Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Lutowa sesja plenarna w skrócie: CETA, Justin Trudeau, walka z terroryzmem

Sesja plenarna Instytucje / Handel zewnętrzny/międzynarodowy / Stosunki zewnętrzne / Sprawy gospodarcze i walutowe17-02-2017 - 10:57
 

Na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie zgodzili się na zawarcie umowy handlowej (CETA) z Kanadą, a premier tego kraju Justin Trudeau wygłosił przemówienie. Na sesji wystąpił także prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, a Parlament Europejski przyjął nowe środki walki z terroryzmem i nakreślił swojąwizję przyszłości Unii Europejskiej i jej reformy. (Przeczytaj więcej: Lutowa sesja plenarna w skrócie: CETA, Justin Trudeau, walka z terroryzmem )

 

Jak Parlament widzi przyszłość Europy

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska / Instytucje16-02-2017 - 13:10

Aby odpowiedzieć na kluczowe polityczne wyzwania, zwiększyć skuteczność swoich działań, odzyskać zaufanie obywateli i sprawić, że gospodarka strefy euro będzie bardziej odporna na wstrząsy zewnętrzne Unia Europejska musi w pierwszej kolejności w pełni wykorzystać możliwości Traktatu z Lizbony. Aby rozwijać się dalej UE musi zreformować się dogłębnie. Takie jest główne przesłanie trzech rezolucji poświęconych rozwojowi Unii Europejskiej, przyjętych w czwartek. (Przeczytaj więcej: Jak Parlament widzi przyszłość Europy )

 

Alexander Van der Bellen: „Idea europejska jest warta wysiłku“

Sesja plenarna Instytucje14-02-2017 - 14:54
"It goes without saying that we're stronger together than alone" -Austrian President  Van der Bellen addressing MEPs  

14 lutego prezydent Austrii Alexander Van der Bellen odwiedził Parlament Europejski w Strasburgu i wygłosił formalne przemówienie na sesji plenarnej. Za cel swojej pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej Van der Bellen obrał unijne instytucje. W PE prezydent Austrii chwalił sukces Unii Europejskiej i podkreślił, że wyzwaniom, przed którymi stoi UE, można stawić czoła tylko pozostając razem. „Idea europejska jest wspaniała. Jest wyjątkowa. Jest warta wysiłku” - mówił Van der Bellen. (Przeczytaj więcej: Alexander Van der Bellen: „Idea europejska jest warta wysiłku“ )

 

Otwarcie – osiedla na Zachodnim Brzegu dodane o debaty o Bliskim Wschodzie

Sesja plenarna Instytucje13-02-2017 - 18:31
Opening of February plenary session by EP President Antonio Tajani  

Tytuł debaty z Federicą Mogherini o szansach na wznowienie rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie zostanie zmieniony na „Sytuację na Zachodnim Brzegu, w określonych osiedlach”. Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej na temat opłat drogowych w Niemczech zostało przesunięte z czwartku na środę popołudniu. (Przeczytaj więcej: Otwarcie – osiedla na Zachodnim Brzegu dodane o debaty o Bliskim Wschodzie )

 

W tym tygodniu w PE: testy środowiskowe aut, tymczasowe kontrole graniczne

Informacje ogólne Instytucje06-02-2017 - 11:47
W tym tygodniu w PE  

W tym tygodniu posłowie przyjmą nowe zasady, dzięki którym samochody będą bardziej przyjazne środowisku, spotkają się z szefem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim i będą dyskutowali o przedłużeniu tymczasowcyh kontroli granicznych w niektórych państwach strefy Schengen (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: testy środowiskowe aut, tymczasowe kontrole graniczne )

 
Tajani Valletta summit  

European Parliament President Antonio Tajani visited Malta on the eve of the Informal European Council to be held in Valletta on 3 February. Tajani met representatives of Maltese civil society, student organisations, unions, business organisations and NGOs at Europe House in Valletta for an informal exchange of views on the challenges facing Europe today. (Read more: ‘Less bureaucracy and more politics’ message by Tajani to Summit in Valletta )

 

Priorytety dla Europy na 2017 rok

Informacje ogólne Instytucje03-02-2017 - 11:00
 

W tym roku Unia Europejska będzie koncentrowała swoje działania na sześciu priorytetach - porozumienie w tej sprawie trzy instytucje - Parlament, Rada i Komisja Europejska - podpisały w grudniu 2016. (Przeczytaj więcej: Priorytety dla Europy na 2017 rok )

 

Platforma "My House of European History": Podziel się swoją historią o Europie

Informacje ogólne Instytucje02-02-2017 - 16:08
My House of European History - European Union 2017 / EP  

Co to znaczy być Europejczykiem? Europa to nie tylko wielcy liderzy - wszyscy jesteśmy częścią europejskiej historii i wszyscy powinniśmy dbać o zachowanie naszego wspólnego dziedzictwa i tożsamości. Przejrzyj kolekcję rodzinnych zdjęć, filmów, nagrań i dokumentów - być może najdziesz coś, co jest świadectwem europejskiej historii i może trafić do "My House of European History" - naszej kolekcji opowieści i świadectw z całej Europy. (Przeczytaj więcej: Platforma "My House of European History": Podziel się swoją historią o Europie )

 

Przewodniczący Tajani ogłosił, że szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini wygłosi oświadczenie o „ograniczeniach podróżowania do USA, wynikające z dekretu Prezydenta”, w środę, następnie odbędzie się debata. Debata o migracji przez Morze Śródziemne, została do dana do porządku obrad w środę, a debata o demokracji i systemie sprawiedliwości w Rumunii, w czwartek. (Przeczytaj więcej: Otwarcie sesji: nowe debaty o ograniczeniach podróży do USA, migracji i Rumunii )

 

W tym tygodniu w PE: dostęp do leków, unia energetyczna, zakaz wjazdu do USA

Informacje ogólne Instytucje30-01-2017 - 11:46
W tym tygodniu w PE  

W tym tygodniu posłowie będą pracować w komisjach parlamentarnych, a w środę i czwartek odbędzie się sesja plenarna w Brukseli. Poza tym odbędzie się Europejski Tydzień Parlamentarny, w trakcie którego posłowie do PE i parlamentów krajowych będą rozmawiali i kwestiach gospodarcznych, budżetowych i społecznych. Na sesji plenarnej m.in. unia energetyczna oraz dekret prezydenta Trumpa zawieszający imigrację do USA z niektórych krajów. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: dostęp do leków, unia energetyczna, zakaz wjazdu do USA )