Zdieľať túto stránku: 

Články 

Tajani tlieska        

V utorok 17. januára 2017 vystriedal Martina Schulza na stoličke predsedu Európskeho parlamentu taliansky poslanec zo stredopravej Európskej ľudovej strany Antonio Tajani. Doterajší podpredseda Parlamentu dostal v štvrtom a poslednom kole hlasovania 351 poslaneckých hlasov, zatiaľ čo jeho súper a krajan, socialista Gianni Pittella si ich vyslúžil 282. Mandát nového predsedu potrvá do roku 2019, keď sa budú konať ďalšie eurovoľby.

Články 

Poslanci pri hlasovacej urne počas voľby podpredsedov Európskeho parlamentu.        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

V nadväznosti na utorňajšiu voľbu predsedu Európskeho parlamentu si poslanci v stredu v dvoch kolách tajnej voľby vybrali zo svojich radov štrnástich podpredsedov zo šiestich politických skupín. Kandidáti potrebovali na zvolenie absolútnu väčšinu právoplatne odovzdaných hlasov. Parlament tiež do funkcie vymenoval piatich kvestorov, jedným z nich je poslanec Vladimír Maňka (S&D).

video od EuroparlTV        

V utorok 17. januára sa po celodennom hlasovaní, ktoré prebiehalo až v štyroch kolách, stal novým predsedom Európskeho parlamentu taliansky ľudovec Antonio Tajani. Počas tlačovej konferencie, ktorú podal už ako predseda, ocenil demokratický proces voľby a prisľúbil, že bude reprezentovať všetkých poslancov.