Zdieľať túto stránku: 

Prinášame vám zoznam hlavných udalostí májového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu: vystúpenie generálneho tajomníka OSN, rokovania o brexite, uznesenie o premiestňovaní utečencov a ďalšie.

Máte predplatené filmy alebo seriály na internete?  Už v blízkej budúcnosti si ich budete môcť pozerať aj v iných krajinách EÚ. Vyplýva to z nových pravidiel, ktoré vo štvrtok odsúhlasil Európsky parlament. Nová legislatíva by sa mala začať uplatňovať už na budúci rok a vzťahuje sa aj na iný online obsah, ako napríklad e-knihy.


V stredu pred poslancami v pléne vystúpil generálny tajomník OSN António Guterres. Hovoril najmä o situácii v Sýrii, utečeneckej kríze a o tom, akú dôležitú úlohu má EÚ vo svete.


Ešte predtým poslanci rokovali spoločne s Michelom Barnierom a Donaldom Tuskom o brexite. Poslanci privítali, že 27 členských  štátov ukázalo v tejto otázke jednotu, no vyzvali k reforme Únie, aby prinášala osoh všetkých jej občanom.  


V stredu poslanci prijali uznesenie týkajúce sa Maďarska. Súčasná situácia v krajine je podľa nich dôvodom na začatie postupu, ktorý môže viesť až k prijatiu sankcií voči Budapešti.


Aj na tomto plenárnom zasadnutí sa rokovalo o utečencoch, ktorí k nám v prichádzajú cez Stredomorie riskujúc pritom svoje životy. Poslanci znovu pripomenuli, že riešenie migračnej krízy nemožno nechávať len na Taliansko a Grécko, kde prichádza najviac utečencov. V utorkovej debate kritizovali členské štáty za to, že odmietajú spolupracovať a prijímať žiadateľov o azyl. Vo štvrtok bolo prijaté uznesenie, v ktorom Parlament požaduje vytvorenie fungujúceho systému premiestňovania.


V utorok poslanci rokovali o prenasledovaní homosexuálov v Čečensku, o ktorom informovali ruské médiá a organizácie pre ľudské práva. Vo štvrtok 17. mája, v Deň boja proti homofóbii, prijali uznesenie, kde od ruských úradov požadujú, aby situácii čo najskôr prešetrili.


V EÚ sa ročne vyhodí až 88 miliónov ton jedla. Je to nielen hospodársky, environmentálny ale aj etický problém. Poslanci preto tento týždeň podporili návrh, ktorý požaduje postupné zníženie tejto obrovskej masy premrhaného jedla na polovicu do roku 2030.


Parlament tento týždeň už druhý krát odmietol zoznam krajín, kde hrozí riziko prania špinavých peňazí, ktorý vypracovala Európska komisia. Zoznam totiž vychádza zo záverov medzinárodnej Finančnej akčnej skupiny a poslanci by boli radšej, keby mala EÚ svoj vlastný a nezávislý systém na hodnotenie toho, či v danej krajine hrozí riziko finančnej kriminality.


Podľa poslancov potrebujeme riešiť negatívne dopady globalizácie a lepšie rozdeliť jej prínosy, aby tak z nej mali úžitok všetci občania. Prináša nesmierny tlak na pracovné miesta, mzdy a normy, zároveň je však aj  živnou pôdou populizmu. Parlament sa doteraz už venoval viacerým témam súvisiacim s globalizáciou.