Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście") (Wciśnij klawisz Enter)
NOT FOUND ! (Wciśnij klawisz Enter)

Biuletyn

BIULETYN Strasburg, 5 - 8 lipca 2010

 

Obecnie konsumenci nie mogą mieć pewności, czy meble, które kupują w sklepie nie zostały wykonane z drewna pochodzącego z nielegalnej wycinki. Taki surowiec stanowi około 20% całego rynku drzewnego UE. Długo oczekiwana legislacja w tej dziedzinie daje nadzieje na zatrzymanie nielegalnej wycinki drzew i ukaranie pozbawionych skrupułów sprzedawców.


Deputowani zagłosują nad wstępnym porozumieniem uzgodnionym z Radą, które przewiduje zakaz obrotu drewnem z nielegalnej wycinki, monitorowanie łańcucha dostaw i kary finansowe za nieprzestrzeganie zakazu.


Koszty nielegalnego wycinania lasów mogą być niezwykle wysokie, dotyczy to zarówno przypadków wcinki wewnątrz UE jak i poza nią. Zniszczenia gleby, osuwanie się gruntu, stracone wpływy z tytułu podatków, zdegradowana roślinność czy negatywne efekty społeczne tego procesu to tylko część problemu. Poza tym masowe wylesianie terenów przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.