Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Ikona najważniejszego tematu
Najważniejszy temat :

TTIP: szansa czy ryzyko? - Umowa o wolnym handlu z USA

Handel zewnętrzny/międzynarodowy 08-07-2015 - 19:04 / Ostatnia aktualizacja: 27-04-2017 - 12:12
 
 

Parlament Europejski uważnie śledzi proces negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, która ma szansę stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. Na stole negocjatorów znajdują się jednak zarówno oczekiwania, jak i obawy. Faktycznie, TTIP może dać impuls wzrostowi gospodarczemu i stworzyć miejsca pracy po obu stronach Atlantyku, każda ze stron jednak ma zupełnie inne podejście do pewnych istotnych kwestii i wartości. (Przeczytaj więcej: TTIP szansą dla wszystkich?)

Umowa handlowa UE - USA powinna otworzyć firmom z UE dostęp do amerykańskiego rynku, ale bez obniżania europejskich standardów, stwierdzili posłowie głosując w środę nad zaleceniami unijnych negocjatorów. W celu rozstrzygania sporów inwestor- państwo, należy utworzyć nowy system, przejrzysty, podlegający kontroli i w którym sprawy prowadzone byłyby przez publicznie mianowanych sędziów. Zdaniem posłów taki system powinien zastąpić rozstrzyganie sporów w drodze prywatnego arbitrażu (ISDS). (Przeczytaj więcej: TTIP: dostęp do rynku Stanów Zjednoczonych, ochrona standardów UE, reforma arbitrażu)

Elementem Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji – umowy znanej jako TTIP negocjowanej właśnie przez Komisję Europejską i Stany Zjednoczone, ma być mechanizm rozstrzygania sporów między zagranicznymi inwestorami i państwami. Jednym z takich mechanizmów jest konrowersyjny ISDS. Co oznacza? Jakie są różnice między ISDS a innymi możliwymi sposobami ochrony inwestorów? Wyjaśniamy poniżej. (Przeczytaj więcej: Porozumienie handlowe między UE i USA: Czym jest ISDS?)

Porozumienie handlowe między UE i USA powinno ułatwić dostęp europejskich firm do amerykańskiego rynku, ale nie kosztem standardów UE i jej prawa do definiowania na swój sposób interesu publicznego - uważają posłowie z komisji handlu międzynarodowego, którzy przyjęli w czwartek zalecenia dotyczące negocjacji TTIP. Sposoby rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami powinny, ich zdaniem, zostać zreformowane. (Przeczytaj więcej: TTIP: szerszy dostęp do amerykańskiego rynku, reforma ochrony inwestorów, zachowanie europejskich standardów )

Najnowsze propozycje ws. mechanizmu rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami (ISDS), który jest elementem negocjowanego Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), były tematem spotkania komisarz Cecilii Malmström z Komisją ds. Handlu Międzynarodowego (INTA). Relację z debaty można przeczytać na Storify. (Przeczytaj więcej: TTIP: Jak rozstrzygać spory między inwestorami i państwami)

Parlament Europejski pracuje nad swoim stanowiskiem ws. porozumienia UE ze Stanami Zjednoczonymi, czyli Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Chociaż to Komisja Handlu Międzynarodowego jest odpowiedzialna za przygotowanie rekomendacji, to 13 innych komisji PE przedstawiło swoje opinie. Rekomendacje będą głosowane na sesji plenarnej jeszcze przed wakacjami. (Przeczytaj więcej: TTIP: 14 komisji PE przyjęło stanowiska)

Parlament Europejski finalizuje rekomendacje do negocjacji ws. porozumienia o wolnym handlu między UE i USA, czyli TTIP. We wtorek odbędzie się debata plenarna, a w środę – głosowanie. Na czerwcowej sesji plenarnej głosowanie zostało odłożone ze względu na dużą liczbę poprawek i wniosków o głosowanie podzielone. O TTIP rozmawialiśmy z Berndem Lange (S&D, Niemcy), posłem sprawozdawcą i przewodniczącym Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA). (Przeczytaj więcej: Bernd Lange: Negocjacje ws. TTIP muszą być przejrzyste)

Przewodniczący Martin Schulz zdecydował we wtorek o przesłaniu 116 poprawek do raportu w sprawie TTIP, złożonych na sesji plenarnej, do dyskusji w Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA). Przełożono również debatę planowaną środowy poranek. (Przeczytaj więcej: Debata i głosowanie ws. TTIP przełożone – co dalej?)

