Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 
Atak ISIS na miasto Kobane, znajdujące się na granicy z Turcją ©BELGAIMAGE/Eyevine/H. Sari Xinhua  

Turcja powinna zrobić więcej, by pomóc Kurdom przełamać oblężenie ISIS w mieście Kobane – przyznali posłowie w debacie 22 października. Potępili także działania tzw. Państwa Islamskiego i wezwali do intensyfikacji działań w celu powstrzymania grupy terrorystycznej i pomocy jej ofiarom. Niektórzy wspomnieli także o potencjalnej groźbie przejęcia i użycia broni chemicznej przez ISIS i konieczności opracowania strategii dla całego zagrożonego regionu. (Przeczytaj więcej: Kobane: posłowie wzywają Turcję do pomocy oblężonemu przez IS syryjskiemu miastu )

 
 
Nowa Komisja Europejska w liczbach Infografika - Instytucje22-10-2014 - 17:35

Nowa Komisja Europejska, pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera została przegłosowana i zatwierdzona przez Parlament Europejski w środę, 22 października 2014 r. Kto wchodzi w jej skład? Kto jest najmłodszy, a kto najstarszy? Ile kobiet zasiada w KE? Kto pełnił wcześniej funkcje ministerialne lub poselskie? Wszystko w naszej infografice! (Przeczytaj więcej: Nowa Komisja Europejska w liczbach )

 
 
Wywiad z ustępującym przewodniczącym Komisji Europejskiej Josè Manuelem Barroso  

Po dziesięciu latach pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso gotowy jest przekazać klucze do swojego gabinetu nowo wybranemu szefowi KE Jean-Claude Junckerowi. Udało nam się spotkać z przewodniczącym Barroso tuż po wtorkowej debacie plenarnej podsumowującej ostatnie pięć lat jego prac. Przyznał, że kryzys nie miał przyczyn w samej UE, a spowodowany był przez nieodpowiedzialne zachowanie na rynkach finansowych i w części państw członkowskich. (Przeczytaj więcej: Barroso: "Europa nie była przyczyną kryzysu, Europa jest na niego sposobem” )

 
 

Nowa Komisja Europejska przegłosowana!

Informacje ogólne Instytucje22-10-2014 - 16:37
Kto jest kim w nowej Komisji Europejskiej? Sprawdź w naszej infografice!  

Nowa Komisja Europejska, pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera została oficjalnie zaaprobowana przez Parlament Europejski, podczas październikowej sesji plenarnej w Strasburgu. Zespół Junckera otrzymał 423 głosy za, 209 posłów zagłosowało przeciw, a 67 wstrzymało się. Skład Komisji oraz wykaz tek poszczególnych komisarzy w naszej infografice. (Przeczytaj więcej: Nowa Komisja Europejska przegłosowana! )

 
 

Parlament głosuje nad powołaniem nowej Komisji Europejskiej

Sesja plenarna Instytucje22-10-2014 - 07:00
Ostateczne głosowanie nad nową Komisją Europejską już dziś. Zobacz jak wyglądała procedura, krok po kroku.  

W środę, posłowie ostatecznie zadecydują o tym, czy powołana zostanie nowa Komisja Europejska pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera. Podczas poprzedzającej głosowanie debacie, przedyskutowane zostaną polityczne plany zespołu Junckera na najbliższe pięć lat. Wciągu ostatnich trzech tygodniu, wiedzę i kompetencje kandydatów na komisarzy zostały dokładnie sprawdzone przez parlamentarne komisje. Teraz czas na powiedzenie ostatniego słowa. Transmisja debaty i głosowania na naszej stronie! (Przeczytaj więcej: Parlament głosuje nad powołaniem nowej Komisji Europejskiej )

 
 

Kandydaci na Europejskiego Inspektora Ochrony Danych pod lupą

Informacje ogólne Instytucje20-10-2014 - 15:29
Wysłuchania odbędą się w poniedziałek, głosowanie zaplanowane jest na wtorek.  

Druga z rzędu, pięcioletnia kadencja obecnego Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EIOD) Petera Hustinxa dobiega końca i nadszedł czas, by parlamentarzyści z komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE) przyjrzeli się jego potencjalnym następcom. Wysłuchania kandydatów odbędą się w poniedziałek, 20 października od godziny 19 do 22:30. Głosowanie zaplanowane jest na wtorek. (Przeczytaj więcej: Kandydaci na Europejskiego Inspektora Ochrony Danych pod lupą )

 
 

#EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania Maroša Šefčoviča i Violety Bulc

Informacje ogólne Instytucje20-10-2014 - 09:00
#EPhearings2014: dziś przed komisjami PE - Maroš Šefčovič i Violeta Bulc  

Dwa dodatkowe wysłuchania kandydatów na komisarzy odbędą się dziś w Strasburgu. Maroš Šefčovič – nominowany, po zmianie teki, na wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej spotka się z posłami komisji ds. środowiska (ENVI) oraz energii (ITRE). Kompetencje nowej słoweńskiej kandydatki na komisarz ds. transportu – Violety Bulc, sprawdzą deputowani z komisji ds. transportu (TRAN). Transmisje na naszej stronie od 19:00. (Przeczytaj więcej: #EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania Maroša Šefčoviča i Violety Bulc )

 
 

#EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania i głosowanie nad składem KE

Informacje ogólne Instytucje17-10-2014 - 20:01
Jean-Claude Juncker i kandydaci na komisarzy.  

Na początku przyszłego tygodnia wracamy do wysłuchań kandydatów na komisarzy. Tym razem, przed komisjami zasiądą – nowa kandydatka ze Słowenii – Violeta Bulc, z teką komisarz ds. transportu oraz – po raz drugi, ze względu na zmianę teki – Słowak Maroš Šefčovič – proponowany na stanowisko wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej. Ostateczne głosowanie nad pełnym składem nowej Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera planowane jest na środę. (Przeczytaj więcej: #EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania i głosowanie nad składem KE )

 
 

Od życzeń do rzeczywistości – wnioski ze szczytów UE i ich (nie) realizowanie

Informacje ogólne Rada Europejska17-10-2014 - 19:30
 

Czy łatwo jest przemienić międzyinstytucjonalne porozumienie w funkcjonujące w Europie prawo? Nasze badanie przedstawia proces, rozpoczynający się od propozycji państw członkowskich podczas szczytów, kończący na przyjęciu prawa przez Parlament Europejski i całą UE. Tempo zależy od tego, jak bardzo polityczna i złożona jest każda z kwestii, ale już teraz znamy odpowiedź na pierwsze pytanie – prosto nie jest. (Przeczytaj więcej: Od życzeń do rzeczywistości – wnioski ze szczytów UE i ich (nie) realizowanie )

 
 

W tym tygodniu w PE: wysłuchania, bezpieczeństwo w Europie i Nagroda Sacharowa

Informacje ogólne Instytucje13-10-2014 - 11:28
W tym tygodniu w PE: wysłuchania, bezpieczeństwo w Europie i Nagroda Sacharowa  

Najbliższy tydzień będzie obfitował w ważne wydarzenia w Parlamencie Europejskim. Konferencja Przewodniczących najprawdopodobniej podsumuje wysłuchania kandydatów na komisarzy i zadecyduje o dalszych krokach, komisje AFET i LIBE przedyskutują kwestię zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa, jakie stanowi ISIS, a posłowie z komisji ds. gospodarczych i monetarnych zagłosują ws. semestru europejskiego. Już w czwartek poznamy laureata Nagrody Sacharowa 2014. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: wysłuchania, bezpieczeństwo w Europie i Nagroda Sacharowa )