Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Terrorism_Top_Story.jpg
Najważniejszy temat :

Terroryzm - Wspólne zagrożenie

Współpraca policyjna / Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne / Stosunki zewnętrzne / Bezpieczeństwo i obrona 06-12-2016 - 14:07 / Ostatnia aktualizacja: 03-04-2017 - 15:45
 
 

Niemal wszystkie europejskie państwa zmagały się lub nadal zmagają z terroryzmem. Ataki w Paryżu po raz kolejny pokazały, że to niełatwe zadanie - wymaga głębszej współpracy i skoordynowanej odpowiedzi państw członkowskich. (Przeczytaj więcej: Terroryzm: zagrożenie bez granic)

Konieczne jest zabezpieczenie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, sprawniejsza wymiana informacji między państwami członkowskimi i zapobieganie radykalizacji - to wnioski z dyskusji niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maizière’a i jego francuskiego odpowiednika Matthiasa Fekla przed Komisją Wolności Obywatelskich. Posiedzenie odbyło się w poniedziałek 27 marca. (Przeczytaj więcej: Bezpieczeństwo: "Konieczne jest, abyśmy zwalczali terroryzm szybko i efektywnie")

Dane wszystkich osób, które wjeżdżają na terytorium Unii lub je opuszczają będą sprawdzane w bazach danych (na przykład w bazie zgubionych i skradzionych dokumentów). Rozporządzenie, które wprowadza nowe przepisy uzyskało w czwartek poparcie Parlamentu. Jego tekst został uzgodniony 5 grudnia z Rada Ministrów. (Przeczytaj więcej: Zatrzymać „cudzoziemskich bojowników” na granicach zewnętrznych UE)

W środę, 13 lipca, Komisja Rynku Wewnętrznego, przyjęła poprawki do projektu nowelizacji dyrektywy w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. Posłowie zapewnili, że każda broń, którą przekształcono w broń na naboje ślepe, będzie nadal podlegała regulacjom prawnym. Obejrzyj wywiad z posłanką sprawozdawczynią Vicky Ford (EKR, Wielka Brytania) i dowiedz się więcej. (Przeczytaj więcej: Posiadanie broni: "Wyeliminowaliśmy lukę wykorzystywaną przez terrorystów")

Europejski Urząd Policji - Europol będzie mógł wkrótce zintensyfikować działania wymierzone przeciw terroryzmowi, przestępczości internetowej i innym przestępstwom oraz szybciej reagować na zagrożenia, dzięki nowym przepisom, przyjętym przez Parlament w środę. Wzmocnieniu uprawnień Europolu towarzyszy ustanowienie solidnych gwarancji ochrony danych i demokratycznych narzędzi nadzoru. (Przeczytaj więcej: Współpraca policyjna: rozszerzenie antyterrorystycznych kompetencji Europolu)

Parlament przyjął w czwartek dyrektywę w sprawie zarządzania danymi pasażerów linii lotniczych (PNR) w celu zapobiegania, wykrywania, prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw terrorystycznych. Nowe przepisy nakładają na przewoźników obowiązek przekazywania krajowym organom danych pasażerów wszystkich lotów z krajów trzecich do UE i odwrotnie. (Przeczytaj więcej: Parlament przyjął dyrektywę w sprawie danych pasażerów linii lotniczych (PNR))

W ślad za atakami w Paryżu jesienią 2015 roku oraz w Brukseli w marcu Parlament Europejski będzie dyskutował we wtorek na sesji plenarnej wraz z przedstawicielami Rady i Komisji o strategii przeciwdziałania terroryzmowi w Unii Europejskiej. (Przeczytaj więcej: Posłowie będą dyskutować o unijnej strategii walki z terroryzmem)

Dzień po atakach Pakistanie posłowie dyskutowali o skutecznych sposobach walki z zagrożeniem terrorystycznym. Uczestniczący w debacie posłowie, przedstawiciele Komisji Europejski i rządów państw członkowskich podkreślali znaczenie wymiany informacji i potrzebę wzmocnienia kontroli granicznych oraz wezwali państwa członkowskie do wzmocnienia współpracy. (Przeczytaj więcej: Debata o walce z terroryzmem: Państwa członkowskie muszą sobie bardziej ufać)

Wzmocnienie uprawnień Europolu, unijny rejestr danych pasażerów oraz unijna strategia walki z terroryzmem - to tematy spotkań i głosowań, które odbyły się w tym tygodniu w PE w ślad za atakami terrorystycznymi w Paryżu. (Przeczytaj więcej: Odpowiedź PE na terroryzm: PNR, wzmocnienie Europolu)

