulz opens December plenary session  

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz otworzył grudniową sesję plenarną przypomnieniem, że wolność pracy oraz pluralizm w mediach, należą do podstawowych europejskich wartości. Nasze negocjacje z Turcją, jako krajem kandydującym, bierzemy bardzo poważnie, powiedział, dlatego musimy wskazywać zarówno na postępy, jak i na błędy. (Przeczytaj więcej: Przewodniczący Schulz zaszokowany represjonowaniem mediów w Turcji )

 
 

Liderzy PE z szefem Komisji Europejskiej o planach na 2015 r.

Informacje ogólne Instytucje11-12-2014 - 17:04
Konferencja przewodniczących PE - przewodniczący Martin Schulz wraz z liderami grup politycznych, Jean-Claude Junckerem i pierwszym wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem, debatuje nad priorytetami KE na najbliższe lata.  

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się dziś z liderami Parlamentu Europejskiego, by poddać pod dyskusję program prac Komisji na nadchodzący nowy rok. Szefowie grup politycznych PE pytali Junckera o priorytety i cele oraz metody ich skutecznego osiągnięcia. (Przeczytaj więcej: Liderzy PE z szefem Komisji Europejskiej o planach na 2015 r. )

 
 

W tym tygodniu w PE: rozmowy budżetowe, migracja

Informacje ogólne Instytucje08-12-2014 - 14:29
W tym tygodniu w PE: rozmowy budżetowe, migracja  

Posłowie przygotowują się w tym tygodniu do ostatniej w 2014 r. sesji plenarnej. Głównymi tematami będą: rozmowy budżetowe, rezolucja w sprawie migracji oraz wysłuchanie kandydatów do zarządu jednolitego mechanizmu restrukturyzacji. Podczas konferencji przewodniczących, Jean-Claude Juncker przedstawi program prac Komisji Europejskiej na 2015 r. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: rozmowy budżetowe, migracja )

 
 

EP Committee Chairs and Commissioners discuss legislative priorities for 2015

Others Strategic documents03-12-2014 - 10:54
Junker and Buzek  

In a first joint working meeting held on Tuesday evening, Parliament's Committee chairs and the College of Commissioners discussed the priorities of the Commission’s upcoming 2015 work programme and considered the possible withdrawal of some pending legislative proposals. (Read more: EP Committee Chairs and Commissioners discuss legislative priorities for 2015 )