Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Mapa Syrii z flagą
Najważniejszy temat :

Syria - Cztery lata wojny i ponad cztery miliony uchodźców

Pomoc humanitarna 11-02-2016 - 17:48 / Ostatnia aktualizacja: 19-12-2016 - 13:08
 
 

Konflikt w Syrii nie tylko spowodował ogromne zagrożenie dla stabilności całego regionu, ale okupiony został także nieszczęściem milionów obywateli. Obecnie jest postrzegany jako największy kryzys humanitarny od II wojny światowej. Do września 2016 roku 13,5 mln ludzi w Syrii potrzebowało natychmiastowej pomocy humanitarnej - wynika z danych Komisji Europejskiej. W naszym artykule przeczytasz, jak Unia Europejska stara się pomóc odpowiedzieć na kryzys.. (Przeczytaj więcej: Co UE robi, żeby pomóc ofiarom wojny domowej w Syrii?)

Sytuacja w syryjskim Aleppo była jednym z głównych tematów porannej debaty plenarnej w Strasburgu - tuż przed rozpoczynającym się jutro szczytem UE. Mimo rozejmu cywile nadal nie mogą opuścić oblężonego miasta, a media donoszą o trwających walkach. Posłowie nazwali Aleppo „piekłem na ziemi”, „fabryką śmierci” i „upadkiem ludzkości” i wezwali do natychmiastowego przerwania walk i umożliwienia dostarczenia pomocy humanitarnej do oblężonego miasta. Wielu posłów krytykowało rolę Rosji w konflikcie. (Przeczytaj więcej: Posłowie wzywają do przerwania rozlewu krwi w Aleppo)

We wtorek, 5 grudnia, Abdulrahman Al-Mawwas, główny oficer łącznikowy Syryjskiej Obrony Cywilnej (tzw. Białych Hełmów) wziął udział we wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju. Al-Mawwas potępił obecną sytuację w Syrii oraz wezwał do ustanowienia strefy zakazu lotów oraz korytarzy humanitarnych, by zapobiec klęsce humanitarnej. Białe Hełmy to grupa ratownicza działająca w oblężonym wschodnim Aleppo. (Przeczytaj więcej: Białe Hełmy: W Syrii potrzebna jest strefa zakazu lotów i korytarze humanitarne)

Oblężona wschodnia część Aleppo może zostać zrównana z ziemią jeszcze przed Świętami - alarmuje specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura, który we wtorek spotkał się z posłami z Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju. Trwająca od 6 lat wojna w Syrii zbiera krwawe żniwo; tylko w ostatnich dniach ze wschodniej Syrii zbiegło ponad 50 tysięcy osób. De Mistura wzywa do politycznego rozwiązania konfliktu. (Przeczytaj więcej: Specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii: "Nie będzie stabilizacji bez politycznego rozwiązania")

Reforma zasad i procedur unijnej polityki migracji i azylu musi uwzględniać aspekt płci, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom starającym się o azyl - mówią posłowie w przyjętej we wtorek rezolucji. Podkreślają, że wiele kobiet podróżuje z małymi dziećmi i innymi osobami wymagającymi opieki. (Przeczytaj więcej: Posłowie wzywają do uwzględnienia aspektu płci w polityce azylowej)

“Dla dobra uchodźców musimy współpracować z Turcją” – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po spotkaniu z premierem Turcji Ahmetem Davutoğlu, w poniedziałek, 7 marca. Rozmowa dotyczyła kryzysu uchodźczego, kontroli granicznych, liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji oraz wolności prasy i odbyła się przed rozpoczynającym się dziś specjalnym spotkaniem przywódców UE i premiera Turcji, które ma na celu przedyskutowanie środków na rzecz zatrzymania napływu uchodźców (Przeczytaj więcej: Schulz: Dla dobra uchodźców musimy współpracować z Turcją)

Europa zmaga się z największymi ruchami ludności od czasu II wojny światowej. Ważną częścią procesu integracji uchodźców jest także ta na rynku pracy. W czwartek Komisja Zatrudnienia i Spraw Społecznych dyskutowała z ekspertami o szansach i wzywaniach związanych z tym procesem. (Przeczytaj więcej: Integracja uchodźców na rynku pracy: szanse i wyzwania)

Politykierzy stawiający znak równości między uchodźcami i terrorystami, potęgują nienawiść i rozczarowanie, które popychają ludzi do przyłączenia się do grup terrorystycznych, mówili posłowie podczas środowej debaty plenarnej. Zamiast akceptować erozję wolności i tolerancji w Europie, kraje UE muszą poprawić bezpieczeństwo poprzez intensyfikację współpracy wywiadów i udostępnianie danych oraz inwestowanie w kompetencje i technologie potrzebne do walki z terroryzmem - uważa Parlament. (Przeczytaj więcej: Parlament: Nie utożsamiajmy uchodźców z terrorystami. Podnieśmy poziom bezpieczeństwa )

