Produkty pre túto kategóriu 

António Guterres za rečníckym pultom        

António Guterres: Silná a zjednotená Európa je pilierom aj pre OSN  
Záležitosti EÚ 
 

V stredu 17. mája pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu vystúpil generálny tajomník OSN António Guterres. Vo svojom slávnostnom prejave hovoril najmä o množiacich sa konfliktoch, porušovaní ľudských práv, klimatických zmenách a globalizácii. Na riešení týchto výziev by mala EÚ podľa neho spolupracovať s OSN. „Silná a zjednotená Európa je základným pilierom pre silnú a efektívnu Organizáciu spojených národov,“ odkázal poslancom v pléne.

Ilustrácia, postavy stoja na dlani ruky, druhá dlaň ich prikrýva zvrchu        

Budúcnosť EÚ: Aké výhody môžeme mať z globalizácie?  
Záležitosti EÚ 
 

Globalizácia - pre jedných strašiak, pre iných príležitosť. Dokáže pomôcť hospodárstvu, no vie ho i narušiť. Európska únia sa snaží globalizáciu využiť vo svoj prospech a obmedziť jej negatívne dopady. Spoločne s tretími krajinami sa usiluje o obojstranne výhodné podmienky. 10. mája Európske komisia predstavila návrh na to, ako z globalizácie vyťažiť čo najviac. V utorok 16. mája bude o ňom rokovať parlamentné plénum. Pripravili sme pre vás prehľad toho, na čom už pracoval Parlament.

Ilustrácia: postavy stoja na nafukovacom člne na mori        

Takmer tri štvrtiny Európanov chcú, aby EÚ konala viac v oblasti migrácie  
Záležitosti EÚ 
 

Riešenie migrácie je na vrchole európskej politickej agendy. Už od roku 2015 prijala EÚ viaceré opatrenia a okrem toho sa snaží zlepšiť a aktualizovať už existujúce pravidlá. No až 73% Európanov by bolo rado, keby toho robila ešte viac. Vyplýva to z nedávneho prieskumu Eurobarometer. 58% opýtaných pritom označilo činnosť EÚ v tejto oblasti za nepostačujúcu - o 8 percentuálnych bodov menej ako vlani. Prečítajte si, na akých opatreniach v oblasti migrácie pracuje Európsky parlament.