António Guterres za rečníckym pultom        

António Guterres: Silná a zjednotená Európa je pilierom aj pre OSN  
Záležitosti EÚ 
 

V stredu 17. mája pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu vystúpil generálny tajomník OSN António Guterres. Vo svojom slávnostnom prejave hovoril najmä o množiacich sa konfliktoch, porušovaní ľudských práv, klimatických zmenách a globalizácii. Na riešení týchto výziev by mala EÚ podľa neho spolupracovať s OSN. „Silná a zjednotená Európa je základným pilierom pre silnú a efektívnu Organizáciu spojených národov,“ odkázal poslancom v pléne.

ľudia v prístave pred veľkou loďou        

Utečenecká kríza:Premiestňovanie utečencov je naša morálna a politická povinnosť 
Spoločnosť 
 

Európu doteraz otriasajú doteraz nevídané počty migrantov, ktorí riskujú svoje životy, len aby sa u nás dočkali bezpečia. Keďže najviac ich prichádza do Grécka a Talianska, mnohí vidia riešenie v tom, aby migrantov z týchto krajín presunuli aj do iných štátov. Do septembra by ich mali presťahovať 160 000. Dnes o tejto otázke rokovali poslanci Európskeho parlamentu, mnohí kritizovali členské štáty za to, že sa zbavujú svojej zodpovednosti. Vo štvrtok budú poslanci hlasovať o súvisiacom uznesení.

@HegedusZaneta Veľa rozhodnutí @Europarl_SK má vplyv na Váš každodenný život: napr. v oblasti životného prostredia či vnútorného trhu.

Pozri aj: 

Ilustrácia, postavy stoja na dlani ruky, druhá dlaň ich prikrýva zvrchu        

Budúcnosť EÚ: Aké výhody môžeme mať z globalizácie?  
Záležitosti EÚ 
 

Globalizácia - pre jedných strašiak, pre iných príležitosť. Dokáže pomôcť hospodárstvu, no vie ho i narušiť. Európska únia sa snaží globalizáciu využiť vo svoj prospech a obmedziť jej negatívne dopady. Spoločne s tretími krajinami sa usiluje o obojstranne výhodné podmienky. 10. mája Európske komisia predstavila návrh na to, ako z globalizácie vyťažiť čo najviac. V utorok 16. mája bude o ňom rokovať parlamentné plénum. Pripravili sme pre vás prehľad toho, na čom už pracoval Parlament.

Ilustrácia: postavy stoja na nafukovacom člne na mori        

Takmer tri štvrtiny Európanov chcú, aby EÚ konala viac v oblasti migrácie  
Záležitosti EÚ 
 

Riešenie migrácie je na vrchole európskej politickej agendy. Už od roku 2015 prijala EÚ viaceré opatrenia a okrem toho sa snaží zlepšiť a aktualizovať už existujúce pravidlá. No až 73% Európanov by bolo rado, keby toho robila ešte viac. Vyplýva to z nedávneho prieskumu Eurobarometer. 58% opýtaných pritom označilo činnosť EÚ v tejto oblasti za nepostačujúcu - o 8 percentuálnych bodov menej ako vlani. Prečítajte si, na akých opatreniach v oblasti migrácie pracuje Európsky parlament.

Infografika o počtoch Britov žijúcich v krajinách EÚ        

Brexit:Poslanci budú rokovať o právach občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve 
Záležitosti EÚ 
 

V minuloročnom referende o brexite mohlo hlasovať len málo európskych občanov, ktorí žijú v Spojenom kráľovstve. Jeho vystúpenie z EÚ sa ich však dotkne najviac. EÚ sa chce preto postarať o to, aby boli aj naďalej zachované ich práva a aby sa na ne nezabúdalo počas rokovaní o brexite. Vo štvrtok budú o občanoch rokovať poslanci Európskeho parlamentu, ich schôdzu môžete sledovať v priamom prenose.

video od EuroparlTV        

9. máj - deň, kedy sa zrodila myšlienka o spoločnej Európe  
Záležitosti EÚ 
 

9. mája si každý rok pripomíname výročie Schumanovej deklarácie z roku 1950. Vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman v ten deň predstavil myšlienku spoločnej Európy, v ktorej dovtedajšie konflikty vystrieda mier, spolupráca a napredovanie k lepšie budúcnosti. Jeho sen sa zhmotnil v roku 1958, keď nadobudli platnosť Rímske zmluvy, ktoré položili prvé základy Európskej únie.

Predseda Národnej rady Andrej Danko víta šéfa Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho        

Predseda Tajani v Bratislave: Boj proti terorizmu a populizmu si žiada jednotu 
Záležitosti EÚ 
 

Európa môže na populizmus odpovedať jedine výsledkami, vyhlásil v pondelok na Konferencii predsedov parlamentov členských štátov EÚ v Bratislave šéf Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Predseda EP vo svojom prejave zdôraznil, že základným predpokladom úspešného riešenia aktuálnych výziev, medzi ktoré patrí nelegálne prisťahovalectvo, terorizmus a nezamestnanosť, je jednota členských štátov Únie.

video od EuroparlTV        

Budúci rok by mal byť Európskym rokom kultúrneho dedičstva  
Záležitosti EÚ 
 

Vo štvrtok 27. apríla bude Európsky parlament hlasovať o návrhu, aby bol rok 2018 vymenovaný za Európsky rok kultúrneho dedičstva. Je to práve ono, ktoré dáva každej krajine jej osobnú identitu. A nielen to. Je dôležitou súčasťou nášho hospodárstva, v kultúrnom sektore totiž pracuje mnoho ľudí. Investície doň preto nie sú žiadnou stratou. Viac o tejto iniciatíve a jej dôležitosti sa dozviete v našom rozhovore s poslancom Mirceaom Diaconum (ALDE, Rumunsko).

video od EuroparlTV        

Tajani v Londýne: Občania si zaslúžia vedieť, čo ich čaká po brexite  
Záležitosti EÚ 
 

Dnes ráno zavítal predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani do Londýna, kde spoločne s britskou premiérkou Theresou May rokoval o vystúpení jej krajiny z EÚ. Parlament ohľadne brexitu už prijal svoje stanovisko a Tajani počas rozhovorov s premiérkou nástojil najmä na právach občanov. „Odkaz Európskeho parlamentu je jasný. Našou hlavou prioritou je obhajovanie ich práv,“ povedal. Theresu May počas stretnutia pozval do Parlamentu.

Zaregistrujte sa, aby ste dostávali aktuálne správy o vašich obľúbených témach