Priority politických skupín EP: Európska ľudová strana (EPP)  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

EPP je najväčšou politickou frakciou v Európskom parlamente. Pozrite sa, na čo sa chce zamerať počas nasledujúcich piatich rokov.

Počas májových volieb do Európskeho parlamentu prišlo k hlasovacím urnám 200 tisíc Európanov. Spoločne si zvolili viac ako 700 poslancov, ktorí ich budú zastupovať počas nasledujúcich piatich rokov. Europoslanci sú rozdelení do siedmich politických skupín alebo frakcií a to nie na základe svojej národnosti, ale politického presvedčenia. Pripravili sme pre vás sériu členkov a videí, kde postupne prestavujeme ich priority. Prvou z nich je Poslanecký klub Európskej ľudovej strany (European People´s Party - EPP).

Skupina EPP získala po voľbách 182 kresiel a naďalej tak ostáva najsilnejšou frakciou v Európskom parlamente. Je aj jednou z najstarších skupín, v parlamente existuje už od prvých priamych volieb, ktoré sa konali v roku 1979. Založená však bola (pod iným menom) už v roku 1953, ako frakcia v Spoločnom zhromaždení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, ktoré bolo predchodcom EP.


Stredo-pravá skupina má poslancov z celej EÚ okrem Estónska a spojeného kráľovstva. Zo Slovenska do nej patria Vladimír Bilčík, Peter Pollák, Ivan Štefanec a Michal Wiezik.


Jej predsedom je Nemec Manfred Weber, ktorý je poslancom Európskeho parlamentu nepretržite od roku 2004 a je predsedom bol od roku 2014. Okrem neho má skupina EPP desiatich podpredsedov.


Jej hlavným cieľom je vytvoriť konkurencieschopnejšiu a demokratickejšiu Európu. Ako ďalšie priority uvádza migráciu, obchod a zamestnanosť.


Členmi EPP je aj päť do štrnástich podpredsedov EP a osem z dvadsiatich predsedov výborov.