Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Top Story Icon
Najważniejszy temat :

Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 2015 - Raif Badawi

Prawa człowieka 15-12-2015 - 12:06 / Ostatnia aktualizacja: 17-12-2015 - 11:05
 
 

“Raif Badawi miał odwagę powiedzieć ‘nie’ barbarzyństwu. To dlatego został wychłostany” – powiedziała Ensaf Haidar, żona Raifa Badawiego, saudyjskiego blogera wyróżnionego Nagrodą im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 2015. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 16 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu. Badawi został nagrodzony za walkę o wolność słowa i myśli w Arabii Saudyjskiej. Jego żona przebywa wraz z trojgiem dzieci na wygnaniu w Kanadzie. (Przeczytaj więcej: Nagroda Sacharowa: “Raif Badawi miał odwagę powiedzieć ‘nie’ barbarzyństwu”)

W środę, 16 grudnia, o 12.00 na sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. W tym roku PE uhonorował Nagrodą Raifa Badawiego – saudyjskiego blogera i działacza na rzecz praw człowieka. Wyróżnienie odbierze Ensaf Haidar, żona laureata, która mieszka wraz z dziećmi na wygnaniu w Kanadzie. (Przeczytaj więcej: Na żywo: Uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli)

Saudyjski bloger Raif Badawi, demokratyczna opozycja w Wenezueli oraz zamordowany w lutym br. rosyjski opozycjonista Borys Niemcow znaleźli się w finale Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. Finalistów wybrali posłowie na wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), Rozwoju (DEVE) i Podkomisji Praw Człowieka (DROI). 29 października laureata wybiorą przewodniczący PE wraz z przewodniczącymi grup politycznych. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 16 grudnia w Strasburgu. (Przeczytaj więcej: Raif Badawi, demokratyczna opozycja w Wenezueli i Borys Niemcow w finale Nagrody im. Sacharowa)

Saudyjski bloger Raif Badawi został laureatem Nagrody im. Sacharowa za 2015 rok. Decyzję podjęli w czwartek, 29 października, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i liderzy grup politycznych. Badawi odbywa obecnie karę 10 lat więzienia za obrazę islamu na swojej strony internetowej, na której promował społeczny, polityczny i religijny dialog. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 16 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu. (Przeczytaj więcej: Raif Badawi z Nagrodą im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli)

We wtorek, 28 września, na wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), Komisji Rozwoju (DEVE) i Podkomisji Praw Człowieka (DROI) zaprezentowano oficjalnie 6 nominowanych do Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. Laureata poznamy w październiku. (Przeczytaj więcej: Znamy nominacje do Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli za 2015)

Dot. : 20151020TST98536
 
 
Raif Badawi
 

Raif Badawi: laureat Nagrody Sacharowa 2015

 
Wywiad z Ensaf Haidar, żoną Raifa Badawiego
 

Ensar Haidar, żona Raifa Badwiego - laureata tegorocznej Nagrody im. Sacharowa, opowiedziała EPTV o jego trudnej sytuacji i nadziejach na wolność.

 
Jak wybierany jest laureat Nagrody im. Sacharowa
 

Procedura wyboru laureata

 
Finaliści Nagrody im. Sacharowa 2015
 

Kto odbierze w tym roku nagrodę im. Sacharowa? Parlament Europejski przedstawił listę trzech finalistów, którzy działają na rzecz demokracji.

 
Oficjalny hasztag
 

#NagrodaSacharowa