"Krvavé zlato" z Konga znepokojuje poslancov

Je to smutný paradox. Napriek značným ložiskám nerastných surovín patrí Konžská demokratická republika k najchudobnejším krajinám planéty. Zisky z miestneho zlata, kobaltu alebo coltanu totiž neprúdia na zvelebovanie krajiny, ale na financovanie pokračujúcich ozbrojených konfliktov. Ich ťažba je navyše často spojená so zneužívaním detí na otrockú prácu. Na tento problém poukazovali europoslanci behom spoločnej schôdze EP a poslancov z afrických, karibských a tichomorských štátov.

Dlhoročná občianska vojna v Kongu i financovaná aj vďaka ziskom z ilegálnej ťažby surovín ©BELGA_AFP
Dlhoročná občianska vojna v Kongu i financovaná aj vďaka ziskom z ilegálnej ťažby surovín ©BELGA_AFP

Parlamentné zhromaždenie Dohody medzi africkými, karibskými, tichomorskými štátmi a EÚ (v skratke ACP-EU) je fórom 78 poslancov Európskeho parlamentu a rovnakého počtu ich kolegov z tretích krajín. Jeho posledná schôdza prebehla začiatkom decembra v Kongu a sústredila sa okrem iného práve na problém nelegálnej ťažby nerastných surovín v tejto africkej krajine. "Tento fenomén nemôžeme podceňovať. Je potrebné sa ním zaoberať na regionálnej i medzinárodnej úrovni," uviedla bulharská poslankyňa Mariya Nedelcheva.


Urán pre Severnú Kóreu a Irán


Delegáti venovali pozornosť konkrétne situácii v provincii Katanga na juhovýchode Konga, kde sa nachádzajú náleziská uránu. Ten je podľa všetkého pašovaný do Iránu i Severnej Kórei a slúži pre tamojšie nukleárne programy. "Nie je len vecou Konga ale i celého medzinárodného spoločenstva, aby zaistilo, že export tohto uránu bude buď podliehať riadnej kontrole, alebo bude zakázaný," povedal na stretnutí nemecký poslanec Norbert Neuser.


Medzi ďalšie inkriminované regióny patria rozsiahle oblasti označované ako Kivu na východe Konga. Belgická poslankyňa Isabelle Durant poukazovala na závery najnovšej správy OSN, podľa ktorej sú do obchodu s miestnymi surovinami zapojení dokonca i dôstojníci konžskej armády. A to napriek tomu, že len v septembri konžský prezident Kabila volal po ukončení ilegálnej ťažby v oblastiach Kivu.


Zasiahne EÚ?


Podľa účastníkov medziparlamentného zhromaždenia je súčasná situácia neúnosná. "Európska únia by mala nasledovať príklad a amerického Kongresu a prijať zákony, ktoré by znemožnili obchodovanie s takzvanými krvavými diamantmi a ďalšími podozrivými surovinami," uviedol viceprezident zhromaždenia ACP-EU Louis Michel. Zároveň pripomenul, že európski ministri zamietli iniciatívu, ktorá by ukladala firmám obchodujúcim s nerastnými surovinami, aby zverejňovali podrobnosti z akých oblastí pochádzajú. 


Kvôli riešeniu situácie s ilegálnou ťažbou a obchodovaním diamantov bol v roku 2003 spustený takzvaný Proces z Kimberley. Táto iniciatíva celkovo 75 štátov nariaďuje obchodníkom s diamantmi predkladať u svojho tovaru certifikát o jeho pôvode. "Vyzývam všetky africké krajiny, aby sa k tomuto procesu pripojili," uviedol behom stretnutia tajomník konžského ministerstva pre ťažbu Christophe Kaninio.


Na situáciu v Kongu reagovala koncom novembra i Bezpečnostná rada OSN, ktorá vydala rezolúciu o obnovení embarga na dovoz zbraní do krajiny.

Konžská demokratická rep.

  • Napriek nerastným surovinám je jednou z najchudobnejších krajín sveta
  • OSN vydala koncom novembra rezolúciu, podľa ktorej sa konžské ozbrojené sily aktívne podieľajú na ťažbe a obchode so surovinami z nálezísk v Južnom a Severnom Kivu
  • EP schválil tento rok dve uznesenia, v ktorých odsúdil zabíjanie bojovníkov za ľudské práva i masové znásilňovanie na východe krajiny