Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

UE i jej instytucje

 

Kwietniowa sesja plenarna w skrócie: Brexit, urządzenia medyczne, Dieselgate

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska / Budżet07-04-2017 - 12:19
 

W tym tygodniu na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie przyjęli rezolucję w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE, określając priorytetowe dla Parlamentu kwestie w nadchodzących negocjacjach. W raporcie końcowym komisji śledczej PE wezwał UE i państwa członkowskie, aby czym prędzej ustanowili niezależny system kontroli emisji samochodowych. Parlament przyjął też rozporządzenie o bezpieczeństwie urządzeń medycznych i przegłosował zwiększenie elastyczności długoterminowego budżetu UE. (Przeczytaj więcej: Kwietniowa sesja plenarna w skrócie: Brexit, urządzenia medyczne, Dieselgate )

 

Artykuł 50.: Jaka będzie przyszłość stosunków UE i Wielkiej Brytanii

Informacje ogólne Przyszłość Europy/integracja europejska / Konstytucja / Instytucje / Traktaty29-03-2017 - 10:14
infographic illustration  

Rząd Zjednoczonego Królestwa powołał się dzisiaj na artykuł 50. Traktatu o Unii Europejskiej, tym samym zgłaszając oficjalnie swój zamiar wyjścia ze Wspólnoty. Od tej chwili Zjednoczone Królestwo i Unia mają dwa lata na wynegocjowanie umowy o wystąpieniu. Oprócz tego konieczne będzie wypracowanie zasad regulujących przyszłe relacje handlowe, co może potrwać o wiele dłużej. Poniżej więcej informacji o procedurze wystąpienia i o roli, jaką odgrywa w niej Parlament Europejski. (Przeczytaj więcej: Artykuł 50.: Jaka będzie przyszłość stosunków UE i Wielkiej Brytanii )

 

60th anniversary of the Treaty of Rome

Others Future of Europe/European integration / Institutions / Treaties23-03-2017 - 18:31

Parliament’s President Antonio Tajani, political group leaders and other leading MEPs will meet with Italy’s highest public officials, starting with President Sergio Mattarella on Friday, and take part in the celebration of the 60th anniversary of the Treaty of Rome on Saturday. (Read more: 60th anniversary of the Treaty of Rome )

 

Citizens’ Parliament: the people say how they see the future of the EU

Others Future of Europe/European integration / Institutions / Treaties21-03-2017 - 17:42

People from across Europe gathered in the European Parliament on Tuesday to share their views on the future of the European Union with MEPs. This event, called the Citizens’ Parliament, contributes to ongoing reflection on the EU as an asset for future, ahead of the EU heads of state or government meeting in Rome on 25 March. (Read more: Citizens’ Parliament: the people say how they see the future of the EU )

 

Przyszłość UE: Parlament oddaje głos obywatelom

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska / Instytucje21-03-2017 - 09:30
60 Rome: citizens' parliament  

Podpisane 60 lat temu traktaty rzymskie otworzyły drzwi do integracji gospodarczejj, trwałego pokoju na kontynencie i dzisiejszej UE zrzeszającej 28 państw i 500 milionów obywateli. W ostatnich tygodniach PE debatował o tym, co już udało się osiągnąć i co czeka Unię w przyszłości. Teraz europosłowie chcą wysłuchać obywateli. Obywatele z całej Europy zostali zaproszeni do Brukseli, gdzie we wtorek 21 marca odbędzie się posiedzenie „Parlamentu Obywateli”. Transmisja z debaty na naszej stronie. (Przeczytaj więcej: Przyszłość UE: Parlament oddaje głos obywatelom )

 

Brexit: Posłowie dyskutowali o prawach obywateli UE w Wielkiej Brytanii

Informacje ogólne Przyszłość Europy/integracja europejska02-03-2017 - 17:37
European flags and Great Britain flag on hands ©AP Images/European Union-EP  

Od czasu referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przyszłość obywateli UE zamieszkujących na Wyspach i obywateli brytyjskich zamieszkujących w innych państwach UE pozostaje niejasna. W ślad za doniesieniami na temat nieprzestrzegania prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii w środę w Parlamencie Europejskim odbyła się debata plenarna, w której wielu posłów wyraziło zaniepokojenie sytuacją. Poseł Claude Moraes (S&D, Wielka Brytania) zapowiada wysłuchania, by zebrać dowody. (Przeczytaj więcej: Brexit: Posłowie dyskutowali o prawach obywateli UE w Wielkiej Brytanii )

 

Quo vadis, Europo: Jean-Claude Juncker przedstawił możliwe kierunki rozwoju UE

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska / Instytucje02-03-2017 - 15:18
 

1 marca szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprezentował na sesji plenarnej PE Białą Księgę ws. przyszłości Europy zawierającą pięć scenariuszy. Stanowiska posłów przedstawione w trakcie debaty plenarnej były zróżnicowane, ale większość posłów pozytywnie przyjęła możliwość przedyskutowania różnych kierunków rozwoju Unii tuż przed spodziewanym w tym miesiącu oficjalnym powiadomieniu przez rząd w Londynie o zamiarze wyjścia z UE. Obejrzyj relację wideo z debaty. (Przeczytaj więcej: Quo vadis, Europo: Jean-Claude Juncker przedstawił możliwe kierunki rozwoju UE )

 

Przyszłość UE: debata na temat pięciu scenariuszy przedstawionych przez Junckera

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska01-03-2017 - 19:42
Debate with the President of the European Commission, Jean-Claude Juncker on the White Paper on the future of the EU  

Liderzy grup politycznych Parlamentu wypowiedzieli się w środę na temat Białej Księgi w sprawie przyszłości Europy opracowanej przez Komisję. Dokument został przedstawiony podczas sesji plenarnej przez Jean-Claude’a Junckera. Niektórzy posłowie pochwalili metodę Komisji polegającą na nakreśleniu pięć możliwych opcji dla UE na najbliższe lata. Inni skrytykowali ją za unikanie jednoznacznego opowiedzenia się za jednym ze scenariuszy i za brak konkretnych przykładów. (Przeczytaj więcej: Przyszłość UE: debata na temat pięciu scenariuszy przedstawionych przez Junckera )

 

Parlament Europejski nakreśla swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej

Informacje ogólne Przyszłość Europy/integracja europejska / Instytucje24-02-2017 - 12:00
 

Czy Unia Europejska w obecnym kształcie spełnia swoje zadania? Mając na uwadze szereg wyzwań, z którymi mierzy się UE, posłowie sfomułowali wizję jej przyszłości. 16 lutego posłowie przyjęli trzy sprawozdania, w których przedstawili reformy, które ich zdaniem są konieczne, by Unia miała więcej możliwości skutecznego działania, odzyskała zaufanie obywateli, a jej gospodarka była bardziej odporna. (Przeczytaj więcej: Parlament Europejski nakreśla swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej )

 

Jak Parlament widzi przyszłość Europy

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska / Instytucje16-02-2017 - 13:10

Aby odpowiedzieć na kluczowe polityczne wyzwania, zwiększyć skuteczność swoich działań, odzyskać zaufanie obywateli i sprawić, że gospodarka strefy euro będzie bardziej odporna na wstrząsy zewnętrzne Unia Europejska musi w pierwszej kolejności w pełni wykorzystać możliwości Traktatu z Lizbony. Aby rozwijać się dalej UE musi zreformować się dogłębnie. Takie jest główne przesłanie trzech rezolucji poświęconych rozwojowi Unii Europejskiej, przyjętych w czwartek. (Przeczytaj więcej: Jak Parlament widzi przyszłość Europy )