Rozprava o zintenzívnení kontrol na vonkajších hraniciach EÚ 

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans predostrie poslancom v utorok popoludní plány exekutívy EÚ na posilnenie agentúry Frontex a zriadenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže.

Európska komisia oznámila úmysel posilniť pravidlá ochrany vonkajších hraníc EÚ už 13. mája 2015, keď predstavila balík opatrení v rámci Európskeho programu v oblasti migrácie.


Poslanci v minulosti niekoľkokrát žiadali Radu (ministrov) EÚ a Európsku komisiu, aby zvážila zriadenie pobrežnej stráže EÚ, a to napríklad v uznesení EP z 23. októbra 2013 o migračných tokoch v oblasti Stredozemia. Parlament tiež v uznesení z 2. apríla 2014 o priebežnom hodnotení Štokholmského programu uviedol, že "vonkajšie hranice schengenského priestoru by sa mali v budúcnosti strážiť s podporou členov európskej pohraničnej stráže, ktorých odborná príprava zahŕňa normy pre ľudské práva."


V uznesení schválenom 2. decembra 2015 poslanci vyzvali Komisiu, aby v rámci revízie nariadenia o Frontexte predložila návrh na vytvorenie mechanizmu, ktorý by umožnil spracúvať individuálne sťažnosti proti údajným porušeniam základných práv migrantov a žiadateľov o azyl.Rozprava: Utorok, 15. december

Postup: Vyhlásenie Komisie s rozpravou

Twitter: @Frontex #Schengen #border #coastguard #refugeecrisis #migrationEU