Zdieľať túto stránku: 

Články 

Izraelská a palestínska zástava        

Na dosiahnutí trvalého mieru medzi Izraelom a Palestínou má záujem aj Európska únia. V septembri 2015 poslanci od EÚ požadovali nový prístup k tamojšiemu konfliktu a okamžité úsilie na dosiahnutie mieru. Zdôraznili pritom i dôležitosť riešenia v podobe dvoch štátov. V decembri 2014 drvivá väčšina poslancov hlasovala za uznanie palestínskej štátnosti.

domy a bytovky vystavané na kopci        

V dňoch 20.-24. februára zavítala päťčlenná delegácia europoslancov pod vedením Neoklisa Sylikiotisa do Jeruzalema a Predjordánska. Riešenie v podobe dvoch štátov je podľa nich na kritickom bode a EÚ i jej členské štáty by mali uznať palestínsku štátnosť. Poslanci nedávno diskutovali o rozhodnutí izraelskej vlády retroaktívne legalizovať osady vystavané na palestínskom území.

Izraelský prezident Reuven Rivlin počas svojho príhovoru v Európskom parlamente.        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Zvolení izraelskí lídri podporovali a podporujú riešenie založené na dvoch štátoch pre dva národy, vyhlásil v stredu pred poslancami EP prezident Izraelského štátu Reuven Rivlin. Momentálne však nie je možné dosiahnuť stálu mierovú dohodu medzi nami a Palestínčanmi, dodal vyzývajúc EÚ, aby pomohla budovať dôveru medzi oboma stranami.

Články 

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás na pôde Európskeho parlamentu.        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Nastal čas, aby náš ľud mohol žiť slobodne, bez múrov a kontrolných stanovíšť, vyhlásil predseda Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás vo svojom štvrtkovom prejave na pôde Európskeho parlamentu. Poslancom tlmočil vďaku svojho ľudu za to, že EP uznal Palestínsky štát, a kritizoval Izrael za pokračujúcu okupáciu palestínskych území.

Pierre Krähenbühl počas rozhovoru        

Poslanci zahraničného a rozvojového výboru sa minulý týždeň stretli so šéfom Agentúry ONS pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) Pierrom Krähenbühlom. Hovoril s nimi o tom, aký dopad má na palestínskych utečencov päť rokov trvajúca vojna v Sýrii i deväťročné blokovanie Gazy. Až 95% palestínskych utečencov v Sýrii je odkázaných na humanitárnu pomoc a 65% mladých obyvateľov Gazy je nezamestnaných. Medzinárodné spoločenstvo vyzval k tomu, aby pracovalo na riešení problémov na Blízkom východe.

Pierre Krähenbühl počas rozhovoru, za nim visí zástava EÚ        

Generálny komisár agentúry OSN poskytujúcej pomoc piatim miliónom palestínskych utečencov v Jordánsku, Libanone, Sýrii a na palestínskych územiach Pierre Krähenbühl rokoval v pondelok 2. marca s členmi zahraničného výboru o situácii utečencov a financovaní agentúry. Spýtali sme sa ho na následky bojov v Gaze a Sýrii a na činnosť agentúry UNRWA. V období 2007-2013 poskytla EÚ a jej členské štáty 57% riadneho rozpočtu UNRWA.

Pohľad na Skalný dóm v Jeruzaleme spoza deliaceho múru v Abu Dis, na Západnom brehu, 29. september 2014.  ©BELGA_EYEVINE        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Európsky parlament v zásade podporuje uznanie palestínskej štátnosti a riešenie v podobe existencie dvoch štátov. Zároveň je však presvedčený, že tieto veci by mali ísť ruka v ruke s vývojom mierových rokovaní, ktoré by sa mali posunúť vpred, uvádza sa v stredu schválenom uznesení. Parlament tiež v snahe o podporu diplomatického úsilia EÚ na Blízkom výhode rozhodol o začatí iniciatívy "Poslanci za mier," v rámci ktorej by mali spolupracovať poslanci EP, parlamentov Izraela a Palestíny.

Články 

Fulvio Martusciello a Martina Anderson počas vystúpenia v Parlamente        

Švédsko nedávno ako prvá krajina západnej Európy uznalo štátnu suverenitu Palestíny. O tom, či by mala jeho príklad nasledovať aj celá Európska únia, bude dnes hlasovať parlamentné plénum. Prispela by Únia uznaním Palestíny k zmierneniu konfliktov v tomto regióne? O svoje názory sa s nami podelili predsedníčka delegácie pre vzťahy s Palestínskou zákonodarnou radou Martina Anderson a predseda delegácie pre vzťahy s Izraelom Fulvio Martusciello.