Przewodniczący Martin Schulz odwiedził Ateny, skąd do Luksemburga wyleciała w środę grupa pierwszych osób, które starają się o azyl w UE. W czwartek Schulz odwiedził wyspę Lesbos, gdzie odwiedził centrum identyfikacji i rejestracji uchodźców położone w Morii, w którym codziennie rejestruje się 2500 osób. „Potrzeba pilnie wzmocnić wysiłki zmierzające do ukończenia (systemu – red.) hotspostów. By były efektywne, potrzeba relokacji do wszystkich państw członkowskich” – mówił przewodniczący. (Przeczytaj więcej: Przewodniczący Martin Schulz z wizytą na Lesbos)

W poniedziałek w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) odbyła się debata z udziałem Mohammeda bin Amina Al-Jefriego, wiceprzewodniczącego Rady Konsultacyjnej Królestwa Arabii Saudyjskiej (Madżlis asz-Szura). Dyskusja dotyczyła sytuacji w Arabii Saudyjskiej i w regionie, relacji dwustronnych oraz kryzysu migracyjnego. Zdaniem Mohammeda bin Amina Al-Jefriego Unia, przyjmując syryjskich uchodźców, okazuje szacunek dla praw człowieka. (Przeczytaj więcej: "Od początku kryzysu w Syrii mój kraj przyjął 2,5 mln obywateli Syrii" - wiceprzewodniczący Rady Konsultacyjnej Królestwa Arabii Saudyjskiej w Parlamencie Europejskim)

“Dziś kluczowym priorytetem jest i musi być opanowanie kryzysu migracyjnego” – mówił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w orędziu o stanie Unii w środę, 9 września, w Parlamencie Europejskim. „Unia Europejska zmagająca się z migracją, kryzysem gospodarczym i wojnami w sąsiedztwie musi przyczynić się do rozwiązania tych problemów” – stwierdził przewodniczący PE Martin Schulz, otwierając debatę. (Przeczytaj więcej: Juncker w orędziu o stanie UE: "Migracja kluczowym priorytetem")

Społeczność międzynarodowa powinna wywiązać się ze swoich zapewnień dotyczących zwiększenia pomocy humanitarnej i wsparcia dla milionów cierpiących w Iraku i Syrii, wzywali posłowie w rezolucji przyjętej w czwartek. Wezwali także UE do rozważenia powołania konferencji donatorów oraz podkreślili potrzebę politycznej zmiany w Syrii oraz utworzenia w Iraku rządu otwartego na cale społeczeństwo, aby usunąć grunt spod nóg tzw. Państwa Islamskiego w Iraku i Lewancie (ISIL/Daesh). (Przeczytaj więcej: Kryzys humanitarny w Iraku i Syrii: posłowie wzywają do udzielania pomocy )

Unia Europejska i jej państwa członkowskie są największymi darczyńcami, jeśli chodzi o pomoc rozwojową. W 2013 r. na walkę z biedą na świecie, przekazały fundusze równe niemal połowie globalnych wydatków na ten cel (56 miliardów euro). Jeszcze w grudniu 2013 r., parlamentarzyści zadecydowali o przekazaniu kolejnych 51,4 mld euro na pomoc zagraniczną w latach 2014-2020. (Przeczytaj więcej: EYD 2015: unijny wkład w pomoc rozwojową)

"To sytuacja bez precedensu” – mówi premier Libanu Tammam Salam o kryzysie humanitarnym w regionie i sytuacji swojego kraju, do którego trafiło kilka milionów uchodźców z Syrii. Podczas oficjalnej wizyty w PE, szef rządu spotkał się z komisją ds. zagranicznych (AFET) oraz przewodniczącym Martinem Schulzem. Nam udało się porozmawiać z nim o najpilniejszych potrzebach i problemach do rozwiązania w regionie. (Przeczytaj więcej: Premier Libanu o kryzysie humanitarnym i ekstremizmie na Bliskim Wschodzie)

Turcja powinna zrobić więcej, by pomóc Kurdom przełamać oblężenie ISIS w mieście Kobane – przyznali posłowie w debacie 22 października. Potępili także działania tzw. Państwa Islamskiego i wezwali do intensyfikacji działań w celu powstrzymania grupy terrorystycznej i pomocy jej ofiarom. Niektórzy wspomnieli także o potencjalnej groźbie przejęcia i użycia broni chemicznej przez ISIS i konieczności opracowania strategii dla całego zagrożonego regionu. (Przeczytaj więcej: Kobane: posłowie wzywają Turcję do pomocy oblężonemu przez ISIS syryjskiemu miastu)

