Rozširovanie EÚ: Pokrok západného Balkánu za rok 2018  

Hodnotenie pokroku piatich krajín západného Balkánu na ceste k ich možnému vstupu do EÚ bude v stredu predmetom rozpravy a vo štvrtok hlasovania poslancov.

Európsky parlament zhodnotí situáciu v Srbsku, Kosove, Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko, Albánsku a Čiernej Hore najprv v rámci stredajšej rozpravy, pravdepodobne s komisárom pre rozširovanie Johannesom Hahnom, a následne prostredníctvom nelegislatívnych uznesení, o textoch ktorých bude vo štvrtok hlasovať plénum.


Únia vedie v súčasnosti prístupové rokovania so Srbskom a Čiernou Horou. Očakáva sa, že Rada (ministrov) EÚ schváli zahájenie prístupových rozhovorov s Albánskom a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko v júni 2019.


Rada pre stabilizáciu a pridruženie medzi EÚ a Kosovom sa prvýkrát stretla v októbri 2016. Kosovu však zatiaľ nebol priznaný štatút kandidátskej krajiny, nakoľko jeho nezávislosť neuznáva päť členských štátov EÚ: okrem Slovenska je to aj Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.Rozpravy: Streda, 28. november

Hlasovania: Štvrtok, 29. november

Typ dokumentov: Nelegislatívne uznesenia