Brexit: Poslanci budú rokovať o právach občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

V Spojenom kráľovstve žije viac ako milión občanov EÚ. Práve o nich bude reč počas štvrtkovej schôdze  

V minuloročnom referende o brexite mohlo hlasovať len málo európskych občanov, ktorí žijú v Spojenom kráľovstve. Jeho vystúpenie z EÚ sa ich však dotkne najviac. EÚ sa chce preto postarať o to, aby boli aj naďalej zachované ich práva a aby sa na ne nezabúdalo počas rokovaní o brexite. Vo štvrtok budú o občanoch rokovať poslanci Európskeho parlamentu, ich schôdzu môžete sledovať v priamom prenose.

Štvrtkovej debaty o občanoch sa zúčastnia členovia troch parlamentných výborov: výboru pre občianske slobody, zamestnanosť a petície. Spoločne s viacerými odborníkmi budú rokovať o tom, akým výzvam čelia európski občania v Spojenom kráľovstvo a čo všetko môžeme urobiť na zachovanie ich práv.


V súvislosti s rokovaniami o brexite sú práva občanov pre Parlament prioritou. Poslancom záleží nielen na Európanoch žijúcich v ostrovnom kráľovstve ale aj na Britoch žijúcich v EÚ. Podčiarkli to aj vo svojom uznesení, ktoré bolo prijaté 5. apríla. O občanoch hovoril aj predseda Antonio Tajani počas svojej návštevy v Londýne 20. apríla. „Študenti, zamestnanci aj rodiny sú cennými členmi našej spoločnosti a zaslúžia si byť na istom ohľadne ich budúcnosti,“ povedal vtedy britskej premiérke Therese Mayovej.