Wybory Europejskie 2019: Informacje o kampanii wyborczej  

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Pomagając mediom w śledzeniu europejskich kampanii wyborczych, serwis prasowy PE dostarcza codziennie informacji o wydarzeniach i debatach we wszystkich państwach członkowskich.

Zastrzeżenie: są to nieformalne informacje, których celem jest pomoc dziennikarzom w relacjonowaniu pracy Parlamentu Europejskiego. Nie jest to ani oficjalny komunikat prasowy, ani wyczerpujący zapis przebiegu zdarzeń.

24 Maja

DZIŚ GŁOSUJĄ. Obywatele Czech i Irlandii oddają dziś swoje głosy, wybierając 21 oraz 11 europosłów. Jutro wciąż głosują Czesi, dołączą do nich Łotwa, Malta oraz Słowacja

UE28. Codzienne nagrania z głosowań głównych kandydatów, lokali wyborczych, działalności Parlamentu Europejskiego i najważniejszych momentów są dostępne do bezpłatnego pobrania w centrum multimedialnym.

EUROPA. Główni kandydaci udali się do swoich krajów, aby głosować. Frans Timmermans (S&D) oddał swój głos w czwartek na stoisku w Heerlen, w mieście, gdzie studiował, podczas gdy Bas Eickhout (Zieloni) w Utrechcie. W niedzielę Manfred Weber (PPE) głosuje w swojej rodzinnej wiosce Landshut w Bawarii; Margrethe Verstager (ALDE) w Kopenhadze, Jan Zahradil (ACRE) w Pradze i Violeta Tomić (EL) w Lublanie. Bezpłatne zdjęcia, filmy wideo w centrum multimedialnym.

Frans Timmermans, główny kandydat S&D, głosuje w Heerlen (Holandia) © EP 

BUłGARIA. 525 profesorów, nauczycieli, artystów, naukowców i dziennikarzy napisało list otwarty, zachęcający się obywateli do działania, szukania informacji i głosowania na kandydatów popierających europejskie wartości. Opublikowany przed bułgarskim Dniem Edukacji i Kultury, Dniem Literatury Słowiańskiej (24 maja) oraz wyborami do Parlamentu Europejskiego (26 maja), list wzywa obywateli do zdecydowanego poparcia zasad demokratycznych i wartości liberalnych określonych w traktatach UE.


FINLANDIA. YLE, fińska publiczna spółka radiowo-telewizyjna, opublikowała "wyborczego bota", aby pomóc młodym wyborcom wybrać preferowanego kandydata. Bot wyborczy oparty jest na danych, których używa kompas wyborczy YLE, ale skierowany jest do wyborców w wieku 18-29 lat, którzy głosują po raz pierwszy.


FRANCJA, NIEMCY. "Kto będzie twoim partnerem przez następne 5 lat?" Dla ciekawych, , w Niemczech i we Francji, Tinder pomaga użytkownikom znaleźć najlepiej dopasowaną do nich partię przed głosowaniem. Po dokonaniu wyboru, użytkownicy, są przekierowywani na stronę #thistimeimvoting

„Kto będzie twoim partnerem przez następne 5 lat?" Tinder pomaga użytkownikom znaleźć najlepiej dopasowaną do nich partię. 

Zastrzeżenie: są to nieformalne informacje, których celem jest pomoc dziennikarzom w relacjonowaniu pracy Parlamentu Europejskiego. Nie jest to ani oficjalny komunikat prasowy, ani wyczerpujący zapis przebiegu zdarzeń.

23 Maja

UWAGA. Od dziś filmy i zdjęcia z głosowań w wyborach europejskich w różnych państwach członkowskich można bezpłatnie pobrać tutaj.


NOC WYBORCZA. Sprawdź aktualne, praktyczne informacje, dotyczące Europejskich Dni Wyborów, m.in. ramy czasowe projekcji i publikacji wyników, wsparcie audiowizualne dla telewizji i radia, informacje dotyczące poszczególnych krajów, akredytacja w ostatniej chwili oraz miejsca pracy dla mediów, na stronie internetowej PE.


DZIŚ GŁOSUJĄ. Lokale wyborcze otwarto dziś w Holandii i Wielkiej Brytanii. 53 miliony brytyjskich wyborców może oddać głosy na 591 kandydatów walczących o 73 miejsca. Jeśli 2 lipca kraj ten nadal będzie państwem członkowskim UE, nadal obowiązywać będzie obecny skład Parlamentu Europejskiego, w którym zasiada 751 posłów. W Holandii około 13,5 mln holenderskich wyborców wybierze 26 z 308 kandydatów. Jutro (24 maja) głosować będą wyborcy Czech i Irlandii. Oficjalne wyniki mogą być ogłoszone dopiero po zamknięciu ostatnich europejskich lokali wyborczych, w niedzielę o 23:00.


