Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Ikona z człowiekiem podpatrującym przez dziurę
Najważniejszy temat :

Unijna ochrona danych - Chroń swoje dane

Prawa obywatelskie 14-04-2016 - 15:55
 
 

Nowe technologie pozwalają trzymać rękę na pulsie i być w kontakcie z najbliższymi. Ich rozwój stał się jednak zagrożeniem dla naszej prywatności. Parlament Europejski od 2012 roku pracuje nad założeniami reformy, dzięki którym będziemy mieć pod kontrolą nasze dane. Parlament przyjął pakiet w kwietniu 2016 roku. (Przeczytaj więcej: Ochrona danych: strzeż swojej prywatności)

Posłowie zatwierdzili w czwartek nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych, które mają zapewnić użytkownikom internetu lepszą niż dotychczas kontrolę nad swoimi danymi osobowymi oraz jednakowy, wysoki poziomu ochrony danych w całej UE, dostosowany do wyzwań ery cyfrowej. Nowelizacja ustanawia też minimalne normy dotyczące wykorzystania danych do celów policyjnych i sądowych. (Przeczytaj więcej: Ochrona danych: Parlament przyjął nowe przepisy przystosowane do ery cyfrowej)

Od 2013 roku, kiedy Edward Snowden ujawnił, ze amerykański rząd szpieguje na masową skalę internautów na całym świecie, sprawa inwigilacji obywateli przez władze była wielokrotnie poruszana przez PE. W tym tygodniu Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) zagłosowała nad raportem w tej sprawie, a na sesji plenarnej odbyła się debata. Zebraliśmy pytania od użytkowników naszego profilu na Facebooku i przekazaliśmy je posłowi Claude’owi Moraes’owi, przewodniczącemu komisji LIBE i sprawozdawcy. (Przeczytaj więcej: Poseł Moraes: Odzyskać równowagę między prywatnością i bezpieczeństwem)

Przepływy danych, ich znaczenie dla unijnej gospodarki i wpływ ochrony danych – to tematy, które były dyskutowane we wtorek, 16 czerwca, na wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez Komisję Handlu Międzynarodowego (INTA) oraz Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Debata z udziałem posłów, Europejskiego Inspektora Danych Osobowych oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej, biznesu i obywateli odbyła się w kontekście reformy ochrony danych osobowych. (Przeczytaj więcej: Umowy handlowe: jak zapewnić, że spełniają unijne standardy?)

Posłowie wzmocnili ochronę danych osobowych przesyłanych do krajów trzecich w nowelizacji przepisów, którą Parlament przyjął w środę. Nowe zasady mają dać obywatelom większą możliwość kontrolowania tego, co się dzieje z ich danymi osobowymi oraz ułatwić firmom pracę poza granicami, poprzez zapewnienie takich samych warunków prawnych we wszystkich krajach członkowskich UE. Posłowie zwiększyli także kary nakładane na firmy łamiące przepisy, do 100 milionów euro lub 5% globalnych obrotów. (Przeczytaj więcej: Posłowie zaostrzają zasady ochrony danych osobowych w świecie cyfrowym)

UE powinna wstrzymać współpracę z USA przy programie śledzenia środków finansowych należących do terrorystów (TFTP), w odpowiedzi na rzekomy wyciek danych bankowych obywateli UE, którymi zarządza belgijska firma SWIFT, do Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych, stwierdził Parlament w niewiążącej rezolucji przyjętej w środę. (Przeczytaj więcej: Posłowie o zawieszeniu porozumienia UE- USA w następstwie inwigilacji przez NSA)

Amerykański plan inwigilacji internautów jest poważnym zagrożeniem dla naszej prywatności, czy zaledwie burzą w szklance wody? PE prowadzi właśnie śledztwo ws. rewelacji upublicznionych przez Edwarda Snowdena, a nasze platformy społecznościowe pękają w szwach, pełne waszych komentarzy. Opinie są jednak skrajnie podzielone. (Przeczytaj więcej: E-prywatność: gorące dyskusje internautów o PRISM)

24 września parlamentarna komisja ds. wolności obywatelskich (LIBE) przeprowadziła trzecie z serii trzynastu przesłuchań w sprawie skandalu masowej inwigilacji internautów przez amerykańskie służby. Głównym tematem wrześniowego posiedzenia było jednak podejrzenie niezgodnego z prawem wykorzystywania przez NSA bankowych danych SWIFT, mimo podpisanego przez UE i USA dokumentu o zasadach wykorzystywania tych informacji na rzecz śledzenia finansowania działalności terrorystycznej (TFTP). (Przeczytaj więcej: Afera NSA: dane bankowe pod nadzorem służb?)

Odkrycie masowej inwigilacji Europejczyków przez służby bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wywołało burzę w stosunkach transatlantyckich, dokładnie w momencie, gdy rozpocząć się miały negocjacje umowy o wolnym handlu. Odbudowanie zaufania do partnera rozmów może być teraz wyjątkowo trudne – uznali posłowie. My spytaliśmy o to greckiego deputowanego Socjaldemokratów (S&D) Dimitrisa Droutsasa, który kieruje pracami nad pakietem prawnym dotyczącym transgranicznego przetwarzania danych. (Przeczytaj więcej: Droutsas: nie możemy obniżać europejskich standardów ochrony danych!)

W czwartek Parlament przyjął rezolucję wzywającą komisję wolności obywatelskich do przeprowadzenia "gruntownego śledztwa" w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji i przedstawienia jego rezultatów do końca roku. Chodzi m.in. o zakładanie podsłuchów na terenie instytucji unijnych oraz inne zarzuty dotyczące szpiegostwa. Posłowie wzywają też do objęcia większą ochroną informatorów. Przewodniczący PE oraz liderzy grup politycznych potwierdzili rozpoczęcie śledztwa. (Przeczytaj więcej: PE zbada gruntownie amerykański program inwigilacji)

Czy wiesz co dzieje się z Twoimi danymi, którymi dzielisz się w sieci? Deputowany Jan Philipp Albrecht (Zieloni) pilotuje właśnie prace PE nad propozycją wzmocnienia ich ochrony, dzięki czemu odzyskamy kontrolę nad tym dokąd i w jakim celu wędrują nasze prywatne dane. Podczas środowego czatu na Facebooku, poseł Albrecht odkrył kilka szczegółów nowych rozwiązań prawnych, oraz udzielił nam paru praktycznych wskazówek jak być bezpiecznym w dobie wszechobecnych mediów społecznościowych. (Przeczytaj więcej: Na FB o ochronie prywatności: masz prawo wiedzieć, co dzieje się z Twoimi danymi)

Tyle się dzieje w naszym życiu, chcemy się dzielić wszystkim z bliskimi i znajomymi, a internet nam to ułatwia. Umieszczamy zdjęcia dzieci, ze ślubów, komentarze na temat pracy, osobistego życia. Czasami podajemy nawet swój adres czy telefon. Co jednak zrobić, gdy chcemy te informacje usunąć? Czy jest to możliwe? Sobotni Dzień Ochrony Danych Osobowych przypomina nam o naszych prawach. (Przeczytaj więcej: Jak chronić naszą prywatność w internecie?)

„Musimy mieć wspólne zasady i zunifikowany system prawny” – powiedział poseł Jan Philipp Albrecht (Zieloni/WPE, Niemcy), sprawozdawca odpowiedzialny za reformę ochrony danych osobowych, komentując porozumienie państw członkowskich w sprawie ogólnego podejścia do projektu rozporządzenia w tej sprawie. Teraz Rada i Parlament, który przyjął swoje stanowisko w marcu 2014 roku, mogą rozpocząć nieformalne rozmowy nad kompromisowym tekstem. (Przeczytaj więcej: Poseł Albrecht o ochronie danych osobowych: Ludzie będą lepiej poinformowani i będą podejmować bardziej świadome decyzje)

Zgoda Parlamentu na porozumienie handlowe UE-USA może być "zagrożona", jeśli NSA nie zakończy masowej inwigilacji, zgodnie z przyjętą w środę rezolucją podsumowującą śledztwo w sprawie amerykańskich programów szpiegowskich. Rezolucja wzywa też UE do zawieszenia umów dotyczących wymiany danych bankowych oraz bezpiecznego transferu danych poza granice. Walka z terroryzmem nie może być uzasadnieniem nieukierunkowanych, niejawnych programów prowadzonego na masową skalę nadzoru, uważają posłowie. (Przeczytaj więcej: Posłowie do amerykańskiej NSA: zakończcie inwigilację pod groźbą konsekwencji)

Czas płynie nieubłaganie, ale w przypadku technologii komputerowej, internetu, portali społecznościowych oraz chmury obliczeniowej, także niewiarygodnie szybko. Aktualizacja przeszło dwudziestoletnich przepisów ochrony danych jest mocno opóźniona, jak doskonale wykazał skandal podsłuchowy NSA. 11 marca, Parlament przedyskutuje, a dzień później przegłosuje pakiet regulacji, dzięki którym na powrót staniemy się prawowitymi właścicielami własnych danych. (Przeczytaj więcej: Albrecht i Droutsas: potrzebujemy nowych, wspólnych zasad ochrony danych)

“Niestety, przyzwyczajamy się do coraz większej ilości darmowych usług w sieci, nie zważając na to, że w zamian zgadzamy się na ujawnienie danych. Musimy być bardziej krytyczni!” – ostrzega Peter Hustinx, Europejski Inspektor Danych Osobowych, którego zadaniem jest zapewnienie respektowania przez instytucje UE prawa do prywatności. W Europejski Dzień Ochrony Danych rozmawialiśmy z nim o reformie oraz naszych sieciowych przyzwyczajeniach i niebezpieczeństwach, jakie ze sobą niosą. (Przeczytaj więcej: Europejski Inspektor Danych Osobowych: internetowe firmy muszą się dostosować)

Pod koniec października, posłowie z komisji LIBE i AFET spotkali się w Waszyngtonie z przedstawicielami administracji USA, by w ramach prowadzonego przez PE śledztwa, porozmawiać o domniemanym podsłuchiwaniu obywateli UE i unijnych polityków. Co możemy zrobić, by chronić prywatność Europejczyków? Czy podejrzenia wpłyną na rozmowy o wolnym handlu? Rozmawialiśmy z Claudem Moraesem (S&D), przewodniczącym delegacji komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE) i sprawozdawcą parlamentarnego śledztwa. (Przeczytaj więcej: Moraes: PE analizuje zarzuty wobec NSA, ale bada też własne podwórko)

W poniedziałek wieczorem komisja ds. wolności obywatelskich poparła wzmocnienie ochrony danych prywatnych i nałożenie surowszych kar w przypadku łamania przepisów. W środę, Parlament zadecyduje o tym, czy zawiesić umowę o wymianie danych bankowych SWIFT ze Stanami Zjednoczonymi, w związku z aferą podsłuchową NSA. (Przeczytaj więcej: Posłowie za ściślejszą ochroną danych. Co dalej z umową SWIFT?)

USA powinny wytłumaczyć się z zarzucanego im podsłuchiwania UE i jej obywateli – uznała większość deputowanych podczas debaty plenarnej na temat PRISM. Posłowie nie zgadzali się, co do wpływu afery na dalsze negocjacje transatlantyckiej umowy o wolnym handlu, część z nich zaś wskazała na konieczność poznania dowodów i podkreślała, że było to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Niemal cała sala przyznała jednak, że należy przyspieszyć prace nad reformą unijnej ochrony danych prywatnych. (Przeczytaj więcej: „To kwestia zaufania” - posłowie żądają wyjaśnień w sprawie PRISM)

Europa nie może pozwolić amerykańskim służbom szpiegować swoich obywateli, dlatego reforma przepisów dotyczących ochrony danych jest pilnie potrzebna - zaznaczyli posłowie podczas dyskusji o skandalu PRISM z udziałem komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. "Zasady ochrony informacji będą obowiązywały wszystkie działające w Europie firmy, bez względu na ich pochodzenie" - mówiła Reding podczas środowego posiedzenia komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE). (Przeczytaj więcej: PRISM: dzwonek ostrzegawczy dla Europy)

Ujawniona w zeszły weekend przez "Guardiana" oraz "Washington Post" afera PRISM stała się jednym z tematów sesji plenarnej PE w Strasburgu. Posłowie z całą mocą skrytykowali projekt mający na celu szpiegowanie przez amerykańskie agencje bezpieczeństwa użytkowników internetu oraz zapewnienia prezydenta Obamy o objęciu kontrolą jedynie osób pochodzących spoza Stanów Zjednoczonych. Podkreślono jednak, że współpraca z USA na rzecz bezpieczeństwa jest cenna i konieczna. (Przeczytaj więcej: PRISM: fala krytyki działań USA)

Ryzyko utraty danych prywatnych w chmurze obliczeniowej jest lekceważone, jeśli nie całkowicie ignorowane - podkreśla badanie przeprowadzone przez PE. Europa obchodzi dziś Dzień Ochrony Danych, który dedykowany jest wzmacnianiu świadomości obywateli na temat gromadzenia i przetwarzania danych prywatnych, oraz pomocy w ich ochronie. PE reformuje przestarzałe prawo, chcąc dostosować je do rozwoju technologii oraz zapobiec nieuprawnionemu wykorzystywaniu danych przez firmy i władze. (Przeczytaj więcej: Europejski Dzień Ochrony Danych: szpiedzy w chmurze)

Parlament Europejski obecnie pracuje nad poważną reformą ochrony danych obywateli UE. Obawiasz się, że jeszcze przed zmianami Twoje osobiste informacje wypłyną w bezmiar sieci? Nie chcesz by ktoś ukradł Twoją tożsamość? Poznaj 10 prostych porad i bądź bezpieczniejszy online. (Przeczytaj więcej: Jak chronić swoją prywatność w sieci?)

