Európsky parlament žiada prísnejšie opatrenia proti stáčaniu kilometrov na ojazdených autách  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Až 50% vozidiel kupovaných z druhej ruky v EÚ má zmenený počet najazdených kilometrov, čo má negatívny vplyv na spotrebiteľov, bezpečnosť, ale aj na životné prostredie.

Vo štvrtok 31. mája prijali europoslanci uznesenie, kde žiadajú prísnejšie opatrenia proti stáčaniu kilometrov v ojazdených autách. Európska komisia toto uznesenie neskôr zapracuje do svojho legislatívneho návrhu.

 

Znižovanie najazdených kilometrov môže zdvihnúť hodnotu auta v priemere  až o 2000 až 5000 eur. Prieskumy ukazujú, že stáčanie kilometrov sa dotýka najmä áut z dovozu. Pre porovnanie, iba 5-12% áut kupovaných priamo v krajine prvej registrácie vozidla má upravený počet najazdených kilometrov. V niektorých krajinách, vrátane Slovenska, je pravdepodobnosť kúpy auta zo zahraničia so stočenými kilometrami až 80-percentná..

Návrh parlamentu

 

Parlament navrhuje prísnejšie opatrenia, ktoré by zabránili obchodovaniu (a ekonomickým stratám) s autami, ktorých počet najazdených kilometrov bol mechanicky znižovaný. Napríklad zavedenie registra áut v rámci EÚ, kde by bol uvádzaný počet najazdených kilometrov. Ako príklad uvádzajú belgický „Car Pass“, či holandský „Nationale AutoPas“.

V súčasnosti je stáčanie kilometrov zakázané v 25 krajinách EÚ, no iba v piatich krajinách vrátane Slovensko sa považuje za trestný čin. Výška trestu sa však veľmi líši - vo Francúzsku vás za to môžu poslať na dva roky do väzenia, na Slovensku zaplatíte "len" pokutu 226 eur. Poslanci navrhujú uznať stáčanie kilometrov ako trestný čin naprieč celou EÚ.

Ďalším návrhom je evidovanie počtu najazdených kilometrov pri povinných technických kontrolách (STK), či zavedenie technológií, ktoré stáčaniu kilometrov zabránia. Jednou z možností je aj technológia Blockchain.

Fakty a čísla

 

Ekonomický dopad na Európu sa odhaduje na 5,6 až 9,6 miliárd eur strát ročne, ktoré sa týkajú predajcov jazdených áut, lízingových spoločností, poisťovní, výrobcov a v neposlednom rade aj spotrebiteľov.

 

Novým majiteľom áut, ktorých počet najazdených kilometrov nezodpovedá realite, predstavujú riziko zvýšených nákladov: kupujúci zaplatí za auto viac peňazí, než je jeho reálna hodnota, častokrát musí investovať do nečakaných opráv.  Navyše autá nemusia byť tak bezpečné na cestách a môžu viac znečisťovať životné prostredie.

 

Z prieskumu Európske komisie vyplýva, že to má negatívny vplyv na spokojnosť spotrebiteľov a predaj ojazdených áut je jedno z najmenej dôveryhodných obchodných odvetví.