UE28. Rządy prawa na Węgrzech, nowe przepisy dotyczące praw autorskich, debata na temat stanu Unii w 2017 roku oraz wybór przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonia Tajaniego były wśród najczęściej poruszanych przez media tematów podczas obecnej kadencji, przy czym zainteresowanie mediów pracami Parlamentu stopniowo rosło. Na temat każdej sesji plenarnej opublikowano średnio 1 100 artykułów. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Zainteresowanie pracą Parlamentu Europejskiego wzrastało z końcem kadencji  

CHORWACJA, NIEMCY. Zachęcając do głosowania w przededniu wyborów, aktywiści będą namawiać wychodzących z psami w Osijeku do robienia zdjęć swoich zwierząt domowych w lokalach wyborczych i umieszczania ich na Instagramie i Facebooku #izađiglasajprošetaj (#getouttakeawalkvote), 26 maja. We Frankfurcie nad Menem wolontariusze z ulotkami skoncentrują się na ludziach, aby zmotywować ich do udania się do lokali wyborczych.


CZECHY. Największa czeska komercyjna stacja telewizyjna TV NOVA wyemituje jutro (24 maja) swój poranny program na żywo z Parlamentu Europejskiego z okazji pierwszego z dwóch dni wyborów do Parlamentu Europejskiego (24-25 maja) w tym kraju. W trzygodzinnym pokazie weźmie udział były czeski minister spraw zagranicznych i analityk polityczny, a jego tematem przewodnim będzie Parlament Europejski, jego dotychczasowe osiągnięcia i przyszłe wyzwania oraz wybory do PE.


HISZPANIA. Ana Carrasco, pierwsza motocyklistka, która wygrała Mistrzostwa Świata, hiszpańskie koszykarki, które zdobyły brązowe medale na Mistrzostwach Świata 2018, oraz Carolina Navarro, dziewięciokrotna mistrzyni świata w Padel (sport zawierający elementy tenisa i squasha) i mistrzyni świata w deblach i turnieju drużyn narodowych, pojawiły się w spocie go-to-vote opublikowanym przez biuro EP w Madrycie.


EUROPA. Pisma ilustrowane, w tym Vogue we Włoszech, Niemczech, Polsce, L'Uomo Vogue, Elle w Polsce i Glamour na Węgrzech, wzywają swoich czytelników do głosowania, zamieszczając wywiady z modelkami i znanymi nazwiskami ze świata mody takimi jak Vanessa Paradis czy Joel Kinnaman. Kampania prowadzona jest na Instagramie #WeloveEU, pojawia się w niej również rzecznik prasowy PE Jaume Duch.

Wiosenne wydanie Vogue Uomo z siedmioma artystami, w tym z Vanessą Paradis, pod tytułem Listy miłosne do Europy. 

IRLANDIA. Oprócz wyborów do Parlamentu Europejskiego i do rad lokalnych, 24 maja w Irlandii odbędą się jeszcze dwa inne głosowania. Jednym z nich będzie referendum w sprawie złagodzenia przepisów dotyczących rozwodów. Drugim głosowaniem będzie plebiscyt w miastach Cork, Limerick i Waterford, konsultujący z wyborcami w kwestię bezpośrednich wyborów burmistrzów.


WŁOCHY. Włoscy piłkarze przedstawiają swoje priorytety dla kolejnego Parlamentu Europejskiego przed wyborami do UE. Assocalciatori, włoskie stowarzyszenie reprezentujące zawodowych piłkarzy, we współpracy z Parlamentem Europejskim, przedstawi dziś (24 maja) badanie, w sprawie podjęcie działań przez UE na rzecz włączenia kobiet w piłkę nożną, walki z dopingiem i brutalnym zachowaniem podczas zawodów sportowych w Rzymie.


SŁOWACJA. Liderzy biznesu na Słowacji wydali komunikat wideo na temat korzyści płynących z członkostwa tego kraju w UE. Deklaracja "Przedsiębiorcom zależy na Europie" wzywa do stworzenia konkurencyjnej w skali światowej Europy, która będzie bronić zasad demokracji i praworządności. Zwraca uwagę, że Słowacja, jako aktywny członek UE, może mieć większe znaczenie w skali globalnej.


EUROPA. Artyści oraz organizacje aktywistów stworzyły własną wersję portalu Parlamentu Europejskiego “Co Europa robi dla mnie”. Przykłady: architekci holenderscy Rem Koolhaas i Stephan Peterman stworzyli “EU kosztuje tyle co Netflix”’, rumuński aktywista zrobił film o ideach wspartych przez fundusze europejskie, post „Obiad bez UE” stworzony na blogu badaczy You&EU.