Zdieľať túto stránku: 

Poslanci požiadali predstaviteľov Spojeného kráľovstva, aby povedali, čo presne chcú, nie iba to, čo nechcú. ©AP images / EÚ - EP 

Poslanci sa v stredajšej rozprave o brexite opätovne prihlásili k záväzku ochrániť mier, stabilitu a integritu vnútorného trhu.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v rozprave o stave brexitu opätovne potvrdil, že dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, na ktorej sa dohodli obe strany, je najlepšou a jedinou možnou dohodou.


Väčšina poslancov, ktorí sa v rozprave ujali slova, zdôraznila, že EÚ musí pokračovať v prípravách na scenár vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie bez dohody. Takzvaná írska poistka je podľa zákonodarcov nevyhnutná, aby sa zabránilo obnoveniu tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou, aby sa zaistil mier a stabilita v regióne, a aby sa zachovala integrita jednotného trhu.


Plénum podporil aj hlavný vyjednávač Únie pre brexit Michel Barnier, podľa ktorého nejde o dogmatické stanovisko, ale o realistické riešenie problému zapríčineného rozhodnutím Spojeného kráľovstva opustiť EÚ. Podľa poslancov si prekonanie súčasnej patovej situácie vyžaduje širokú pozitívnu väčšinu v britskom parlamente. Zákonodarcovia tiež zdôraznili, že v prípade záujmu zo strany Spojeného kráľovstva je EÚ otvorená možnosti dohody na užších a hlbších vzájomných vzťahoch po brexite.


Videozáznam z rozpravy je k dispozícii prostredníctvom EP Live a EbS+.


Vyhlásenia jednotlivých rečníkov si môžete pozrieť po kliknutí na ich mená:


  • Melania CIOT, rumunská štátna tajomníčka pre európske záležitosti, v mene predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ
Postup: Vyhlásenia Rady a Komisie s rozpravou