Sacharovovu cenu za rok 2015 získa saudský bloger Raif Badawi 

Tohtoročným laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia je Raif Badawi, saudskoarabský bloger, ktorý bol v roku 2012 na základe obvinenia z urážky islamských hodnôt zatknutý a následne odsúdený na desať rokov odňatia slobody, 1.000 rán bičom a vysokú pokutu. Cenu si v mene Raifa Badawiho prevezme jeho manželka Ensaf Haidar počas stredajšej slávnostnej ceremónie v Štrasburgu.

Po odovzdaní ocenenia sa o 12h30 uskutoční tlačová konferencia, na ktorej sa spolu s Ensaf Haidar zúčastní predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.


Raif Badawi, ktorý je zakladateľom webovej stránky Free Saudi Liberals (Slobodní saudskí liberáli), dostal po vynesení rozsudku prvých 50 rán bičom v januári 2015, ďalšie bičovanie však bolo po medzinárodných protestoch odložené. Badawiho manželka Ensaf Haidar žije aktuálne s ich tromi deťmi v Kanade.


Spoločne s Raifom Badawim sa do finále tohtoročnej Sacharovovej ceny dostala venezuelská demokratická opozícia a zavraždený ruský opozičný líder Boris Nemcov. Na slávnostnej ceremónii ich bude zastupovať predstaviteľ zoskupenia Mesa de la Unidad Democrática a Olga Shorina, výkonná riaditeľka Nadácie Borisa Nemcova v Nemecku. Odovzdávania Sacharovovej ceny sa zúčastní aj jej laureát za rok 2011, sýrsky karikaturista Alí Farzát.


Sacharovova cena


Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a disidenta Andreja Sacharova, udeľuje Európsky parlament každoročne od decembra 1988 ako uznanie osobnostiam alebo organizáciám, ktoré zasvätili svoje životy alebo svoju činnosť obrane ľudských práv a slobôd, najmä však práva na slobodu prejavu.Slávnostná ceremónia: Streda, 16. december o 12h00

Tlačová konferencia: Streda, 16. december o 12h30

Twitter: #SakharovPrize2015 #RaifBadawi #Badawi