Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Energy Union
Najważniejszy temat :

Unia energetyczna - Zjednoczeni wobec wyzwań energetycznych i klimatycznych

Energia 01-02-2017 - 12:28 / Ostatnia aktualizacja: 25-04-2017 - 11:37
 
 

Unia energetyczna powinna ułatwić przesył energii między państwami członkowskimi UE oraz uniezależnić je od paliw kopalnianych, przeważnie importowanych. Plan ogłoszony przez Komisję Europejską w lutym 2015 roku może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię, ograniczenia zanieczyszczeń oraz wzmocnienia odporności unijnej gospodarki na przerwy w dostawach surowców. W najbliższym czasie posłowie będą pracować nad przepisami dotyczącymi konkretnych rozwiązań związanych z unią energetyczną. (Przeczytaj więcej: Parlament Europejski pracuje nad unią energetyczną)

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, promowanie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, zapewnienie dostaw energii elektrycznej - to priorytety Parlamentu Europejskiego w zakresie polityki energatycznej i klimatycznej. Zobacz wideo i dowiedz się więcej. (Przeczytaj więcej: Priorytety dla Europy: bezpieczna, czysta i dostępna energia)

Nieformalne porozumienie z państwami członkowskimi dotyczące unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), który powinien przyczynić się do spadku emisji gazów cieplarnianych i do walki ze zmianą klimatu, będzie przedmiotem debaty (7 lipca) i głosowania (8 lipca) w Parlamencie Europejskim. Nowe przepisy mają rozwiązać problem nierównowagi między popytem i podażą na rynku uprawnień, która hamuje bodźce dla „zielonych” inwestycji w UE. Więcej informacji w artykule. (Przeczytaj więcej: Reforma systemu handlu emisjami w pigułce)

Energia w Unii Europejskiej to wrażliwy temat. Nie tylko ze względu na zagrożenie dostaw, ale także nasze problemy z odpowiednią efektywnością energetyczną. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič spotkał się z posłami z komisji ds. energii (ITRE) i środowiska (ENVI), by przedstawić swoje plany wobec unii energetycznej i wyzwań stojących przed UE. (Przeczytaj więcej: Energia nowym ogniwem Unii?)

Powinna zostać wprowadzona nowa, dokładniejsza skala od A do G, pokazująca efektywność energetyczną sprzętów AGD, aby dotrzymać kroku rozwojowi technologicznemu, uznali posłowie w głosowaniu w środę, nad propozycją zmian w przepisach. Większość sprzętów na rynku spełnia obecnie wymagania "klasy A", ustanowione w 2010, dodawane są, więc plusy (A+, A++, A+++), zauważają posłowie, dodając, że nowa rygorystyczna skala da impuls do dalszego zwiększania efektywności. (Przeczytaj więcej: Efektywność energetyczna - posłowie za nową ambitniejszą skalą od A do G)

Od miesięcy nie milkną na korytarzach Parlamentu i Komisji rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym w Europie. Stworzenie Unii Energetycznej stało się jednym z priorytetów Komisji Junckera, i to już dziś, jej główne założenia zostały zaprezentowane podczas sesji plenarnej PE. Tuż przed debatą plenarną z wiceprzewodniczącym KE Marošem Šefčovičem, o szczegółach projektu rozmawialiśmy z szefem parlamentarnej komisji ds. energii (ITRE) - Jerzym Buzkiem (EPP). (Przeczytaj więcej: Buzek: "nie tworzymy Unii Energetycznej na przekór Rosji")

Zabezpieczenie dostaw energii po przystępnych cenach, poprawa efektywności energetycznej i redukcja emisji będą głównymi punktami w agendzie prac nowego Parlamentu Europejskiego. Energetyka będzie także tematem spotkania europejskich liderów 26 i 27 lipca w Ypres i Brukseli, podczas tygodnia dedykowanego energii odnawialnej, obfitującego w wydarzenia w całej Europie. (Przeczytaj więcej: Energia w Europie: wyzwanie dla nowego Parlamentu)

Unia Europejska importuje ponad połowę energii, którą zużywa i tym samym podatna jest na zakłócenia dostaw z zewnątrz, zwłaszcza z Rosji. Komisja Europejska zaprezentowała plan unii energetycznej oraz utworzenia jednolitego rynku energii. (Przeczytaj więcej: Europejska (nie)zależność energetyczna: fakty i liczby)

Dot. : 20150316TST34725
 
 
Unia Energetyczna: inwestycje w energie odnawialne i efektywność
 

Czy nowa Unia zwiększy efektywność energetyczną i uwolni Europę od zależności od gospodarki wysokowęglowej i uzależnienia od Rosji?