Zdieľať túto stránku: 

Tento týždeň europoslanci zasadnú na júnovej plenárnej schôdzi v Štrasburgu.  

V pondelok 11. júna odštartuje tohtomesačná plenárna schôdza Parlamentu v Štrasburgu. Po tom, ako eurozóna cez víkend odsúhlasila pomoc španielskym bankám, budú na programe opäť ekonomické otázky, ale i budúcnosť voľného pohybu osôb v Schengene a ochrana spotrebiteľov pred nevhodnými potravinami. Plénum sa bude venovať aj tomu, ako zatraktívniť dobrovoľníctvo a rozšíriť podporu stredomorského regiónu Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. Parlament navštívi i peruánsky prezident Ollanta Humala.

Rozpočtový dohľad


Balíček dvoch opatrení o hospodárskom riadení, ktorým sa posilní dohľad Európskej komisie nad rozpočtami jednotlivých členských štátov, bude predmetom rozpravy pléna Parlamentu v utorok. Europoslanci budú o ňom hlasovať v stredu, pričom Hospodársky výbor bude o danej otázke diskutovať s komisárom Olli Rehnom v pondelok.  


Samit Európskej rady a finančný výhľad 2014 - 2020


Zavedenie dane z finančných transakcií a novej dane z pridanej hodnoty by mohlo znížiť národné príspevky do rozpočtu EÚ a zabezpečiť jeho väčšiu stabilitu a flexibilitu. Tieto návrhy budú predmetom diskusie a hlasovania Parlamentu v stredu 13. júna. Lídri európskych štátov budú o nich prvýkrát formálne rokovať na samite 28. - 29. júna. Budúci viacročný finančný výhľad Európskej únie však môže byť prijatý až po súhlase Európskeho parlamentu.


Schengen      


Rozhodnutie vlád krajín EÚ vyradiť Parlament z rozhodovania o pravidlách fungovania Schengenu budú na stole pléna v utorok. Europoslanci budú o tomto kroku diskutovať so zástupcom dánskeho predsedníctva Rady, dánskym ministrom spravodlivosti Mortenom Bødskovom. Medzitým bude Výbor pre občianske slobody v pondelok hlasovať o pôvodne navrhnutých reformách Schengenu, ktoré sa týkajú možnosti znovuzavedenia hraničných kontrol na vnútorných hraniciach EÚ.    


Nové pravidlá pre dojčenské mlieko a bezlepkové potraviny


Plénum Parlamentu bude v utorok rokovať a následne vo štvrtok hlasovať o návrhu nových pravidiel na označovanie a obsah potravín určených pre dojčatá a osoby so špecifickými zdravotnými problémami. Cieľom je zvýšiť ochranu spotrebiteľa a zabezpečiť zrozumiteľnosť a jednoznačnosť pravidiel pre potravinársky priemysel.


Zahraničné veci


Zahraničná politika EÚ v Afganistane a na Blízkom východe, vrátane Sýrie, ale aj súčasná situácia v Tibete a obnovenie násilia v Konžskej demokratickej republike budú v utorok popoludní predmetom diskusie poslancov so šéfkou diplomacie EÚ Catherine Ashtonovou.