Udostępnij tę stronę: 

Już wkrótce można będzie bez przeszkód obejrzeć filmy wykupione u swoim kraju również podczas podróży za granicę©AP Images/European Union-EP 

Użytkownicy z UE, którzy zapłacili za dostęp do filmów lub seriali publikowanych w sieci, będą mogli wkrótce obejrzeć je również podczas podróży za granicę.

  • dostęp do subskrypcji online podczas podroży w innym kraju UE
  • kontrola stałego miejsca pobytu użytkownika w celu uniknięcia naruszenia praw autorskich
  • ochrony danych i prywatności użytkowników

Obywatele UE podróżujący za granicę często nie mogą skorzystać tam z wykupionego w swoim kraju dostępu do treści internetowych, takich jak filmy, seriale telewizyjne, muzyka, gry lub widowiska sportowe.


Dzięki nowym przepisom przyjętym przez Parlament w czwartek ograniczenia te znikną na terytorium UE. Podczas wakacji, wyjazdów służbowych lub uniwersyteckich, użytkownicy zachowają dostęp do takich usług jak Netflix, HBO Go, Amazon Prime, Spotify, Deezer.


Nowe przepisy poparło 586 posłów, 34 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.


Weryfikacja stałego miejsca pobytu i ochrona danych


Dostawcy usług internetowych mogą zastosować "uzasadnione, proporcjonalne i skuteczne " środki  w celu sprawdzenia, czy abonent nie przemieścił się na stałe do innego kraju UE, ponieważ wymagane pozwolenia licencyjne mogą różnić się w poszczególnych krajach. Na liście dozwolonych metod weryfikacji znalazły się dowody tożsamości, rachunek bankowy lub karta płatnicza, informacje podatkowe, adresy pocztowe lub adresy IP. Usługodawcy muszą zagwarantować, że przetwarzanie danych osobowych jest proporcjonalne do potrzeb i właściwie zabezpieczone, w szczególności w zakresie kontroli adresów IP.


Uzgodnione zasady będą miały zastosowanie tylko do płatnych usług internetowych. Dostawcy bezpłatnych usług będą mogli sami zdecydować, czy ich oferta będzie dostępna w całej UE bez blokowania.


Co dalej


Negocjatorzy z Parlamentu i prezydencji Rady doszli w tej sprawie do nieformalnego porozumienia w lutym 2017 r. Czwartkowe głosowanie oznacza poparcie Parlamentu dla wypracowanego kompromisu. Teraz musi on zostać zatwierdzony przez cala Radę UE. Państwa członkowskie będą miały dziewięć miesięcy na wdrożenie nowych przepisów licząc od daty wejścia rozporządzenia w życie.

"Europejczycy czekali na te nowe zasady, które stanowią kolejny krok w stronę wspólnego rynku numerycznego. Nowe przepisy zwiększają swobodę przemieszczania się i dają możliwość skutecznego przenoszenia transgranicznego treści dostępnych w sieci, bez uszczerbku dla praw autorskich".

Jean-Marie Cavada 

Poseł sprawozdawca (ALDE, FR)

Udostępnij ten cytat: