Zdieľať túto stránku: 

José Bové je presvedčený, že EÚ by mala výraznejšie podporovať rozmanitosť poľnohospodárskej produkcie, a to skrze podpory miestnych drobných farmárov  

EÚ by sa mala zamerať na rozvoj lokálneho a udržateľného poľnohospodárstva a urobiť viac pre podporu jeho kvality a rozmanitosti, konštatuje francúzsky europoslanec zo Skupiny zelených, farmár José Bové. Parlamentný Výbor pre poľnohospodárstvo 18. septembra prijal jeho správu, ktorá bola reakciou na oznámenie Komisie o propagačných opatreniach pre poľnohospodárske výrobky. José Bového sme sa opýtali na podrobnosti.

Aké by mali byť ciele EÚ v rámci jej propagácie poľnohospodárskych výrobkov?


Dôležité je, aby sme vyvinuli lokálne a zároveň udržateľné poľnohospodárstvo, a aby vzrástol záujem európskych spotrebiteľov o výrobky miestnych drobných poľnohospodárov. V súčasnosti existuje popri národnom a medzinárodnom trhu i miestne poľnohospodárstvo, ktoré poskytuje živobytie miliónom farmárov, ktorí produkujú jedinečné a veľmi kvalitné výrobky. Lokálnemu poľnohospodárstvu by mala byť venovaná väčšia pozornosť vo všetkých krajinách.


Moja správa predstavuje prvý krok Parlamentu v tejto veci. Teraz je na Komisii, aby vypracovala konkrétnejší plán. Dúfam, že následne budeme schopní vypracovať konkrétnejšiu komunikačnú stratégiu a navrhnúť rozpočet.


Oznámenie Komisie hovorí o "propagácii chutí Európy". Čo sa za tým skrýva?


Ide o kombináciu farmára, pôdy a samotného výrobku. Zmiešaním týchto prísad vznikajú odlišné chute. Syr vyrobený v Ardèche chutí inak ako syr vyrobený v Rumunsku. V Európe by sme mali opäť objaviť túto rozmanitosť.


V minulosti sme trpeli sériovou výrobou. K rozmanitosti patria i zdravotné aspekty, na ktoré niekedy zabúdame. Namiesto sériovej produkcie môžeme mať rozmanité rastliny a živočíchy, ktoré sú odolnejšie voči rôznym chorobám. Miestni farmári sa tým pádom nemusia uchyľovať k použitiu množstva chemických antibiotík.


Vo svojej správe navrhujete obnovenie väzieb medzi občanmi a poľnohospodármi. Ako by k tomu malo dôjsť?


Podporovať  musíme miestne trhy, miesta, kde farmári predávajú lokálne výrobky. Máme s tým množstvo skúseností. Teraz musíme miestne trhy lepšie propagovať a možno ich i rozšíriť. V niektorých mestách sú napríklad obchody, ktoré predávajú miestne poľnohospodárske výrobky a stali sa alternatívou k supermarketom. Posilnenie vzťahov medzi farmármi a spotrebiteľmi skrátením distribučného reťazca umožní poľnohospodárom dosiahnuť lepšiu cenu a získať kontrolu nad svojím produktom na jeho ceste "z farmy až na vidličku".