Súhrn pléna: Peter Pellegrini, brexit, kybernetická bezpečnosť, Rusko, propaganda  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Poslanci tento týždeň prijali opatrenia na zmiernenie tvrdého brexitu a pravidlá proti supermarketom, ktoré diktujú podmienky farmárom.

„Je jasné, že izolácia, protekcionizmus a nacionalizmus nie sú riešením. Našou odpoveďou musí byť silnejšia jednota EÚ ako globálnej mocnosti.“ Tieto slová poslancom v pléne v utorok adresoval Peter Pellegrini. Slovenský premiér bol v poradí už osemnástym európskom štátnikom, ktorý s poslancami rokoval o budúcnosti Európy.


Potom, ako britský parlament odmietol dohodu o brexite, poslanci vyzvali Westminster, aby ujasnil, čo presne chce. Parlament okrem toho prijal núdzové opatrenia, ktoré by mali zmierniť negatívne dopady eventuálneho tvrdého brexitu na občanov i firmy.


Kľúčové produkty a služby, ako sú napríklad automaty na predaj lístkov, bankomaty alebo smartfóny, by mali byť v budúcnosti lepšie uspôsobené na to, aby ich mohli používať aj ľudia so zdravotným postihnutím. Vyplýva to z Európskeho aktu o prístupnosti, ktoré plénum schválilo v stredu.

Poslanci podporili aj nové pravidlá, ktoré zjednodušia organizovanie tzv. európskych iniciatív občanov.


Pri príležitosti blížiacich sa európskych volieb parlament schválil nové pokuty pre európske politické strany, ktorých členovia porušujú zásady ochrany osobných údajov v záujme ovplyvniť výsledky volieb. Poslanci okrem toho vyzvali EÚ, aby intenzívnejšie bojovala proti propagande namierenej voči nej. Viac v rozhovore s poslankyňou Annou Fotygou.


V stredu poslanci odobrili modernizáciu vízového informačného systému. Cieľom novely je zefektívniť reakcie EÚ na migračné a bezpečnostné výzvy.


V utorok poslanci schválili novú smernicu, ktorá má chrániť farmárov a malé potravinárske podniky pre neférovými obchodnými praktikami zo strany veľkých reťazcov, ktoré im diktujú svoje podmienky.

Prijatý bol aj Akt o kybernetickej bezpečnosti, ktorým sa zavádza prvý európsky systém certifikácie kybernetickej bezpečnosti. Pozrite si našu infografiku o najčastejších kybernetických hrozbách.


V utorok parlament odobril priority pre Európsky zbor solidarity na obdobie 2021-2027. Po novom sa budú z neho financovať aj projekty mimo EÚ a bude sa ho môcť zúčastniť viac ľudí ako doteraz.


V ten istý deň sa poslanci zhodli na to, že ak bude Rusko aj naďalej porušovať medzinárodné právo, tak EÚ by mala voči nemu zvážiť ďalšie sankcie.


Vo štvrtok poslanci skritizovali vlády členských štátov za to, že sabotujú boj proti praniu špinených peňazí. Neprijali totiž novú čiernu listinu Európskej komisie, na ktorú boli pridané ďalšie nespolupracujúce krajiny.