Infografika: Kto koľko prispieva do rozpočtu EÚ 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Zaujíma vás, odkiaľ sa čerpajú prostriedky do rozpočtu EÚ? Chceli by ste vedieť, koľko peňazí a na čo presne míňa EÚ v jednotlivých členských štátoch? Odpovede na všetky tieto ako aj iné otázky nájdete v našej multimediálnej aplikácii. Aktualizovali sme ju podľa najnovších údajov Finančnej správy Európskej komisie za rok 2015.

V roku 2015 prispelo Slovensko do rozpočtu EÚ sumou 608 miliónov eur. Pre EÚ zároveň vyzbieralo 119 miliónov eur na clách a poplatkoch za obchod s poľnohospodárskymi produktmi. Z tejto sumy si ponechalo 25% na pokrytie administratívnych výdavkov.


Z rozpočtu EÚ bolo na Slovensku vynaložených 3,74 miliardy eur. Na regionálnu politiku išlo 3,09 miliardy (83%), čo je viac ako dvojnásobok európskeho priemeru 39%. Výdavky na poľnohospodárstvo dosiahli hodnotu 567 miliónov eur (15%). Investície do výskumu a vývoja predstavovali 62 miliónov (2%), z čoho 23 miliónov šlo na likvidáciu jadrových zariadení. Priemer v EÚ predstavoval 10%.


Celú infografiku, alebo jej jednotlivé časti môžete vložiť na váš web. Kliknite jednoducho na symbol </> a skopírujte embed kód.