Pakiet dotyczący ochrony danych to ambitna inicjatywa, mająca na celu wprowadzenie podstawowego prawa jednostki do prywatności w błyskawicznie ewoluującym świecie technologii. Zawierać będzie szeroką gamę środków, takich jak prawo do wykasowania danych, potrzeby wyrażenia wyraźnej zgody na wykorzystanie prywatnych informacji, czy praktyki przewidywania zachowań osoby na podstawie automatycznej analizy. Tu znajdziesz krótkie wyjaśnienie tych kwestii. Więcej informacji w linkach po prawej stronie. (Przeczytaj więcej: Ochrona danych: kluczowe zagadnienia)

Dot. : 20130901TST18405
 
 
Ochrona danych osobowych
 

PE przyjął nowe zasdy ochrony danych osobowych

 
Ochrona danych osobowych w UE
 

UE przoduje jesli chodzi o przepisy dotyczące ochrony danych osobowych swoich obywateli.

 
Użytkownicy mediów społecznościowych pytają o ochronę danych osobowych
 

Odpowiada poseł Jan Philipp Albrecht

 
Ochrona danych osobowych: jak wypełnić pustkę po Safe Harbour?
 

Po niedawnym unieważnieniu kontrowersyjnego porozumienia między Unią i USA dotyczącego udostępniania danych, wielu posłów głosowało za zwiększeniem uprawnień dotyczących masowego monitoringu, choć niektórzy ostrzegają przed nadmierną ochroną danych.

 
Wywiad ze sprawozdawcą Janem Philippem Albrechtem, 15.06.2015
 

Poseł wyjaśnia korzyści dla konsumentów i przedsiębiorstw wynikające z reformy ochrony danych oraz wskazuje kwestie, które ciągle wymagają doprecyzowania.

 
Łatanie dziur w ochronie danych
 

PE przyjął nowe przepisy dotyczące ochrony danych, które mają zagwarantować obywatelom władzę nad ich prywatnymi danymi oraz karać firmy, które złamią zasady.

 
Ochrona danych osobowych krok po kroku
 

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z Waszymi danymi osobowymi? Sprawdźcie, jak UE chce uprościć prawo do prywatności w Internecie i chronić obywateli przed nadużyciami.

 
Kto cię obserwuje? Kto cię chroni?
 

Jak Unia Europejska może chronić prywatność swoich obywateli? Zapraszamy do obejrzenia debaty.

 
Parlament Europejski wyjaśnia szpiegostwo Waszyngtonu
 

Delegacja Parlamentu Europejskiego udała się do Waszyngtonu, by wyjaśnić domniemane szpiegostwo USA. Tymczasem dyrektor amerykańskiej agencji bezpieczeństwa określił zarzuty o podsłuchiwaniu "kłamstwem".

 
Wasza prywatność musi być chroniona: profilowanie
 

Wiele stron internetowych gromadzi na nasz temat informacje, które wykorzystywane są w celach reklamowych. Dowiedz się, jak Parlament pracuje nad prawami, aby uchronić nas przez rykiem jakie niesie Internet.

 
Wasza prywatność musi być chroniona: pisane małym drukiem
 

Czy dokładnie czytasz warunki umów zawieranych przez Internet? Dowiedz się, jak Parlament pracuje nad prawami, aby uchronić nas przez rykiem jakie niesie Internet.

 
Wasza prywatność musi być chroniona: hacking
 

Informacje osobowe jakie umieszczamy w Internecie nie są bezpieczne. Dowiedz się, jak Parlament pracuje nad prawami, aby uchronić nas przez rykiem jakie niesie Internet.

 
Skandal szpiegowski USA podzielił Parlament
 

Parlament rozpocznie dochodzenie w związku z ostatnimi doniesieniami na temat szpiegostwa USA, ale odmawia zawieszenia negocjacji handlowych z Waszyngtonem.

 
Ochrona danych: czyli co czyha w mrokach sieci?
 

Infografika nt. ochrony danych