Debaty s kandidátmi na post predsedu Európskej komisie: Nico Cué (Európska ľavica) 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Nico Cué je jedným z kandidátov na post predsedu Európskej komisie. Spoločne s ostatnými vystúpi počas debaty, ktorú budeme vysielať 15. mája o deviatej večer z Bruselu.

Meno: Nico Cué

Európska politická strana: Európska ľavica - European Left (EL)

Národnosť: španielska

Vek: 62


Stručný životopis


Momentálne na dôchodku.

2006 - 2019 generálny tajomník belgických odborov zastupujúcich zamestnancov oceliarskeho priemyslu.

O oceliarskom priemysle začala pracovať ako dvadsaťročný.Debaty s kandidátmi na post predsedu Európskej komisie


Kandidátov na túto funkciu predstavujú európske politické strany ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu. Hlavný kandidát, ktorého nominuje Európska rada (hlavy štátov alebo vlád) s prihliadnutím na výsledky európskych volieb, sa po hlasovaní v novom Európskom parlamente stáva predsedom Európskej komisie.


Kandidáti na post šéfa európskej exekutívy sa niekedy označujú aj nemeckým termínom spitzenkandidaten. Tento systém bol prvýkrát použitý po voľbách v roku 2014, keď bol za predsedu Komisie zvolený Luxemburčan Jean-Claude Juncker.


Debata s jednotlivými kandidátmi sa bude konať 15. mája o deviatej večer. Divákom počas nej predstavia svoje stanoviská k viacerým témam.


Niektoré politické skupiny nominovali na post predsedu komisie viac kandidátov, no v debate ich bude reprezentovať vždy len jeden z nich.


Debatu budú moderovať traja moderátori. Poradie kandidátov bolo určené žrebovaním.

Debaty sa zúčastní len Cué, no Európska ľavica okrem neho nominovala aj Violetu Tomič. Pôsobí ako poslankyňa v slovinskom parlamente a je podpredsedníčkou tamojšej strany Levica.

Strana európskej ľavice má v Európskom parlamente zastúpenie v skupine GUE/NGL.

Španiel Nico Cué bol nominovaný Stranou európskej ľavice.