Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Top story icon
Najważniejszy temat :

Posłowie wybrali Antonio Tajaniego na stanowisko przewodniczącego PE - Średniookresowe wybory w PE

Instytucje / Regulamin Parlamentu 19-01-2017 - 16:42 / Ostatnia aktualizacja: 25-04-2017 - 11:02
 
 

17 stycznia Antonio Tajani (EPL, Włochy) został wybrany na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zastąpi Martina Schulza, który pełnił tę funkcję od 2012. Tajani, który był do tej pory wiceprzewodniczącym PE, zdobył 351 głosów w czwartej i ostatniej turze głosowania, Jego kontrkandydat, Gianni Pittella (S&D, IT), zdobył 282 głosy. Tajani będzie pełnił funkcję szefa PE do 2019 - do roku, w którym odbędą się kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego. (Przeczytaj więcej: Antonio Tajani przewodniczącym PE. "Będę rzecznikiem całego Parlamentu")

Chcociaż posłowie sprawują swój mandat przez 5 lat, to kierownictwo Parlamentu Europejskiego jest wybierane na dwa i pół roku. We wtorek, 17 stycznia, posłowie wybrali Antonio Tajaniego (EPL, Italy) na stanowisko przewodniczącego. Kolejnego dnia odbyły się wybory 14 wiceprzewodniczących i 5 kwestorów. Sprawdź naszą infografikę i dowiedz się, kto będzie sprawował fukcje w PE przez najbliższe dwa i pół roku. (Przeczytaj więcej: Kto jest kim w Parlamencie Europejskim?)

Po wybraniu we wtorek przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, posłowie wybrali w środę 14 wiceprzewodniczących. Głosowanie odbyło się w dwóch turach. Aby zostać wybranym, każdy z kandydatów musi uzyskać bezwzględną większość ważnie oddanych głosów. Wiceprzewodniczący wywodzą się z sześciu grup politycznych. Posłowie wybrali również pięcioro kwestorów poprzez aklamację. (Przeczytaj więcej: Wybory w Parlamencie: wybrano 14 wiceprzewodniczących oraz 5 kwestorów)

Antonio Tajani (EPP) wygrał wybory w czwartej turze uzyskując 351 głosów. Jego kontrkandydat, Gianni Pittella (S&D, IT), zdobył 282 glosy. (Przeczytaj więcej: Antonio Tajani nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego)

We wtorek, 17 stycznia, posłowie wybrali nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Został nim Antonio Tajani (EPL, Włochy), który zastąpi na tym stanowisku Martina Schulza. Po ogłoszeniu wyniku wyborów Tajani wyraził zadowolenie z demokratycznego charakteru procedury i obiecał reprezentować wszystkich posłów. (Przeczytaj więcej: Antonio Tajani przewodniczącym Parlamentu Europejskiego)

Dot. : 20170117TST58587
 
 
Antonio Tajani przewodniczącym PE
 

Były komisarz Antonio Tajani (EPL, Włochy) został wybrany na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

 
 
 
Zadania przewodniczącego PE
 

Jakie obowiązki ma szef PE?

 
Prezydium PE
 

Składa się z przewodniczącego, 14 wiceprzewodniczących i 5 kwestorów