Rozprava o humanitárnej pomoci v Stredozemí  

Pôsobenie mimovládnych organizácii v oblasti Stredozemného mora a rozdielne reakcie členských štátov na ich aktivity budú v utorok predmetom plenárnej rozpravy so zástupcami Rady a Komisie.

Napriek tomu, že počet migrantov a žiadateľov o azyl prichádzajúcich do Európy výrazne klesol, len za tento rok sa podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) pri pokuse prekročiť Stredozemné more stratilo či zahynulo až 682 ľudí. Ostatná loď stroskotala v Stredozemnom mori 3. júla - pri tuniskom pobreží vtedy zahynulo 83 ľudí. Išlo o druhý najväčší počet obetí pri incidente tohto typu v roku 2019.


Poslanci sa pravdepodobne vyjadria aj k prípadu kapitánky plavidla Sea Watch 3 Caroly Rackete, ktorá bola zatknutá v Taliansku po nepovolenom zakotvení a vylodení vyše štyridsiatich na mori zachránených ľudí na ostrove Lampedusa. Talianska vláda opakovane deklarovala, že prístavy krajiny sú pre pátracie a záchranné plavidlá zatvorené.


Plénum by sa mohlo zaoberať aj situáciou tisícov migrantov zadržiavaných v Líbyi v zariadeniach, v okolí ktorých prebiehajú boje - napríklad v oblasti hlavného mesta. Minulý týždeň zahynulo viac ako 60 ľudí pri leteckom útoku na zariadenie v Tajoure, kde boli zadržiavaní migranti.Rozprava : Utorok, 16. júl

Postup: Vyhlásenia Rady a Komisie s rozpravou