Slávnostné udelenie Sacharovovej ceny Olegovi Sencovovi 

Európsky parlament v stredu napoludnie oficiálne udelí tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia ukrajinskému filmovému režisérovi Olegovi Sencovovi.

Sacharovovu cenu preberie z rúk predsedu EP Antonia Tajaniho v mene Olega Sencova jeho sesternica Natalia Kaplan a advokát Dmitrij Dinze. Samotný ukrajinský režisér je aktuálne väznený v Ruskej federácii za údajnú prípravu teroristických činov proti ruskej moci na okupovanom Kryme.


Po slávnostnom odovzdaní ceny predstúpia zástupcovia Olega Sencova a predseda EP aj pred novinárov. Začiatok tlačovej konferencie je naplánovaný na 12.30 hod.


Odovzdávanie Sacharovovej ceny za rok 2018 môžete sledovať naživo prostredníctvom EP Live a EbS+.


Do užšieho výberu Sacharovovej ceny sa tento rok okrem Olega Sencova dostalo jedenásť mimovládnych organizácii, ktoré zachraňujú životy migrantov v Stredozemnom mori, a Násir Zifzáfí, vodca hnutia Hirak, ktoré v Maroku organizuje demonštrácie proti korupcii, represiám vlády a zneužívaniu moci.


Poslanci prijmú zástupcov Olega Sencova aj na spoločnom zasadnutí výborov EP pre zahraničné veci (AFET) a rozvoj (DEVE) a podvýboru pre ľudské práva (DROI), ktoré sa uskutoční v pondelok v čase od 19.30 do 21.00 hod.

Súvislosti


Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré bojujú za ľudské práva a základné slobody. Prvými laureátmi ceny, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a politického disidenta Andreja Sacharova, boli v roku 1988 Nelson Mandela a Anatolij Marčenko. Sacharovova cena za rok 1989 bola udelená Alexandrovi Dubčekovi.Slávnostná ceremónia: Streda, 12. december

Tlačová konferencia: Streda, 12. december, približne od 12h30

Postup: Udelenie Sacharovovej ceny