Zdieľať túto stránku: 

Články 

Muž a žena vychádzajú z mora        

Migrácia pre Európu prináša príležitosti aj výzvy. Prečítajte si, ako EÚ rieši prílev utečencov a žiadosti o azyl.

Dievča zabalené v zlatej fólii        

Za posledné roky musela EÚ čeliť najväčším migračným vlnám od obdobia druhej svetovej vojny. Prinášame pohľad na viaceré aspekty migračnej krízy.

Pohľad z lode na nafukovací čln plný ľudí        

Migračné vlny do Európy odhalili nedostatky spoločného európskeho azylového systému a donútili EÚ hľadať nové riešenia. Prečítajte si, čo v tejto oblasti robí Európsky parlament.

mapa Európy s farebne rozlíšenými krajinami        

Cestovanie po Európe bez pasov a hraničných kontrol je jedným z najhmatateľnejších úspechov európskej integrácie. Prečítajte si viac o schengenskom priestore.

Žena v šatke píše do zošita, vedľa nej sedí na stole asi ročné dievča.        

V roku 2016 požiadalo o azyl v EÚ 1,2 milióna ľudí. Prečítajte si, čo všetko robí Európsky parlament preto, aby sa títo ľudia u nás integrovali.

zachránaná žena s dieťaťom na brehu mora        

Podľa Frontexu sa počet migrantov prichádzajúcich na európske pobrežia znížil v roku 2016 o dve tretiny. Zatiaľ čo v Grécku sa ich vylodilo výrazne menej, v Taliansku dosiahli ich počty rekordné hodnoty. OSN považuje rok 2016 za ten najsmrteľnejší - vo vodách Stredozemného mora zahynulo alebo sa stratilo viac ako 5000 osôb. Migrácia bola predmetom troch štvrtkových debát vo výbore pre občianske slobody. Poslanci počas nich rokovali s predstaviteľmi maltského predsedníctva, Komisie a UNHRC.

Pohľad na utečencov v tábore, v strede malé dieťa        

Státisíce ľudí opúšťajú svoje domovy s vidinou lepšieho života v Európe. Utekajú pred vojnou a chudobou, no mnohí z nich sa stávajú obeťami pašerákov bez chrbtovej kosti. O imigrantoch a o tom, čo s nimi robiť, sa v súčasnosti vedú búrlivé diskusie. Ani Európskemu parlamentu osud týchto ľudí nie je ľahostajný.

video od EuroparlTV        

Počas posledných rokov sa ukázalo, že súčasný azylový systém EÚ má svoje limity. Nezvládame reagovať na migračné vlny a nevieme nájsť stratené migrujúce deti. Len v roku 2016 prišlo do Grécka a Talianska 354 886 osôb. Je preto čoraz urgentnejšie azylový systém reformovať. V Európskom parlamente sa touto otázkou zaoberá švédska poslankyňa Cecilia Wikström, vo štvrtok predstaví vo výbore pre občianske slobody svoju správu.

Ilustrácia: postavy stoja na nafukovacom člne na mori        

Riešenie migrácie je na vrchole európskej politickej agendy. Už od roku 2015 prijala EÚ viaceré opatrenia a okrem toho sa snaží zlepšiť a aktualizovať už existujúce pravidlá. No až 73% Európanov by bolo rado, keby toho robila ešte viac. Vyplýva to z nedávneho prieskumu Eurobarometer. 58% opýtaných pritom označilo činnosť EÚ v tejto oblasti za nepostačujúcu - o 8 percentuálnych bodov menej ako vlani. Prečítajte si, na akých opatreniach v oblasti migrácie pracuje Európsky parlament.

Serbia. Refugees and migrants transit through the Balkans        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Doterajšia neschopnosť azylového systému EÚ vyrovnať sa s neustále rastúcim počtom prichádzajúcich migrantov si vyžaduje radikálnu reformu takzvaných dublinských pravidiel. Vyplýva to z návrhu nelegislatívneho uznesenia, ktoré v stredu schválil výbor EP pre občianske slobody. Poslanci navrhujú zriadenie centralizovaného systému zberu a rozdeľovania žiadostí o azyl fungujúceho na báze hotspotov, z ktorých by sa žiadatelia na základe kvót prerozdeľovali medzi členské štáty.

Články 

video od EuroparlTV
       

Migračná kríza sa stala hlavnou politickou témou vo mnohých krajinách EÚ. Na jej riešení sa chce podieľať i Európsky parlament. V utorok bude plénum rokovať a hlasovať o dôležitej správe o holistickom prístupe k migrácii od poslynkýň Kashetu Kyenge (S&D, IT) a Roberty Metsoly (EPP, Malta). Pozrite si video, v ktorom odpovedajú na vaše otázky ohľadne migrácie a dohody s Tureckom, ktoré ste mali možnosť položiť im na Facebooku.

poslanec Artis Pabriks počas rozhovoru        

Parlamentné plénum dnes odobrilo vytvorenie spoločnej európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, ktorá by mala dohliadať na vonkajšie hranice EÚ a pomôcť tak obnoviť fungovanie schengenského priestoru. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s lotyšským ľudovcom Artisom Pabriskom, ktorý tu bol hlavným parlamentným vyjednávačom a spravodajcom. Otázky pochádzali od vás a poslanec na ne odpovedal počas live chatu na Facebooku.

utečenci na nafukovacom člne        

EÚ sa už dlhší čas intenzívne snaží nájsť riešenie migračnej krízy i jej príčin. Nával migrantov neutícha a je potrebné oddeliť tých, ktoré našu pomoc skutočne potrebujú a vrátiť naspäť ekonomických migrantov. O nových plánoch na riadenie migrácie rokovali v utorok poslanci počas plenárneho zasadnutia so zástupcami Komisie.

