Priority politických skupín v Európskom parlamente: Zelení/Európska slobodná aliancia  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Skupina Zelených/Európska slobodná aliancia je v súčasnosti štvrtou najsilnejšou politickou frakciou v Európskom parlamente. Pozrite sa, na čo sa chce počas nasledujúcich rokov zamerať.

Počas májových volieb do Európskeho parlamentu prišlo k hlasovacím urnám 200 tisíc Európanov. Spoločne si zvolili viac ako 700 poslancov, ktorí ich budú zastupovať počas nasledujúcich piatich rokov. Europoslanci sú rozdelení do siedmich politických skupín alebo frakcií a to nie na základe svojej národnosti, ale politického presvedčenia. Pripravili sme pre vás sériu videí, kde prestavujeme ich priority. Pozrite sa, na čo sa chce zamerať skupina Zelených/Európska slobodná aliancia.

Skupina Zelených/ESA bola založená v roku 1999. Jej členmi sú dnes poslanci z národných zelených, pirátskych alebo regionálnych strán ako aj poslanci, ktorí kandidovali ako nezávislí.


Po tohtoročných eurovoľbách jej veľkosť vzrástla, dnes má 74 členov a je štvrtou najsilnejšou frakciou v EP. Zastúpených je v nej 16 členských krajín, Slovensko v nej poslancov nemá.


Zelení majú dvoch spolupredsedov, ktorí obaja pôsobia v Európskom parlamente už od roku 2009: Nemku Sku Keller a Belgičana Philippa Lambertsa. Okrem nich si jej členovia zvolili aj siedmich podpredsedov.


Hlavnými prioritami Zelených/ESA je životné prostredie a sociálna spravodlivosť. Ich cieľom je limitovať klimatické zmeny prostredníctvom zelenej revolúcie v energetike a garantovať ľudské práva a rovnosť pre všetkých.


Členmi Zelených sú dvaja zo štrnástich podpredsedov EP a dvaja z dvadsiatich predsedov výborov.