W czwartek 28 maja Komisja Handlu Międzynarodowego (INTA) zagłosuje na raportem zawierającym zaktualizowane wytyczne w sprawie negocjacji TTIP, czyli Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji. Raport zostanie następnie poddany pod głosowanie na czerwcowej sesji plenarnej. Chociaż rokowania w sprawie umowy prowadzi Komisja Europejska, to nie można lekceważyć roli Parlamentu Europejskiego, bo bez jego zgody porozumienie nie wejdzie w życie. Więcej w naszym artykule. (Przeczytaj więcej: Jaka jest rola Parlamentu Europejskiego w negocjacjach TTIP?)

W czerwcu 2013 r. Unia Europejska i Stany Zjednoczone rozpoczęły negocjacje największej na świecie umowy o wolnym handlu, przynoszącej obietnicę większej ilości miejsc pracy i szybszego wzrostu gospodarczego. Mimo siedmiu rund rozmów, wiele kwestii wciąż pozostało nierozwiązanych. O przyczynach i prognozach rozmawialiśmy z szefem komisji ds. handlu zagranicznego (INTA) Berndem Lange (S&D). (Przeczytaj więcej: Bernd Lange o negocjacjach TTIP: "Jak statek na wzburzonych wodach")

Trwają negocjacje umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie, które ma zaowocować wzrostem gospodarczym i stworzeniem nowych miejsc pracy po obu stronach Atlantyku, zawiera pewne delikatne i przy tym sporne kwestie. Wśród nich pozostaje między innymi tzw. ISDS. 27 stycznia, posłowie dyskutowali o tym z ekspertami w komisji ds. handlu zagranicznego oraz prawnej. (Przeczytaj więcej: TTIP: najbardziej drażliwe tematy w centrum uwagi)

Obywatele Unii Europejskiej powinni być lepiej informowani o postępach negocjacji w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), uważają posłowie wszystkich grup politycznych, którzy wczoraj po południu debatowali na ten temat z komisarzem do spraw handlu Karelem de Guchtem. (Przeczytaj więcej: Posłowie wzywają do większej przejrzystości negocjacji transatlantyckich)

Dot. : 20150202TST18313
 
 
Bernd Lange opowiadał na pytania obywateli o TTIP
 

Bernd Lange (S&D, Niemcy), przewodniczący parlamentarnej Komisji Handlu Międzynarodowego, podzielił się swoimi opiniami o TTIP i odpowiedział na pytania obywateli

 
Potrzebujemy absolutnej przejrzystości, by móc odpowiednio informować społeczeństwo i odpowiadać na jego obawy. Bernd Lange Przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Handlu Zagranicznego i sprawozdawca rezolucji ws. TTIP. (Przeczytaj więcej)
Przepis na transatlantycki wolny handel?
 

Co będzie obejmować TTIP, proponowana umowa o wolnym handlu pomiędzy UE i USA, kto jest odpowiedzialny za tworzenie tej umowy, co ma miejsce... za zamkniętymi drzwiami?

 
UE-USA: partnerstwo handlowe warte miliardy
 

Zapoznaj się z infografiką i dowiedz się więcej o handlu między UE i USA

 
TTIP: korzyści dla gospodarki czy przysługa dla międzynarodowych firm?
 

Europosłowie Jadot i Lange chcą ochrony wynegocjowanych unijnych standardów. Ich stanowiska różnią się jednak w kwestii priorytetów i zakresu umowy z USA.