Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Międzynarodowy Dzień Kobiet 2017 w Parlamencie Europejskim ©Getty Image
Najważniejszy temat :

Międzynarodowy Dzień Kobiet 2017: Wzmocnienie sytuacji ekonomicznej kobiet - Działajmy razem

Prawa kobiet/równouprawnienie 07-03-2017 - 16:27 / Ostatnia aktualizacja: 20-04-2017 - 10:24
 
 

Kobiety w UE są coraz lepiej wykształcone w porównaniu do mężczyzn, ale wciąż zarabiają mniej, wykonując tę samą pracę. Rzadziej też zajmują najwyższe stanowiska kierownicze - tylko 1/3 menedżerów w UE to kobiety, do tego zarabiają średnio 25% mniej niż mężczyźni. W tym roku Parlament chce zwrócić uwagę na sytuację ekonomiczną kobiet. Przeczytaj, co przygotowaliśmy z tej okazji. (Przeczytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kobiet 2017: Wzmocnienie sytuacji ekonomicznej kobiet)

W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Parlament Europejski postanowił zająć się wzmocnieniem sytuacji ekonomicznej kobiet. „Jeśli chodzi o równość płci, wiele pozostaje do zrobienia, m.in. podział obowiązków w pracy i w domu oraz sytuacja kobiet w polityce i w szkole” - mówią europosłanki Constance Le Grip (EPL, Francja) i Anna Hedh (S&D, Szwecja), członkinie Komisji ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia. Obejrzyj nasze wideo, w którym posłanki wyjaśniają, co jeszcze wymaga zmian. (Przeczytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kobiet: "Jeśli chodzi o równość płci, wiele pozostaje do zrobienia")

Co roku Parlament Europejski z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zwraca uwagę na wybrany temat związany z kondycją kobiet. W tym roku postanowiliśmy zająć się kwestiami związanymi ze wzmocnieniem sytuacji ekonomicznej kobiet. Obejrzyj naszą infografikę i dowiedz się, w jakich obszarach konieczna jest poprawa. (Przeczytaj więcej: Infografika: Co poprawić, by wzmocnić ekonomiczną sytuację kobiet?)

W tym roku przy okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Parlament Europejski przyjrzy się ich sytuacji ekonomicznej . Z danych wynika, że kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni, rzadziej zajmują stanowiska kierownicze i są mniej obecne w polityce. W środę, 8 marca, poseł Ernest Urtasun (Greens/EFA, Hiszpania), autor raportu o równości, odpowie na pytania użykowników Facebooka w wywiadzie na żywo. Więcej o obchodach Międzynarodowego Dnia Kobiet poniżej. (Przeczytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kobiet: Wzmocnienie ekonomicznej pozycji kobiet)

Dot. : 20170306TST65203
 
 
Zmniejszanie nierówności w traktowaniu płci w UE
 

UE ma jeszcze sporo pracy, aby osiągnąć równość w traktowaniu płci. W minionej dekadzie postęp był niewielki. Europosłowie nalegają, aby podjąć działania służące zlikwidowaniu nierówności.

 
Więcej kobiet w nauce
 

Niewiele kobiet robi karierę naukową. Zniechęca je fakt, że środowisko jest zdominowane przez mężczyzn - mówią europosłanki Eva Kaili i Michèle Rivasi.