Čisté energie: snaha EÚ o využitie obnoviteľných zdrojov a energetickú účinnosť

Boj proti klimatickým a zvyšovanie energetickej bezpečnosti sú priority Európskej únie. Zistite, ako chcú poslanci zvýšiť energetickú účinnosť a využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Európsky parlament v roku 2018 schválil súbor legislatívnych návrhov týkajúcich sa boja proti klimatickým zmenám a znižovania závislosti od dovozu fosílnych palív a tiež pomoci domácnosti s generovaním vlastnej zelenej energie.

Konkrétne ide o tri zákony, ktoré sa týkajú obnoviteľných zdrojov, energetickej účinnosti a kontrolného mechanizmu

Zákony o využívaní energie z obnoviteľných zdrojov a o energetickej účinnosti sa v súčasnosti revidujú, aby pomohli EÚ dosiahnuť nové ambiciózne ciele v oblasti klímy stanovené v rámci Európskej zelenej dohody v roku 2021. Zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov a zlepšenie energetickej účinnosti tiež pomôže Európe znížiť jej závislosť od dovozu fosílnych palív, ktoré z veľkej časti pochádzajú z Ruska. 


Získajte najnovšie informácie o opatreniach EÚ v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetickej účinnosti.

Zvyšovanie podielu obnoviteľnej energie

Podiel obnoviteľných zdrojov energie sa za posledné roky v EÚ sa viac ako zdvojnásobil. Zatiaľ čo v roku 2004 predstavoval len 9,6 %, v roku 2020 sa vyšplhal na 22,1 %. EÚ tak dosiahla svoj cieľ, ktorým bolo 20 % obnoviteľnej energie do roku 2020.

 

Podľa súčasných pravidiel by sa mal celkový podiel obnoviteľnej energie do roku 2030 zvýšiť na 32 %. V septembri 2022 Parlament požadoval zvýšenie na 45 %.

 

Zistite viac o podiele obnoviteľej energie v členských krajinách EÚ.

 

Zvyšovanie energetickej účinnosti

EÚ ročne dováža energiu v hodnote 330 miliárd eur. Ak zlepšíme našu energetickú účinnosť, tak znížime nielen emisie CO2 ale aj podstatne ušetríme. Preto zákonodarcovia EÚ pracujú na aktualizácii cieľa 32,5 % energetickej účinnosti do roku 2030, ktorý bol schválený v roku 2018. Energetická účinnosť znamená, že na dosiahnutie rovnakého výsledku sa spotrebuje menej energie.

Medzi nové ciele, ktoré Parlament podporil v septembri 2022, patria zníženie konečnej spotreby energie najmenej o 40 % a spotreby primárnej energie o 42,5 %. Konečná spotreba energie sa vzťahuje na energiu spotrebovanú konečnými spotrebiteľmi (napríklad spotreba elektrickej energie v domácnostiach), zatiaľ čo spotreba primárnej energie predstavuje celkový dopyt po energii v rámci krajiny (napríklad palivo spálené na výrobu elektrickej energie).

Veľký priestor na zlepšenie existuje v budovách. Ich vykurovanie a klimatizácia spotrebuje až 40 % všetkej energie v EÚ. A až tri štvrtiny z nich „žerú“ až príliš veľa energie.  

 

V apríli 2018 parlament prijal nové pravidlá ohľadne energetickej hospodárnosti budov. Podľa nich by mali členské štáty by mali pripraviť dlhodobé stratégie na podporu renovácie obytných a neobytných budov. Tvorcovia legislatívy by chceli dosiahnuť, aby do roku 2050 budovy v EÚ nevypúšťali takmer žiadne skleníkové plyny.

 

V roku 2017 parlament odhlasoval zjednodušenie energetických štítkoch na domácich spotrebičoch ako sú lampy, televízory a vysávače, ktoré označujú ich energetickú účinnosť.


Kontrolný mechanizmus


Poslanci prijali v roku 2018 aj nové pravidlá týkajúce sa riadenia energetickej únie. Ide o kontrolný mechanizmus na monitorovanie toho, ako sa krajiny EÚ blížia k dosahovaniu energetických a klimatických cieľov do roku 2030. Taktiež umožňuje spoluprácu v prípadoch, ak budú niektoré krajiny zaostávať.


solárne panely, na ktorých sa odráža slnko
©AP Images/European Union-EP

Ďalšie kroky

Parlament a Rada teraz začnú rokovania o aktualizácii pravidiel týkajúcich sa energetickej účinnosti a obnoviteľnej energie.


Viac informácií o zmene klímy a EÚ:


Tento článok bol pôvodne uverejnený v roku 2018, ale bol revidovaný, aby odrážal ambicióznejšie ciele, o ktorých sa v súčasnosti rokuje.