Zdieľať túto stránku: 

Články 

Jedno dievča hovorí do mikrofónu, druhé stojí za ňou        

V utorok 13. decembra počas svojho plenárneho zasadnutia Európsky parlament slávnostne udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Tento rok ju dostali dve iracké dievčatá, ktoré prežili zverstvá Islamského štátu a teraz bojujú za práva jezídov a žien, z ktorých si ISIS robí sexuálne otrokyne. „ISIS drží v zajatí viac ako 3500 žien a detí. Každý deň zomrú tisíckrát,“ povedala počas svojho prejavu Lamjá Hadží Bašár.

Články 

Portréty oboch žien        

Nositeľkami tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia sa stali Nádja Murád a Lamjá´ Hadží Bašár, ktoré bojujú za práva žien a jezídskej komunity. 27. októbra o tom rozhodol predseda Parlamentu Martin Schultz spoločne so šéfmi politických frakcií. Cena im bude slávnostne odovzdaná 14. decembra počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Články 

kreslené portréty finalistov        

Sacharovova cena už má svojich troch finalistov. O miesto víťaza sa budú uchádzať Can Dündar a jeho spolupracovníci bojujúci za slobodu tlače v Turecku, vodca krymských Tatárov Mustafa Džemilev a predstaviteľky jezídov Nádia Murád Básí a Lamjá´ Hadží Bašár. 11. októbra o nich hlasovaním rozhodli poslanci zo zahraničného a rozvojového výboru. Kto z nich nakoniec získa toto prestížne ocenenie sa dozvieme 27. októbra. Cena bude slávnostne odovzdaná 14. decembra počas plenárneho zasadnutia.

Viac o tohtoročných nositeľkách  

Články 

Andrei Sakharov - kreslený portrét        

Na tohtoročný zoznam nominantov Sacharovovej ceny sa dostali Can Dündar a skupina ľudí okolo neho, ktorí obhajujú slobodu tlače v Turecku, voda krymských Tatárov Mustafa Dzemilev, predstaviteľky jezídov Nadia Murad Basee a Lamiya Aji Bashar a ujgurský učenec Ilham Tohti. Ich mená boli oficiálne zverejnené 6. októbra počas spoločnej schôdze zahraničného a rozvojového výboru a podvýboru pre ľudské práva. Kto z nich nakoniec získa toto prestížne ocenenie sa dozvieme 27. októbra.