Udostępnij tę stronę: 

Martin Schulz ponownie wybrany Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego 

We wtorek rano, posłowie ponownie wybrali Martina Schulza na stanowisko Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, na kolejne 2,5 roku. Martin Schulz, pięćdziesięcioośmioletni poseł z Niemiec, będzie stał na czele Parlamentu do stycznia 2017 roku. Został wybrany 409 głosami, przy 612 ważnych głosach, oddanych podczas pierwszej tury głosowania.

Martin Schulz jest pierwszym, w historii Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącym, który został wybrany na kolejną, trwającą 2,5 roku, kadencję.


W swoim wystąpieniu, adresowanym do Parlamentu, zaraz po tym, jak został wybrany, nowy Przewodniczący powiedział: "To dla mnie wielki zaszczyt, być pierwszym Przewodniczącym wybranym na kolejną kadencję, moje obowiązki będę traktował niezwykle poważnie, ponieważ jesteśmy w centrum europejskiej demokracji. Większość członków tego Parlamentu uznała, że kandydat wygrywający wybory europejskie, powinien zostać przewodniczącym Komisji Europejskiej, dlatego niemieckie słowo Spitzenkandidat, pojawiło się w kilku innych językach europejskich".


Martin Schulz podkreślił również, że: "posłowie muszą pamiętać, że w UE powinna być przestrzegana litera prawa, a nie prawo silniejszego. Jeśli Unia stanie po stronie obywateli, odzyska ich zaufanie, szacunek do obywateli powinien nas prowadzić we wszystkim, co robimy, pracujmy i bieżmy udział w konstruktywnych debatach"!


Tekst przemówienia jest dostępny, pod linkiem po prawej stronie.


 Pełne wyniki głosowania na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

 

Zgodnie z Regulaminem Parlamentu Europejskiego, aby zostać wybranym, Przewodniczący musi uzyskać bezwzględną liczbę głosów, czyli 50% i jeden głos. Głosy puste lub nieważne nie są brane pod uwagę, podczas obliczania wymaganej większości


Wyniki pierwszego głosowania:

Liczba oddanych głosów: 723

Głosy puste lub nieważne: 111

Głosy ważne: 612

Bezwzględna liczba głosów, którą musi uzyskać Kandydat: 307


Głosy oddane na kandydatów:

Martin Schulz (S&D, DE) 409: Martin Schulz został wybrany na Przewodniczącego PE

Sajjad Karim (ECR, UK) 101

Pablo Iglesias (GUE, ES) 51

Ulrike Lunacek (Greens/EFA, AT) 51


Głosowania, związane z wyborem wiceprzewodniczących i kwestorów, odbędą się we wtorek popołudniu i w środę rano.

 

Procedura: WyboryPrzewodniczącego PE

 

#EPPresident