Kandidáti na post predsedu Európskej komisie predstavili svoje priority  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Debatu so šiestimi kandidátmi, ktorí sa uchádzajú o vedenie Európskej komisie, včera sledovali diváci v celej EÚ. Uchádzači v nej predstavili svoje postoje k najviac rezonujúcim témam.

Rozpravu vysielalo v priamom prenose 35 televíznych staníc a viac ako 60 online platforiem. Pre občanov to bola vynikajúca príležitosť dozvedieť sa, ako by riešili výzvy, ktorým Európa v súčasnosti čelí. Debata sa konala v Európskom parlamente a moderovali ju traja moderátori. Poradie, v ktorom kandidáti vystupovali, bolo určené žrebom.


Táto rozprava s hlavnými kandidátmi - alebo spiztenkandidátmi - je dôležitým míľnikom pred blížiacimi sa európskymi voľbami. Nový parlament a komisia budú totiž udávať smer celej EÚ počas nasledujúcich piatich rokov.


Spinzenkadidáti

Kandidátov na túto funkciu predstavujú európske politické strany ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu. Hlavný kandidát, ktorého nominuje Európska rada (hlavy štátov alebo vlád) s prihliadnutím na výsledky európskych volieb, sa po hlasovaní v novom Európskom parlamente stáva predsedom Európskej komisie.

Kandidáti na post šéfa európskej exekutívy sa niekedy označujú aj nemeckým termínom spitzenkandidaten. Tento systém bol prvýkrát použitý po voľbách v roku 2014, keď bol za predsedu Komisie zvolený Luxemburčan Jean-Claude Juncker.

Niektoré politické skupiny nominovali na post predsedu komisie viac kandidátov, no v debate ich reprezentoval iba jeden z nich.