Program pléna: premiér Pellegrini, brexit, kybernetická bezpečnosť, Rusko  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Tento týždeň pred poslancami vystúpi slovenský premiér Peter Pellegrini. Plénu budú dominovať aj témy ako brexit, kybernetická bezpečnosť a naše vzťahy s Ruskom.

Debata s Petrom Pellegrinim


V utorok ráno o desiatej v parlamente vystúpi slovenský premiér Peter Pellegrini. Poslancom v pléne načrtne svoju víziu toho, akým smerom by sa mala uberať Európa v budúcnosti. Pellegrini bude v poradí osemnástym štátnym predstaviteľom, ktorý bude s poslancami rokovať o tejto téme. Pozrite si rekapitulácie doterajších debát.


Brexit


V stredu budú poslanci rokovať o výsledkoch utorkového hlasovania Dolnej snemovne britského parlamentu o dohode ohľadne brexitu. Následne budú hlasovať o pohotovostných plánoch na zmiernenie negatívnych dopadov prípadného brexitu bez dohody.


Kybernetická bezpečnosť


Plenárnemu zasadnutiu budú okrem iného dominovať zahraničnopolitické témy. Poslancov čaká hlasovanie o uznesení, ktoré upozorňuje na bezpečnostné hrozby, ktoré predstavuje silnejúca technologická prítomnosť Číny v EÚ. Plénum sa v utorok vyjadrí k návrhu Aktu kybernetickej bezpečnosti, ktorý počíta so zavedením európskych certifikátov bezpečnosti. Okrem toho počíta aj s predĺžením a posilnením mandátu Európskej agentúry pre bezpečnosť sietí a informácií (ENISA).


Rusko a USA

V utorok je na programe aj Rusko. Poslanci budú hlasovať o uznesení, v ktorom sa uvádza, že ak Rusko bude aj naďalej porušovať medzinárodné právo, EÚ by mala zvážiť použitie ďalších sankcií.


Vo štvrtok bude parlament hlasovať o tom, či otvoriť obchodné rokovania so Spojenými štátmi. Poslanci by mali podľa všetkých očakávaní uznať otvorenie rokovaní za vec v záujme občanov i firiem, keďže by zmiernili súčasné napätie v obchodných vzťahoch medzi EÚ a USA.


Pokuty pre politické strany


Poslanci chcú zaviesť finančné pokuty pre celoeurópskou politické strany a hnutia, ktoré počas svojich predvolebných kampaní úmyselne porušujú pravidlá ochrany osobných údajov. Cieľom je ochrániť európske demokracie pred vonkajšími aktérmi, ktoré šíria dezinformácie a zneužívajú osobné údaje.


V utorok sa bude hlasovať o programe Európskeho zboru solidarity na roky 2021-2027. Po novom by malo byť jednoduchšie zúčastniť sa ho. Do zboru by mali byť prijímaní aj ľudí a postihnutím, zdravotnými problémami, migranti a ľudia žijúci v odľahlých regiónoch.


V stredu sa bude hlasovať o nových požiadavkách na prístupnosť výrobkov a služieb. Kľúčové výrobky a služby, ako napríklad smartfóny, bankomaty a automaty na predaj lístkov by mali byť vďaka nim dostupnejšie pre ľudí s postihnutím alebo staršie osoby.