Zdieľať túto stránku: 

V stredu 12. septembra sa bude konať ďalšia výročná debata o stave Únie, počas ktorej budú poslanci s Jeanom-Claudom Junckerom diskutovať o tom, čo sa nám podarilo dosiahnuť za uplynulý rok.

Každoročné strategické zhrnutie

Debata o stave únie (alebo SOTEU - z anglického State of the European Union) predstavuje pre poslancov príležitosť preveriť, na čom pracuje Európska komisia a ako pri tom napreduje. Taktiež sa počas nej hovorí o tom, na čom by sa mala EÚ sústrediť počas nadchádzajúceho roka. Tentoraz sa na ňu bude upriamovať ešte viac pozornosti ako zvyčajne. Ide totiž o poslednú výročnú debatu pred eurovoľbami 2019, po ktorých budú vymenovaní aj noví komisári. Tento rok by sa teda malo diskutovať o úspechoch a prioritách z dlhodobého hľadiska, až na nasledujúcich päť rokov.

Rozpravu začne o deviatej ráno šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý pred poslancami zhodnotí uplynulý rok a načrtne priority na blížiacich sa 12 mesiacov. Po jeho príhovore bude nasledovať plenárna debata, počas ktorej sa budú môcť vyjadriť členovia všetkých politických frakcií.

Minulý rok debate dominovali témy ako obrana, bezpečnosť, migrácia, medzinárodný obchod, sociálne otázky a rozpočet. Viac detailov sa dočítate v našej tlačovej správe, alebo si pozrite naše video.

Priamy prenos

Debata bude simultánne tlmočená do všetkých jazykov EÚ vrátane slovenčiny. Jej priamy prenos môžete sledovať na našom webe alebo na webe EBS.

Čo na to hovoria poslanci?

Príspevky poslancov na sociálnych sieťach ohľadne SOTEU si môžete vyfiltrovať na našom portáli Newshub.

Twitter

Junckerov prejav a reakcie poslancov budeme naživo pokrývať aj na našom Twitteri v slovenčine. Do diskusie sa môžete zapojiť aj vy - použite pritom hashtag #SOTEU.

Úloha Európskeho parlamentu

Debata o stave Únie je nástrojom na zabezpečenie transparentnosti a zodpovednosti pred poslancami, ktorí priamo zastupujú občanov celej EÚ. Koná sa každý rok začiatkom septembra počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Európsky parlament je jediný priamo volený orgán Európskej únie. Poslanci, ktorých si občania zvolili, tak priamo zastupujú ich názory. V eurovoľbách 2014 ste si po prvýkrát mohli nepriamo vybrať aj predsedu Európskej komisie. Jean-Claude Juncker bol jedným zo štyroch tzv. spitzenkandidátov, ktorých na tento post nominovali európske politické strany.

>> Prečítajte si viac o budúcoročných európskych voľbách.

O budúcnosti EÚ rozhodujete aj vy

A aby sme nezabudli. Na budúci rok v máji sa budú konať ďalšie voľby do Európskeho parlamentu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o všetkých predvolebných podujatiach a iniciatívach, prípadne ak sa do nich chcete osobne zapojiť, zapíšte sa na našom webe Tentoraz idem voliť.