UE powinna zwołać konferencję humanitarną, która miałaby na celu pomóc państwom sąsiadującym z Syrią w poradzeniu sobie ze stale rosnącą liczbą uchodźców, ogłosił Parlament Europejski, w rezolucji przyjętej w środę. Posłowie wzywają UE do stałego dostarczania pomocy humanitarnej i wsparcia dla uchodźców i do zagwarantowania im dostępu do sprawiedliwych procedur azylowych w Unii. (Przeczytaj więcej: Parlament wzywa do zorganizowania konferencji humanitarnej o uchodźcach z Syrii)

Setki tysięcy uchodźców z Syrii schronienie znalazło na środku jordańskiej pustyni. Juan Fernando López Aguilar (S&D) przewodniczył parlamentarnej delegacji, która odwiedzając obóz dla uchodźców na własne oczy mogła ocenić skutki syryjskiej wojny domowej. "Ci ludzie marzą o tym, by wrócić do domu", mówi López Aguilar. "Proszą o pomoc", dodaje. Nasza rozmowa skupiła się na tym, co PE i UE mogą zrobić, by poprawić sytuację emigrantów chroniących się przed prześladowaniami poza granicami ojczyzny. (Przeczytaj więcej: López Aguilar: Arabska Wiosna przerodziła się w koszmar dla uchodźców z Syrii)

New search and rescue rules to clarify how border guards serving in Frontex sea operations should deal with migrants and where they should disembark them were approved by Parliament on Wednesday. The regulation, already informally agreed by Parliament and Council negotiators, should enter into force before this summer. (Przeczytaj więcej: Migrants: Parliament approves search and rescue rules to prevent deaths at sea)

462 mln dzieci w wieku szkolnym na całym świecie żyje na terenach dotkniętych wojnami albo klęskami naturalnymi, 75 mln podtrzebuje wsparcia w edukacji. Kampania UNICEF-u i Unii Europejskiej #EmergencyLessons:pokazuje, jak ważna jest edukacja dzieci na terenach objętych różnego rodzaju kryzysami. 6 grudnia dzieci, nauczyciele i wolontariusze z całego świata spotkali się w Parlamencie Europejskim, by podzielić się swoimi doświadczeniami. (Przeczytaj więcej: #EmergencyLessons: UE i UNICEF wspierają edukację dzieci na terenach konfliktów)

24 listopada posłowie wezwali do tymczasowego zawieszenia negocjacji członkowskich z Turcją ze względu na jej „nieproporcjonalnie represyjne działania” wprowadzone podczas stanu wyjątkowego ogłoszonego po nieudanym puczu z lipca tego roku. W odpowiedzi na rezolucję PE Ankara zagroziła otwarciem granic i zezwoleniem na przejazd migrantów do UE. „Wchodzimy w nową fazę stosunków UE-Turcja” - komentuje Manolis Kefalogiannis (EPL, Grecja), szef delegacji do wspólnej komisji parlamentarnej UE-Turcja. (Przeczytaj więcej: Manolis Kefalogiannis: „Wchodzimy w nową fazę stosunków UE-Turcja”)

W środowe popołudnie posłowie dyskutowali o sytuacji w Syrii po fiasku zawieszenia broni negocjowanego w zeszłym miesiącu przez Stany Zjednoczone i Rosję. Wielu posłów krytykowało Moskwę za zaangażowanie w konflikt, inni wzywali UE do większych wysiłków w rozwiązanie konfliktu. (Przeczytaj więcej: "Piekło na ziemi": Posłowie dyskutowali o sytuacji w Aleppo i zaangażowaniu Rosji)

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Tylko w 2015 roku do UE przez Morze Środziemne przybyło 1 015 078 ludzi, 3771 zmarło lub zaginęło. 32% i 19% przybyszy stanowią odpowiednio dzieci i kobiety, a 32% - Syryjczycy. Więcej informacji w naszej infografice. (Przeczytaj więcej: Światowy Dzień Uchodźcy: Kryzys migracyjny w UE liczbach)