Politykierzy stawiający znak równości między uchodźcami i terrorystami, potęgują nienawiść i rozczarowanie, które popychają ludzi do przyłączenia się do grup terrorystycznych, mówili posłowie podczas środowej debaty plenarnej. Zamiast akceptować erozję wolności i tolerancji w Europie, kraje UE muszą poprawić bezpieczeństwo poprzez intensyfikację współpracy wywiadów i udostępnianie danych oraz inwestowanie w kompetencje i technologie potrzebne do walki z terroryzmem - uważa Parlament. (Przeczytaj więcej: Parlament: Nie utożsamiajmy uchodźców z terrorystami. Podnieśmy poziom bezpieczeństwa )

Posłowie z Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) spotkali się w poniedziałek, 16 listopada, z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem. Dyskusja dotyczyła głównie skutków ataków w Paryżu. Minister zaznaczył, że „w walce z terroryzmem nie ma oczywistych recept”, a „sama tylko akcja militarna nie będzie wystarczająca dla przezwyciężenia problemu”. Przewodniczący komisji Elmar Brok (EPL, Niemcy) podkreślił, że „uchodźcy są ofiarami terroru, a nie jego częścią”. (Przeczytaj więcej: Frank-Walter Steinmeier: W walce z terroryzmem nie ma oczywistych recept)

Po pierwszym szoku, pojawiły się pierwsze reakcje. Zaledwie kilka dni po zamachach w Paryżu, rządy i politycy zaczęli wzywać do wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa i narzędzi walki z terroryzmem. Jak wpłyną one na naszą prywatność i wolność poruszania się po Europie? Rozmawialiśmy z szefową podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony Anną Fotygą (SEDE) oraz przewodniczącym komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE) Claudem Moraesem. (Przeczytaj więcej: Fotyga i Moraes: bezpieczeństwo vs. wolność – co dalej po atakach w Paryżu?)

Parlament Europejski przyjął dziś nową dyrektywę ws. zwalczania terroryzmu. Przepisy mają na celu przeciwdziałanie terroryzmowi m.in. poprzez kryminalizację działań przygotowawczych i wzmocnienie kontroli na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. (Przeczytaj więcej: Posłowie przyjęli nowe środki walki z terroryzmem)

W celu ograniczenia wzrastającego zagrożenia ze strony “cudzoziemskich bojowników” podróżujących na tereny ogarnięte konfliktem w celach związanych z terroryzmem i “samotnych wilków” planujących ataki solo, Parlament przyjął w czwartek nowe przepisy, które będą obowiązywały na terenie całej UE. (Przeczytaj więcej: Anty terroryzm: powstrzymywanie „cudzoziemskich bojowników” i samotnych wilków)

Parlament Europejski pracuje nad szeregiem środków majacych na celu walkę z terroryzmem. Posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich (LIBE) zagłosują w poniedziałek, 4 lipca, nad propozycjami kryminalizacji działań przygotowawczych do ataków terrorystycznych oraz wprowadzenia obowiązkowych kontroli obywateli UE przybywających lub opuszczających terytorium UE. W wideo podsumowujemy działania Parlamentu Europejskiego w walce z terroryzmem. (Przeczytaj więcej: Walka z terroryzmem: działania Parlamentu Europejskiego)

Europejski Urząd Policji, czyli Europol, ma za zadanie poprawę współpracy między odpowiednimi służbami państw członkowskich, które zajmują się zwalczaniem przestępczości międzynarodowej. W związku z rosnącymi zagrożeniami od pewnego czasu trwały prace nad wzmocnieniem kompetencji Europolu, a w listopadzie 2015 roku osiągnięto porozumienie w tej sprawie. Posłowie przyjęli nowe przepisy 11 maja. (Przeczytaj więcej: Walka z terroryzmem: Posłowie poparli rozszerzenie kompetencji Europolu)

W następstwie ataków terrorystycznych w Paryżu Komisja Europejska zaproponowała nowelizację przepisów dotyczących obrotu bronią. We wtorek na wysłuchaniu publicznym posłowie z Komisji Rynku Wewnętrznego (IMCO) dyskutowali o propozycjach KE z ekspertami. (Przeczytaj więcej: Walka z terroryzmem: Posłowie dyskutowali z ekspertami o kontroli obrotu bronią)

Po atakach terrorystycznych w Paryżu Francja zwróciła się do państw członkowskich o pomoc, powołując się na tzw. klauzulę wzajemnej obrony zawartą w art. 42 (7) Traktatu o Unii Europejskiej. To pierwszy przypadek aktywowania tego artykułu. W rezolucji przyjętej w czwartek, 21 stycznia, posłowie stwierdzili, że współpraca w ramach klauzuli powinna być bodźcem do wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa i obronności i wezwali do większej roli instytucji UE. Więcej informacji w naszej infografice. (Przeczytaj więcej: Klauzula wzajemnej obrony: jaka rola UE?)

