Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
top story icon
Najważniejszy temat :

Izrael i Palestyna - Nadzieje na trwały pokój w regionie

Instytucje / Stosunki zewnętrzne 23-02-2017 - 14:37 / Ostatnia aktualizacja: 24-02-2017 - 09:05
 
 

Trwaly pokój na Bliskim Wschodzie jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. We wrześniu 2015 roku posłowie wezwali do wypracowania nowego podejścia UE do konfliktu izraelsko-palestyńskiego i do kontynuacji wysiłków na rzecz trwałego pokoju. Posłowie podkreślili również swoje zdecydowane poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego. W grudniu 2014 roku posłowie przegłosowali rezolucję wzywającą do uznania państwowości Palestyny, (Przeczytaj więcej: UE i proces pokojowy na Bliskim Wschodzie)

"Wyłonione w wyborach izraelskie władze popierały i popierają model dwóch państw dla dwóch narodów" - oświadczył w środę prezydent Państwa Izrael Re'uwen Riwlin podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie jednak zauważył, że " trwała umowa pokojowa między nami a Palestyńczykami nie jest obecnie osiągalna". Izraelski prezydent zaapelował do Unii Europejskiej o pomoc w budowie zaufania między Izraelczykami i Palestyńczykami. (Przeczytaj więcej: Prezydent Izraela wezwał posłów do włączenia się w budowę zaufania na Bliskim Wschodzie)

Parlament Europejski popiera "co do zasady uznanie państwowości palestyńskiej oraz rozwiązanie dwupaństwowe, a także uważa, że powinny temu towarzyszyć postępy w ramach rozmów pokojowych, które należy kontynuować", mówi przyjęta w środę rezolucja. Nowa inicjatywa zaproponowana w rezolucji, "Parlamentarzyści dla Pokoju", wzywająca do współpracy posłów izraelskich i palestyńskich, ma wesprzeć wysiłki dyplomatyczne UE w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. (Przeczytaj więcej: Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania państwowości Palestyny)

Parliament called on Thursday for a fresh EU approach to the Israeli-Palestinian conflict. The EU must fulfil its responsibilities as an influential player and take a bold and comprehensive peace initiative for the region, MEPs said, regretting the lack of a comprehensive and coherent vision of the EU's engagement in the Middle East Peace Process, despite its ambitions there. (Przeczytaj więcej: MEPs press the EU to come up with a bold peace initiative for the Middle East)

Podczas środowej debaty plenarnej, deputowani potępili ostatnią falę przemocy, przelewającą się przez terytoria Palestyny i Izraela i wezwali wszystkie strony konfliktu do jak najszybszego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Projekt rezolucji w sprawie wydarzeń w Strefie Gazy zostanie przegłosowany jeszcze dziś. (Przeczytaj więcej: PE wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni na Bliskim Wschodzie)

"Najwyższy czas, aby nasz naród mógł żyć w wolności, bez murów i punktów kontrolnych" - oświadczył w przemówieniu do posłów prezydent Palestyńskiej Władzy Narodowej Mahmoud Abbas, który odwiedził w czwartek Parlament. Podziękował Parlamentowi Europejskiemu w imieniu Palestyńczyków za uznanie państwowości Palestyny i skrytykował Izrael za kontynuację polityki okupacji (Przeczytaj więcej: Palestyński prezydent broni w Parlamencie sprawy palestyńskiej )

W tym tygodniu szef UNRWA Pierre Krähenbühl spotkał się z posłami z Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju, by przedstawić sytuację uchodźców palestyńskich po ponad 5 latach wojny w Syrii i 10 latach blokady Gazy. Biorąc pod uwagę, ze 95% uchodźców palestyńskich korzysta z pomocy UNRWA, a bezrobocie wśród młodych Palestyńczyków sięga 65%, Krähenbühl wezwał społeczność międzynarodową do działania na rzecz wypracowania politycznych rozwiązań dla problemów Bliskiego Wschodu. (Przeczytaj więcej: Uchodźcy palestyńscy: Nowe pokolenie mierzy się z traumą utraty domu i rodziny)

W następstwie niedawnych ataków terrorystycznych w Paryżu, obecny w Parlamencie Europejskim przewodniczący Ligi Państw Arabskich Nabil El Araby wezwał do zacieśnienia współpracy z UE w walce z ekstremizmem. Podczas spotkania z komisją ds. zagranicznych (AFET) El Araby mówił: "problemy, z jakimi musimy się mierzyć, mają uniwersalny charakter i nie dotyczą tylko jednego terytorium”. “Unia Europejska zawsze była na pierwszym froncie walki o sprawy największej wagi” – dodawał. (Przeczytaj więcej: Nabil El Araby: "Dla wielu, UE jest sumieniem ludzkości”)

Niedawno, Szwecja stała się pierwszym krajem zachodniej Europy, które formalnie uznał istnienie Palestyny. W środę, o możliwym unijnym uznaniu państwowości debatowali eurodeputowani. Czy taki ruch pomoże rozładować napięcie w regionie? Spytaliśmy o to Martinę Anderson (GUE/NGL) - przewodniczącą delegacji do spraw stosunków z Palestyńską Radą Legislacyjną oraz Fulvio Martusciello (EPP) - szefa delegacji ds. kontaktów z Izraelem. (Przeczytaj więcej: Debata: czy powinniśmy uznać państwowość Palestyny?)

Dot. : 20160617TST32661
 
 
Przywódcy Izraela i Palestyny w PE
 

22 i 23 czerwca PE odwiedzą przywódcy Izraela i Palestyny

 
PE podkreśla swoje zdecydowane poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego w oparciu o granice z 1967 r. i wspólne ustalenie zamiany ziem, z Jerozolimą jako stolicą obu państw – bezpiecznego Państwa Izrael i sąsiadującego z nim niepodległego, demokratycznego i zdolnego do samostanowienia Państwa Palestyna – wzajemnie uznających się i współistniejących obok siebie w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa (...). Rezolucja PE o Przyznaniu Palestynie statusu państwa (Przeczytaj więcej)
Palestyńska panstwowość: fundamenty czy pokój?
 

Stawka jest wysoka, a podziały głębokie: czy należy uznać państwo palestyńskiego przed rozmowami pokojowymi czy może odwrotnie? Czy Izrael i Palestyna się na to gotowe? EPTV analizuje sytuację.

 
Uznanie Palestyny: jak to zrobić?
 

Czy uznanie państwowości Palestyny zależy od postępu rozmów pokojowych czy też jest niezaprzeczalnym prawem? Zapytaliśmy europosłów Gilles'a Pargneaux i Cristiana Dan Predę.