Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Nie dajemy Turcji "carte blanche" - powiedzieli posłowie

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska / Stosunki zewnętrzne28-04-2016 - 14:37
Camp in Turkey.jpg  

W czwartek posłowie debatowali na temat aspektów prawnych i demokratycznej kontroli realizacji umowy UE-Turcja w sprawie migracji. Głos zabrali również pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans i holenderski minister sprawiedliwości Klaas Dijkhoff. Posłowie wypowiedzieli się zdecydowanie przeciw "przehandlowaniu" kryteriów zniesienia wiz dla Turków. (Przeczytaj więcej: Nie dajemy Turcji "carte blanche" - powiedzieli posłowie )

 

Otwarcie: upamiętnienie Czarnobyla

Sesja plenarna Instytucje27-04-2016 - 17:58
Opening  

Przewodniczący Schulz otworzył sesję plenarną przypominając o ofiarach i bohaterach katastrofy nuklearnej w Czarnobylu, przed trzydziestu laty, na terenie Ukraińskiej Republiki Radzieckiej. Eksplozja, roztapiając wnętrze reaktora, wyrzuciła chmurę radioaktywnego pyłu, która skaziła dużą część dzisiejszej Rosji, Białorusi, Ukrainy oraz Europy Centralnej, docierając nawet do Bieguna Północnego. (Przeczytaj więcej: Otwarcie: upamiętnienie Czarnobyla )

 

Inter-religious dialogue to defeat radicalisation

Others Institutions27-04-2016 - 10:32

How European Muslims deal with radicalisation and the role that women can play in countering it and promoting de-radicalisation were discussed in a conference held in the European Parliament on Tuesday. Projects on the ground and what to do to confront the phenomenon at national and EU levels were also debated with leading-edge experts. (Read more: Inter-religious dialogue to defeat radicalisation )

 

W tym tygodniu w PE: Turcja, pakiet kolejowy, radykalizacja

Informacje ogólne Instytucje25-04-2016 - 12:16
W tym tygodniu w PE  

W tym tygodniu posłowie będą dyskutować na sesji plenarnej w Brukseli m.in. o umowie UE-Turcja ws. migracji i przyjmą nieformalnie wynegocjowane przez PE i państwa członkowskie porozumienie dotyczące czwartego pakietu kolejowego. Ponadto komisje będą debatować m.in. o sytuacji po atakach w Brukseli, liście państw bezpiecznego pochodzenia, do których uchodźcy mogą być odsyłani. Na wtorkowej konferencji posłowie i eksperci będą dyskutować o sposobach zwalczania radykalizacji w Europie. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: Turcja, pakiet kolejowy, radykalizacja )

 

W tym tygodniu w PE: ruch wizowy z Turcją, kontrola posiadania broni

Informacje ogólne Instytucje18-04-2016 - 12:15
W tym tygodniu w PE  

W tym tygodniu posłowie pracują w komisjach parlamentarnych - Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) zajmie się działaniami podjętymi przez Turcję, by sprostać wymogom ruchu bezwizowego z Unią Europejską. W Komisji LIBE odbędzie się także debata z przedstawicielami Europolu dotycząca niepokojących doniesień o tysiącach dzieci migrantów zaginionych w Europie. Ponadto w Komisji Rynku Wewnętrznego (IMCO) odbędzie się pierwsza prezentacja prpozycji zmian w dyrektywie o kontroli posiadania broni. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: ruch wizowy z Turcją, kontrola posiadania broni )

 

Kwietniowa sesja plenarna w skrócie: PNR, ochrona danych, Panama papers, Turcja

Informacje ogólne Instytucje15-04-2016 - 13:03
 

W tym tygodniu na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie przyjęli przepisy dotyczące rejestru danych pasażerów linii lotniczej i dyskutowali o środkach walki z terroryzmem. Na sesji odbyły się również debaty w sprawie Panama papers i porozumienia z Turcją o migracji. Ponadto Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. (Przeczytaj więcej: Kwietniowa sesja plenarna w skrócie: PNR, ochrona danych, Panama papers, Turcja )

 

Zgłoś się na staż w Parlamencie Europejskim

Informacje ogólne Instytucje / Młodzież15-04-2016 - 09:52
Do 15 maja trwa rekrutacja na staże w PE  

Staż w Parlamencie Europejskim to wyjątkowa okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego i sprawdzenia, jak wygląda praca w międzynarodowej instytucji. Rekrutacja trwa do 15 maja. (Przeczytaj więcej: Zgłoś się na staż w Parlamencie Europejskim )

 

Portugal's President defends need for stability and for EU unity and solidarity

Plenary Session Institutions13-04-2016 - 18:57
President of Portugal, Marcelo Rebelo de Sousa with Schulz  

Portugal has fulfilled its commitments and has a new government that is also pro-European and engaged in respecting them, its President Marcelo Rebelo de Sousa told the European Parliament in a formal address on Wednesday. The Head of State highlighted the "historical capacity of the Portuguese to withstand crises and personal sacrifices" to the benefit of internal and external financial balances, stressed the need for stability and praised Portugal's role in receiving refugees. (Read more: Portugal's President defends need for stability and for EU unity and solidarity )

 

Umowa Unia Europejska -Turcja w sprawie migrantów: nie idealna, ale realistyczna

Sesja plenarna Rada Europejska / Imigracja / Stosunki zewnętrzne13-04-2016 - 15:29
Plenary session week 15 2016 in Strasbourg - European Parliament plenary debate on the conclusions of the European Council meeting of 17 and 18 March 2016 and outcome of the EU-Turkey summit  

Umowa dotycząca powrotu imigrantów i azylantów z greckich wysp do Turcji, zawarta 18 marca w Brukseli na spotkaniu szefów państw i rządów UE z Turcją, była przedmiotem debaty z przewodniczącym Rady Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem w środę o 9. (Przeczytaj więcej: Umowa Unia Europejska -Turcja w sprawie migrantów: nie idealna, ale realistyczna )

 

Otwarcie sesji kwietniowej: upamiętnienie ofiar zamachów terrorystycznych

Sesja plenarna Instytucje11-04-2016 - 19:52
European Parliament plenary pays tribute to victims of the Brussels attacks that killed 32 people and left many injured, with moment of silence  

Sesję rozpoczęła minuta ciszy ku czci 32 osób zabitych w zamachach bombowych 22 marca w Brukseli. 340 osób zostało wtedy rannych. Przewodniczący Parlamentu Martin Schulz potępił ataki jako okrutną, nieludzką i cyniczną próbę zaszczepienia wśród Europejczyków strachu i nienawiści. (Przeczytaj więcej: Otwarcie sesji kwietniowej: upamiętnienie ofiar zamachów terrorystycznych )