Otwierając nadzwyczajną sesję plenarną z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Przewodniczący Martin Schulz przypomniał stałe starania Parlamentu o wyeliminowanie wszelkich form przemocy przeciw kobietom, zarówno w ich krajach, jak i w czasie ucieczki lub po przybyciu do UE. W sesji wziął udział Wysoki Komisarz ONZ do spraw Uchodźców, Filippo Grandi, który wezwał UE, aby potwierdziła wierność swym wartościom i odrzuciła politykę masowego odsyłania migrantów bez wprowadzania klauzul ochronnych. (Przeczytaj więcej: Wysoki Komisarz ONZ do spraw Uchodźców: "Moment prawdy dla naszej wierności wartościom UE" )

Konflikt w Syrii jest największą katastrofą humanitarną od zakończenia II wojny światowej. W ostatnim tygodniu najbardziej dotkniętą napływem uchodźców Turcję odwiedziły dwie delegacje posłów do Parlamentu Europejskiego, by sprawdzić, w jaki sposób jest wykorzystywana pomoc z UE. (Przeczytaj więcej: Kryzys migracyjny: Delegacje posłów odwiedziły Turcję)

Unia Europejska poszukuje odpowiedzi na kryzys migracyjny i uchodźczy, który – jak ostrzegł dziś w Parlamencie Europejskim komisarz Dimitris Avramopoulos – „pogarsza się”. Wobec rosnącego „populizmu i nacjonalizmu” jedność jest kluczowa – zauważył komisarz, wzywają państwa członkowskie do wywiązania się ze zobowiązań i okazania solidarności. „Upadek strefy Schengen będzie początkiem końca projektu europejskiego” – przestrzegł Avramopoulos. (Przeczytaj więcej: Migracja: "Upadek strefy Schengen będzie początkiem końca projektu europejskiego")

Wyzwania migracyjne w UE ujawniły głęboki podział na obóz, "za", który gotowy jest zaangażować UE w ich rozwiązanie i obóz, "przeciw", który chce użyć ich, aby rozwiązać UE, uznało wielu posłów debatując we wtorek. Większość potępiło powolność państw członkowskich w wywiązywaniu się z obietnic o dopłatach do pomocy uchodźcom i dostarczeniu ludzi pracujących na granicach UE. Wciąż, jak dwa miesiące temu, brakuje nam €2,3 miliardów, zauważył Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker. (Przeczytaj więcej: Debata o migracji: źródło głębokiego podziału)

Tylko w przeciągu ostatniego weekendu do Monachium przybyło 18 tysięcy migrantów. Każdego dnia na zewnętrznych granicach UE pojawiają się kolejni. W środę, 9 września, Parlament Europejski przyjął tymczasowy plan rozlokowania w państwach członkowskich 40 tysięcy osób ubiegających się o azyl z Włoch i Grecji. Po głosowaniu rozmawialiśmy z posłanką-sprawozdawczynią Ską Keller (Niemcy, Greens/EFA) o systemie relokacji i planie działań ws. kryzysu migracyjnego. (Przeczytaj więcej: Ska Keller: Potrzebujemy stałego systemu relokacji migrantów)

UE powinna dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec śmierci migrantów na Morzu Śródziemnym, takich jak przedłużenie działania programu "Tryton" obejmującego "operacje poszukiwawcze i ratunkowe na poziomie UE", zgodnie z rezolucją przyjętą przez Parlament w środę. Posłowie wzywają także do ustalenia obowiązkowych kwot rozdzielających poszukujących azylu pomiędzy państwami UE, większych składek na programy przesiedleńcze, lepszej współpracy z krajami trzecimi oraz zaostrzenia kar dla przemytników. (Przeczytaj więcej: Migracja: Parlament wzywa do konkretnych decyzji ratujących życie )

W kontekście migracji Europa powinna skoncentrować się na ochronie życia – powiedział Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ, w przemówieniu, które wygłosił 27 maja na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. „Europa ma ważną rolę do odegrania i wspólnie odpowiada za działania. Ratowanie życia powinno być priorytetem” – podkreślił sekretarz ONZ. W swoim przemówieniu poruszył również problematykę zrównoważonego rozwoju i zapobiegania brutalnemu ekstremizmowi. (Przeczytaj więcej: Ban Ki-moon o migracji: “Ratowanie życia powinno być priorytetem”)

Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), wezwał UE do zwiększenia wysiłków na rzecz ustabilizowania sytuacji na Bliskim Wschodzie i Afryce. 27 maja Maurer podkreślił na spotkaniu z Martinem Schulzem „ogromnie ważny wkład” UE w działania MKCK. W 2014 r. KE była czwartym największym darczyńcą, a jej wkład stanowił 9,4% wszystkich datków na rzecz MKCK. W środę 26 maja Maurer wziął udział w posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych. (Przeczytaj więcej: Czerwony Krzyż: "Wsparcie UE dla naszych działań jest ogromnie ważne")