Fotoreportáž Marie Dorigny o ženách v utečeneckých táboroch v Grécku, v Macedónsku a v Nemecku        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Reforma politík a postupov EÚ v oblasti azylu a migrácie musí obsahovať aj opatrenia na zaistenie bezpečnosti žien žiadajúcich o azyl, ktoré často cestujú s malými deťmi alebo staršími členmi rodiny. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré v utorok schválil Európsky parlament.

Články 

Constance Le Grip - portrét v rokovacej sále        

Život v utečeneckom tábore vie byť nočnou morou. O to viac pre ženy a deti, na ktoré číha oveľa viac nebezpečenstiev ako na mužov. Minulý týždeň vycestovala skupina 11 poslancov do Grécka, kde navštívili viaceré tábory a centrá pre utečencov. Zaujíma ich, ako tam tieto ženy a deti žijú. Po ich návrate sme sa porozprávali so šéfkou delegácie, francúzskou poslankyňou Constance Le Grip (EPP). Nástojí na tom, aby aj ostatné členské štáty prijímali utečencov, predovšetkým ženy a deti.

roztrhaný pas na blate        

V stredu ráno poslanci hodnotili uplynulý samit s Tureckom, ktorého témou boli nové návrhy na riešenie migračnej krízy. Počas debaty zdôraznili potrebu rešpektovať medzinárodné azylové pravidlá a vyjadrili i svoje očakávania ohľadne blížiaceho sa samitu EÚ. Len v januári a februári tohto roku prišlo do Európy ďalších okolo 132 tisíc ľudí. Súčasťou navrhovaného riešenia by malo byť to, že za každého Sýrčana, ktorého si Turecko vezme späť, si od neho EÚ zoberie jedného uznaného utečenca.

Poslanec Brando Benifei        

O tejto otázke diskutovali v utorok spoločne s medzinárodnými odborníkmi členovia zamestnaneckého výboru. Európa v súčasnosti čelí najväčším migračným vlnám od čias druhej svetovej vojny. Títo ľudia utekajúci pred vojnou a biedou by to mali v EÚ určite ľahšie, ak by si tu vedeli nájsť zamestnanie. Ako im to umožniť? Prečítajte si, čo si o tom myslia poslanci a experti.

Deti v sýrskom utečeneckom tábore v Turecku.        

Predtým, ako v Sýrii vypukla občianska vojna, študovala Gülhan fyziku na univerzite Tishreen v meste Latakia. Dnes má 32 rokov a už štyri roky žije spoločne so svojimi deťmi v utečeneckom tábore neďaleko mesta Osmaniye na juhu Turecka. Humanitárna kríza, ktorú spôsobil konflikt v Sýrii, sa stala najväčšou od čias druhej svetovej vojny. Tento týždeň do sýrskych utečeneckých táborov zavítali poslanci EP, aby sa na vlastné oči presvedčili, v akých podmienkach tu títo ľudia žijú.

Ďalšie informácie 

Články 

video od EuroparlTV
       

V záujme utečencov musíme spolupracovať s Tureckom, povedal v pondelok 7. marca po stretnutí s tureckým premiérom Ahmetom Davutoğlom predseda Parlamentu Martin Schulz. Spoločne diskutovali nielen o utečeneckej kríze, ale i o kontrole hraníc, liberalizácii vízového režimu pre občanov Turecka a o slobode tlače v krajine. Ich stretnutie predchádzalo spoločnej schôdzi štátnych predstaviteľov európskej dvadsaťosmičky s tureckou vládou ohľadne opatrení na zastavenie prílivu utečencov.

pohľad na utečenecký tábor        

Sýria a problémy utečencov boli pre Parlament v poslednom období jednou z jeho top priorít. Naposledy sa poslanci zaoberali pomocou pre Turecko, kde je momentálne 2 a pol milióna utečencov a odkiaľ títo ľudia ďalej pokračujú do Európy. Európa stále hľadá riešenie tohto komplexného problému. Tento týždeň pôjdu situáciu do Turecka zhodnotiť dve parlamentné delegácie.

utečenecký tábor        

Európa sa stále pokúša nájsť efektívne riešenie migračnej a utečeneckej krízy, ktorá ako vo štvrtok poslancom povedal komisár Avramopoulos, sa ešte viac zhoršuje. Podľa jeho slov je pri vzostupe "populizmu a nacionalizmu" v stávke naša jednota. Členské štáty vyzval k tomu, aby si plnili svoje sľuby a prejavili jeden druhému svoju solidaritu. "Ak Schengen skolabuje, bude to začiatok konca celého európskeho projektu," varoval.