Europejski Urząd Policji, czyli Europol, zajmuje się poprawieniem współpracy między odpowiednimi służbami państw członkowskich, które zajmują się zwalczaniem przestępczości międzynarodowej. Wobec rosnących zagrożeń państwa członkowskie zgodziły się na wzmocnienie kompetencji Europolu. W poniedziałek w tej sprawie zagłosuje Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE). (Przeczytaj więcej: Rola Europolu w walce z terroryzmem i przestępczością)

17 listopada posłowie i personel Parlamentu Europejskiego uczcili pamięć ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu. „Zamachy w Paryżu były atakiem na nasze wolności, na europejskie wartości, na nasz sposób życia, na nas wszystkich. My Europejczycy stoimy w naszym smutku ramię w ramię z Francuzami” – powiedział przewodniczący Martin Schulz. (Przeczytaj więcej: Posłowie i personel PE uczcili minutą ciszy pamięć ofiar ataków w Paryżu)

Szacuje się, że 5000 Europejczyków dołączyło do terrorystów i fundamentalistów walczących w Syrii i Iraku. Zjawisko jest niebezpieczne i stanowi wyzwanie dla państw członkowskich. Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) przyjęła w poniedziałek, 19 października, raport dotyczący sposobów zapobiegania radykalizacji i rekrutowaniu obywateli UE przez organizacje terrorystyczne. Przed głosowaniem zapytaliśmy sprawozdawczynię Rachidę Dati (EPL, Francja), dlaczego trzeba podjąć działania na poziomie UE. (Przeczytaj więcej: Dati o radykalizacji obywateli UE: "Musimy działać na poziomie unijnym")

Minutą ciszy, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego uczcili pamięć ofiar wczorajszego ataku na paryską redakcję satyrycznego pisma “Charlie Hebdo”. Przewodniczący Martin Schulz, posłowie oraz pracownicy instytucji zebrali się przed głównym wejściem PE, by oddać cześć 12 ofiarom zamachu. “Dziś, tak jak Ty, jak my wszyscy, i ja jestem Charlie” mówił Schulz. Flagi Francji i Unii Europejskiej przed Parlamentem, zostały opuszczone do połowy masztu. (Przeczytaj więcej: “Je suis Charlie”: minuta ciszy w imieniu ofiar ataku na "Charlie Hebdo" w Paryżu)

Dot. : 20151125TST04632
 
 
Walka z terroryzmem w UE
 

Opinie europosłów i ekspertów o wspólnych działaniach UE w walce z terroryzmem.

 
Nowe uprawnienia dla Europolu
 

Nowe przepisy mają usprawnić współpracę i wymianę informacji w policji w celu bardziej skutecznego zwalczania terroryzmu w Europie.

 
Komunikaty prasowe
 
 
 
Walka z terroryzmem: odpowiedź europejskiego wymiaru sprawiedliwości
 

Europosłanka Hohlmeier i szefowa Eurojust przedstawiły plan działań, których celem jest walka z terroryzmem i zagranicznymi bojownikami.

 
Rejestr danych pasażerów
 

Linie lotnicze będą przekazywać państwom członkowskim dane pasażerów lotów z/do UE.

 
Ataki w Brukseli
 

Europosłowie apelowali o "lepszą wymianę informacji", by walczyć z terroryzmem w Europie.

 
PE o dostępie do broni
 

Jak uniemożliwić terrorystom dostęp do broni palnej,zapewniając go jednocześnie kolekcjonerom i myśliwym?

 
Walka z przestępczością i terroryzmem w Europie
 

Po zamachach w Paryżu Parlament Europejski chce, by Europejski Urząd Policji był bardziej skuteczny, a państwa w pełni z nim współpracowały.

 
Jak można zaobiec radykalizacji?
 

W rozmowie nagranej tuż przed atakami w Paryżu francuska eurodeputowana Rachida Dati opowiada o tym, co Europa powinna zrobić, aby zapobiec radykalizacji i rekrutacji obywateli przez organizacje terrorystyczne.