Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Najpopularniejsze artykuły ostatnich miesięcy

Informacje ogólne Instytucje27-07-2015 - 09:00
5 najczęściej czytanych artykułów na naszej stronie  

Konkurs fotograficzny, Ukraina, media społecznościowe, równość płci i Bałkany Wschodnie to tematy artykułów, które cieszyły się największą popularnością w pierwszej połowie roku. Zajrzyjmy do nich jeszcze raz. (Przeczytaj więcej: Najpopularniejsze artykuły ostatnich miesięcy )

 

Delegacja PE na Sycylii: potrzeba większej solidarności w UE w sprawie migracji

Informacje ogólne Instytucje / Delegacje24-07-2015 - 12:42
Posłowie wzywają do większej solidarności w UE  

Państwa takie jak Grecja czy Włochy, które zmagają się z napływem osób ubiegających się o azyl, powinny otrzymać więcej wsparcia od innych członków UE – uważają posłowie, którzy udali się w delegacji na Sycylię (22-24 lipca). „Włochy wydają ponad 1 mld € rocznie na opiekę nad osobami przybywającymi przez Morze Śródziemne. Granice Włoch są granicami UE, a lepsze zarządzanie migracją jest naszą wspólną odpowiedzialnością” – powiedział poseł Jean Arthuis (ALDE, Francja), jeden z szefów delegacji. (Przeczytaj więcej: Delegacja PE na Sycylii: potrzeba większej solidarności w UE w sprawie migracji )

 

Parlament Europejski życzy wspaniałych wakacji!

Informacje ogólne Instytucje23-07-2015 - 09:00
 

Lato - czas wypoczynku, podróży, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. I gier! Zagraj w naszą wakacyjną grę i podszlifuj języki obce. Sprawdź, jak powiedzieć "lato" w 24 językach oficjalnych UE i podziel się wynikiem ze znajomymi. (Przeczytaj więcej: Parlament Europejski życzy wspaniałych wakacji! )

 

Luxembourg Presidency priorities discussed by EP committees

AFET AGRI BUDG AFCO CONT CULT DEVE DROI ECON EMPL ENVI FEMM IMCO INTA ITRE JURI LIBE PECH PETI REGI SEDE TAXE TRAN Institutions17-07-2015 - 11:20

The priorities of Luxembourg EU Council Presidency will be outlined to the various parliamentary committees by Luxembourg ministers in a series of meetings to be held during this week. (Read more: Luxembourg Presidency priorities discussed by EP committees )

 

Rok od wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej

Informacje ogólne Instytucje15-07-2015 - 09:00
 

15 lipca 2014 roku Parlament Europejski wybrał Jean-Claude'a Junckera na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Juncker był kandydatem Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na to stanowisko, przedstawionym przed wyborami europejskimi w maju 2014 roku. EPL zwyciężyła w wyborach i w rezultacie PE poparł kandydaturę Junckera. Nasz film wyjaśnia, jak doszło do tego, że po raz pierwszy w historii głos oddany w wyborach europejskich oznaczał rzeczywisty wpływ na to, kto pokieruje Europą. (Przeczytaj więcej: Rok od wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej )

 

W tym tygodniu w PE: migracja, GMO i PNR

Informacje ogólne Instytucje13-07-2015 - 13:06
W tym tygodniu w PE  

Kwoty rozdziału uchodźców przybywających do Grecji i Włoch, limity emisji gazów cieplarnianych, organizmy modyfikowane genetycznie (GMO) i rejestr nazwisk pasażerów (PNR) – to niektóre z tematów, którymi zajmą się posłowie w tym tygodniu. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: migracja, GMO i PNR )

 

Lipcowa sesja plenarna w skrócie: Grecja, TTIP, reforma ETS

Sesja plenarna Instytucje10-07-2015 - 09:59
 

Kryzys zadłużenia Grecji zdominował lipcową sesję plenarną, na której gościł szef greckiego rządu Alexis Tsipras. Posłowie przyjęli rezolucję z zaleceniami do negocjacji dotyczących umowy o wolnym handlu między UE i USA, w której nakreślili, jakiego porozumienia oczekują. Na sesji przegłosowano również reformę systemu handlu pozwoleniami na emisję CO2, co powinno stworzyć bodźce dla ekologicznych inwestycji. Poniżej skrót najważniejszych wydarzeń sesji plenarnej. (Przeczytaj więcej: Lipcowa sesja plenarna w skrócie: Grecja, TTIP, reforma ETS )

 

Grecja: Posłowie dyskutują z premierem Tsiprasem o przyszłości Grecji

Sesja plenarna Instytucje08-07-2015 - 14:52
debata plenarna  

Grecja i najskuteczniejsze sposoby wyjścia z kryzysu były przedmiotem gorącej debaty, która odbyła się z udziałem premiera Alexisa Tsiprasa 8 lipca w Parlamencie Europejskim. Część posłów krytykowała szefa greckiego rządu za brak konkretnych propozycji, inni chwalili go, a niektórzy wzywali nawet do podjęcia decyzji o opuszczeniu strefy euro. W debacie poruszono również wyniki ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej oraz posiedzenia Eurogrupy. (Przeczytaj więcej: Grecja: Posłowie dyskutują z premierem Tsiprasem o przyszłości Grecji )

 

Luxembourg takes over EU presidency at critical moment

Plenary Session Institutions08-07-2015 - 14:32

Political group speakers debated the priorities for the next six months under the incoming Luxembourg presidency of the Council with Prime Minister Xavier Bettel and Commission President Jean-Claude Juncker on Wednesday morning. (Read more: Luxembourg takes over EU presidency at critical moment )

 

Posłowie z Luksemburga o wyzwaniach dla luksemburskiej prezydencji

Informacje ogólne Rada Europejska / Instytucje07-07-2015 - 16:40
Logo prezydencji Luksemburga © eu2015lu.eu  

Od 1 lipca Luksemburg – jedno z najbardziej doświadczonych państw członkowskich – sprawuje półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. W środę, 8 lipca, posłowie przedyskutują wyzwania, z jakimi będzie musiał poradzić sobie Luksemburg, w tym kryzys zadłużenia w Grecji, nielegalna migracja i przygotowania do grudniowej konferencji klimatycznej w Paryżu. Tuż przed rozpoczęciem prezydencji zapytaliśmy sześciu europosłów z Luksemburga o ich opinie. (Przeczytaj więcej: Posłowie z Luksemburga o wyzwaniach dla luksemburskiej prezydencji )