Európske voľby 2019 zaznamenali najvyššiu volebnú účasť za dvadsať rokov  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Európske voľby sa skončili v s najvyššou účasťou za posledné dve desaťročia. Noví poslanci už čoskoro rozhodnú aj o novej predsedkyni Európskej komisie.

Ako vyzerá Európsky parlament na začiatku svojho mandátu  

Účasť

Tohtoročných európskych volieb sa zúčastnila viac ako polovica oprávnených voličov v EU, čo znamená najvyššiu účasť za posledných dvadsať rokov. Zastavil sa aj trend klesajúcej účasti, po prvýkrát od roku 1979, kedy prebehli prvé priame európske voľby, sa účasť v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami zvýšila.

Volebná účasť v porovnaní s rokom 2014 sa zvýšila až v 21 krajinách.

Na Slovensku prišiel historicky najvyšší počet voličov: 22,74%, čo predstavuje nárast o takmer 10 percentuálnych bodov a až 74 %. O desať percentuálnych bodov si polepšilo dokopy sedem krajín, Španieli dokonca o 20,51 percentuálneho bodu.

Volebné dianie v celej Európe sme sledovali naživo na našom blogu.

Výsledky

Detaily sa dozviete na našej web stránke vysledky-volby.eu.


Politické skupiny


Novozvolení poslanci sa po voľbách museli rozhodnúť, do ktorej politickej skupiny sa zaradia alebo či vytvoria novú. Skupiny združujú poslancov z rozličných krajín na základe ich politických preferencií. Skupina musí pozostávať z minimálne 25 poslancov pochádzajúcich z najmenej siedmych krajín. Doteraz bolo vytvorených sedem politických skupín.


Poslanci môžu ostať aj nezaradení, no ako členom skupiny im patria určité výhody, majú viac vplyvu aj viac priestoru na prejavy vo výboroch alebo v pléne.


Prečítajte si viac o tom, čo sú politické skupiny v EP a ako sa vytvárajú.

Kto bude predsedom Európskej komisie

Kandidátov na túto funkciu predstavujú európske politické strany ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu. Hlavný kandidát, ktorého nominuje Európska rada (hlavy štátov alebo vlád) s prihliadnutím na výsledky európskych volieb, sa po hlasovaní v novom Európskom parlamente stáva predsedom Európskej komisie.

Kandidáti na post šéfa európskej exekutívy sa niekedy označujú aj nemeckým termínom spitzenkandidaten. Tento systém bol prvýkrát použitý po voľbách v roku 2014, keď bol za predsedu Komisie zvolený Luxemburčan Jean-Claude Juncker.

Títo kandidáti sa teraz budú snažiť vytvoriť v parlamente koalície, ktoré by ich mohli podporiť.