Rozprava o nedávnych teroristických útokoch v Paríži        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Predvádzanie sa politikov porovnávajúcich utečencov s teroristami podnecuje len ďalšiu nenávisť a dezilúzie a povzbudzuje tých, ktorí sa pridávajú k teroristom, uviedlo mnoho poslancov počas stredajšej rozpravy. Členské štáty EÚ by nemali prispievať k erózii európskych slobôd a tolerancie. Namiesto toho sa musia snažiť o posilnenie bezpečnosti zintenzívnením spolupráce tajných služieb, výmeny informácií a investícií do zručností a technológií potrebných na boj proti terorizmu, tvrdia poslanci.

Alexis Tsipras a Martn Schulz, okolo nich sú ľudia        

Predseda EP Martin Schulz je momentálne na dvojdňovej návšteve Grécka. Včera sa v Aténach stretol s utečencami, ktorí boli presunutí do Luxemburska. Dnes zavítal do registračného a identifikačného centra na ostrove Lesbos, kde denne zaregistrujú takmer 2500 osôb. Podľa jeho slov je dôležité posilniť úsilie na zavŕšenie hotspotov, no tie budú efektívne len vtedy, ak bude fungovať prerozdeľovanie medzi všetkými členskými štátmi.

Nezamestnanosť a migračná kríza. Väčšina Európanov považuje tieto problémy za najväčšie, ktorým EÚ momentálne čelí. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho výskumu Eurobarometer vypracovaného pre EP. Takmer 2/3 opýtaných sa vyjadrili, že rozhodnutia o migrácii by mali byť prijímané na celoeurópskej a nie národnej úrovni, pričom až 8 z 10 respondentov súhlasí s tým, aby boli žiadatelia o azyl lepšie prerozdeľovaní do všetkých členských štátov. Z krajiny na krajinu sa však odpovede zásadne líšia.

infografika so základnými údajmi o sýrskej kríze        

Konflikt v Sýrii by sa mohol do histórie zapísať ako najväčšia humanitárna kríza od druhej svetovej vojny. Milióny ľudí v jeho dôsledku prichádzajú o strechu nad hlavou a státisíce sa zúfalo snažia dostať do susedných krajín alebo do Európy. "Európska únia je skúšaná tak, ak nikdy predtým. Táto utečenecká a migračná kríza nepominie, ak od nej odvrátime tvár. Iba sa zhorší," vyhlásil počas summitu o migrácii vo Vallette predseda Parlamentu Martin Schulz.

Články 

obrazovka s lodou na mori        

Vojenská operácie EÚ zameraná proti prevádzačom imigrantov v Stredozemnom mori by sa mala už čoskoro preklenúť do novej etapy. Cieľom novej misie bude zatýkanie pašerákov a zadržiavanie ich plavidiel. O detailoch tejto operácie sa rokovalo v utorok 22. septembra počas zasadnutia podvýboru parlamentného podvýboru pre bezpečnosť a obranu.

Plenárna rozprava o utečeneckej kríze s predsedami Európskej rady a Európskej komisie Donaldom Tuskom a Jeanom-Claudom Junckerom.        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Skutočná priepasť, ktorú odhalila utečenecká kríza, jestvuje medzi zástancami spoločného riešenia na úrovni EÚ a jeho odporcami, ktorí chcú využiť krízu na rozbitie Únie, vyhlásilo počas utorňajšej rozpravy viacero poslancov. Väčšina z nich odsúdila pomalosť členských štátov pri napĺňaní svojich sľubov poskytnúť viac financií a personálu na pomoc a registráciu utečencov. Komisii dnes chýba rovnaká suma, ako pred dvomi mesiacmi - 2,3 mld. eur, uviedol jej predseda Jean-Claude Juncker.

15th of October 2015 European Summit family photo ©European Union 2015 - European Council        

Predseda Parlamentu Martin Schulz dnes úvodom zasadnutia Európskej rady lídrom členských krajín pripomenul, že Európa potrebuje záväzný permanentný systém na prerozdeľovanie utečencov. "Európska solidarita je spoločnej zodpovednosti a tom, že nikoho nenecháme samého," vyhlásil. Na programe samitu, ktorý sa bude konať do zajtra, sú okrem migrácie i otázky hospodárskej a menovej únie, britské referendum a situácia v Turecku a Sýrii.

infografika o počte utečencov        

V súvislosti s prebiehajúcou migračnou krízou Komisia nedávno predložila balík návrhov, od ktorých očakáva, že by mohli pomôcť pri jej riešení. Ráta napríklad s vytvorením stále rekolačného mechanizmu, zriadením spoločného zoznamu bezpečných krajín pôvodu či zefektívnením politiky návratu. V utorok ráno sa bude návrhmi Komisie zaoberať parlamentný výbor pre občianske slobody. Jeho schôdzu môžete sledovať v priamom prenose na našom webovom portáli.