Priority politických skupín Európskeho parlamentu: Európski konzervatívci a reformisti (ECR)  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Stredo-pravicová skupina Európskych konzervatívcov a reformistov je v súčasnom Európskom parlamente z pohľadu veľkosti jeho šiestou frakciou.

Počas májových volieb do Európskeho parlamentu prišlo k hlasovacím urnám 200 tisíc Európanov. Spoločne si zvolili viac ako 700 poslancov, ktorí ich budú zastupovať počas nasledujúcich piatich rokov. Europoslanci sú rozdelení do siedmich politických skupín alebo frakcií a to nie na základe svojej národnosti, ale politického presvedčenia. Pripravili sme pre vás sériu videí, kde prestavujeme ich priority. Pozrite sa, na čo sa chcú zamerať Európski konzervatívci a reformisti - ECR.

Konzervatívna politická skupina ECR bola založená v roku 2009. V súčasnom volebnom období má 62 kresiel, čo ju stavia v poradí na šieste miesto zo siedmych. Jej členmi sú poslanci z 15 krajín. Zo Slovenska do nej patria Lucia Ďuriš Nicolsonová a Eugen Jurzyca.


Skupina má dvoch spolupredsedov: Poliak Ryszard Legutko, ktorý bol spolupredsedom skupiny od roku 2017 a ako europoslanec spôsobí už tretie volebné obdobie a talian Raffaele Fitto, zvolený v júni. Fitto pôsobil ako europoslanec v rokoch 1999-200 a potom od roku 2014.


Frakcia ECR je presvedčená, že Európa potrebuje zmenu smerom k decentralizácii a menšej byrokracii. Okrem toho je členovia chcú podporovať spravodlivý a voľný obchod, hospodársku obnovu, rast, konkurencieschopnosť a reformovať migračný systém.


Členmi skupiny ECR sú aj dvaja z dvadsiatich predsedov výborov EP.