Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Mafia, korupcja i pranie pieniędzy
Najważniejszy temat :

Mafia, korupcja i pranie pieniędzy - Przestępcy bez granic

Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne 18-10-2013 - 19:08 / Ostatnia aktualizacja: 24-10-2013 - 14:27
 
 

3600 – to liczba organizacji przestępczych działających dziś na terytorium Unii Europejskiej. Dzięki globalizacji ich proceder nie zna już pojęcia granic. O tym, jak walczyć z mafią, mówi dokument opracowany przez specjalną komisję Parlamentu Europejskiego. Europejski problem wymaga prawdziwie europejskich rozwiązań. Jakich? (Przeczytaj więcej: Przestępczość zorganizowana: europejski problem – wspólna, europejska walka)

Środki do walki z przestępczością zorganizowaną, korupcją oraz praniem pieniędzy zostały przedstawione w planie działań UE na lata 2014-2019, zarekomendowanym przez Parlament, w środę. Odbieranie zasobów finansowych zorganizowanym grupom przestępczym oraz likwidowanie źródeł ich dochodów są na szczycie listy. Uważa się, że prawie 4 000 międzynarodowych organizacji przestępczych działało na terenie UE w 2013 roku. (Przeczytaj więcej: Walka z przestępczością zorganizowaną, korupcją oraz praniem pieniędzy)

Po półtora roku prac, Komisja Specjalna ds. Przestępczości Zorganizowanej, Korupcji i Prania Pieniędzy (CRIM) przygotowała i przegłosowała ostateczną wersję raportu określającego priorytety Unii Europejskiej w walce z mafią. Spotkaliśmy się z posłem sprawozdawcą Salvatore Iacolino (EPP, Europejska Partia Ludowa), który zapewnił, że unijna batalia „nie skończy się jedynie na przegłosowaniu kolejnego dokumentu”. (Przeczytaj więcej: Przestępczość zorganizowana: “Europejski problem potrzebuje europejskiego rozwiązania”)

Pranie pieniędzy jest problemem, który nęka świat od dawna. Mimo wprowadzenia międzynarodowych i europejskich rozwiązań prawnych, przestępcy w UE wciąż są o jeden krok przed stróżami prawa, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki. Posłowie i eksperci spotkali się 12 listopada na specjalnym posiedzeniu komisji ds. przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania pieniędzy, w celu przedyskutowania zjawiska i wysunięcia propozycji, jak mu skutecznie zapobiec. (Przeczytaj więcej: Jak rozprawić się z praniem pieniędzy?)

Włoszka Sonia Alfano (Liberałowie), od niedawna szefowa nowej parlamentarnej Komisji Specjalnej ds. Przestępczości Zorganizowanej, Korupcji i Prania Pieniędzy. Pochodząca z Sycylii deputowana, której ojciec zginął z rąk mafii, od lat angażuje się w walkę ze zorganizowaną przestępczością. Zdaniem Alfano, ta komisja ma dać odpowiednie instrumenty ludziom, którzy na co dzień walczą z mafią. (Przeczytaj więcej: Alfano: Jak walczyć z mafią)

Parlament Europejski powołał specjalną komisję parlamentarną do spraw przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania brudnych pieniędzy. Nowa komisja ma rok na zbadanie, do jakiego stopnia gospodarka europejska, administracja publiczna i rynki finansowe podatne są na działania przestępczości zorganizowanej, w tym mafii. (Przeczytaj więcej: Przestępczość zorganizowana pod lupą specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego )

Dot. : 20131016TST22386
 
 
Walka ze światową przestępczością i korupcją
 

PE głosował nad zmianami, w wyniku których walka z przestępczością zorganizowaną, korupcją i praniem pieniędzy ma być bardziej skuteczna.

 
Wywiad: Zjednoczeni w walce z mafią
 

Komisja Specjalna ds. Przestępczości zorganizowanej złożyła raport końcowy. Zdaniem przewodniczącej komisji, Sonii Alfano, należy utworzyć komisję stałą, by móc w pełni walczyć ze zorganizowaną przestępczością.

 
Prace CRIM w skrócie
 
Debiut komisji ds. przestępczości zorganizowanej
 

Jak walczyć z przestępczością zorganizowaną w UE? - pierwsze wysłuchanie publiczne nowej komisji ds. przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania brudnych pieniędzy.