W następstwie niedawnych ataków terrorystycznych w Paryżu, obecny w Parlamencie Europejskim przewodniczący Ligi Państw Arabskich Nabil El Araby wezwał do zacieśnienia współpracy z UE w walce z ekstremizmem. Podczas spotkania z komisją ds. zagranicznych (AFET) El Araby mówił: "problemy, z jakimi musimy się mierzyć, mają uniwersalny charakter i nie dotyczą tylko jednego terytorium”. “Unia Europejska zawsze była na pierwszym froncie walki o sprawy największej wagi” – dodawał. (Przeczytaj więcej: Nabil El Araby: "Dla wielu, UE jest sumieniem ludzkości”)

Ponad dziewięć milionów Syryjczyków musiało opuścić swoje domy z powodu wojny domowej. Większość uchodźców trafiła do sąsiednich krajów: Jordanii, Libanu i Turcji. To, w jaki sposób pomóc uciekającym przed dramatem wojny, było tematem dyskusji 3 listopada w PE. Poruszona została również kwestia postępującej ofensywy Państwa Islamskiego w krajach regionu. (Przeczytaj więcej: 9 milionów Syryjczyków ucieka przed wojną - jak im pomóc?)

Ponad 9 milionów Syryjczyków było zmuszonych w ostatnich latach do ucieczki ze swoich domów. Nowe zagrożenie w regionie – Państwo Islamskie, którego oddziały atakują mieszkańców Syrii i Iraku, potęguje napływ emigrantów do krajów ościennych, które nie są w stanie przyjąć więcej potrzebujących. “Żaden konflikt w historii nie przyniósł tyle ofiar i uchodźców w tak krótkim czasie” - mówił podczas spotkania w podkomisji ds. praw człowieka, Frej Fenniche – reprezentujący OHCHR. (Przeczytaj więcej: Dramatyczna sytuacja uchodźców z Syrii i Iraku - jak możemy im pomóc?)

Ponad 430 tysięcy osób złożyło w 2013 r. wniosek o azyl w Unii Europejskiej – niemal sto tysięcy więcej niż w roku ubiegłym. W związku z napływem aplikacji oraz tragicznymi wydarzeniami, do jakich dochodziło ostatnimi laty na Morzu Śródziemnym, Parlament aktywnie angażuje się w prace nad przyjęciem nowych, ulepszonych przepisów, mających na celu ochronę życia i praw migrantów. W środę, KE przedstawi w Parlamencie swój doroczny raport ws. azylu i migracji. Transmisja na naszej stronie o 9:00. (Przeczytaj więcej: Setki tysięcy szukają azylu w UE - jak im pomóc?)

Posłowie potępili zamordowanie dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz pracownika humanitarnego Davida Hainesa przez tzw. Państwo Islamskie (IS), w rezolucji przyjętej w czwartek. UE musi użyć wszystkich dostępnych środków w celu udzielenia pomocy władzom państwowym i lokalnym w Iraku w walce z IS, włącznie z odpowiednim wsparciem militarnym, podkreślono. Wezwano również społeczność międzynarodową do odcięcia IS od zasobów oraz do politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii. (Przeczytaj więcej: Państwo Islamskie: działania międzynarodowe i UE, aby skończyć z zabijaniem)

Dot. : 20130905TST18719
 
 
Azyl w UE
 

Poznaj definicję osoby ubiegającej się o azyl, jakie są jej prawa i obowiązki, jak wygląda cały proces.

 
Integracja uchodźców
 

Parlament szuka sposobów na wspieranie uchodźców na rynku pracy.

 
Kryzys migracyjny: co się dzieje poza Europą
 

Kryzys migracyjny: co się dzieje poza Europą

 
Europosłowie z wizytą w tureckim obozie dla uchodźców
 

Europosłowie oceniają warunki w obozach oraz przekazywanie środków na edukację, leki i żywność.

 
Uchodźcy bez własnego domu
 

Wojny, prześladowania i inne tragiczne zdarzenia zmuszają ich do ucieczki z własnego państwa. Jednak podróż do Europy bywa dla uchodźców równie niebezpieczna.

 
Szef NATO: "Nie będziemy zawracać łodzi"
 

Jens Stoltenberg o relacjach z Rosją i o nowej misji NATO na Morzu Egejskim.

 
Europa odpowiada na projekt systemu hotspotów
 

Posłowie dołączyli do instytucji UE oraz do ekspertów w reakcji na apel o nowe ośrodki rejestracji uchodźców dyskutując nt. rozpaczliwej sytuację w Grecji.