Sonia Alfano: Proti mafii sú bežné zákony bezmocné

Talianska liberálna demokratka Sonia Alfano je predsedníčkou nedávno zriadeného osobitného výboru Parlamentu pre boj proti organizovanej trestnej činnosti. K výkonu danej funkcie je mimoriadne povolanou osobou. Pochádza zo Sicílie a proti organizovanému zločinu aktívne bojuje už od roku 1993, kedy mafia zavraždila jej otca. Sonia Alfano je presvedčená, že úlohou výboru je poskytnúť správne nástroje ľuďom, ktorí sa boju proti mafii venujú v každodennej praxi.

Sonia Alfano verí, že EP musí pri boji proti mafii spolupracovať i s inštitúciami mimo EÚ.
Sonia Alfano verí, že EP musí pri boji proti mafii spolupracovať i s inštitúciami mimo EÚ.

Prečo bolo potrebné vytvoriť k boju proti organizovanej trestnej činnosti osobitný výbor?  


Problém organizovaného zločinu a rôznych foriem mafie nemôže byť vyriešený prostredníctvom bežných, obyčajných zákonov. Bežné zákony boli v tomto smere v minulosti neúčinné. Dokonca umožnili zakorenenie kriminálnych štruktúr i v takých krajinách, ktoré by sa širokej verejnosti mohli zdať voči daným praktikám imúnne, ako sú napr. Švédsko alebo Holandsko.


Cieľom Vášho výboru je vytvorenie jednotného zákona proti mafii. Čo by mal podľa Vás obsahovať?


Tým, ktorí proti mafii dennodenne bojujú, musíme dať správne nástroje. To je naša úloha zákonodarcov.


Aby sme mohli vytvoriť zodpovedajúci zákon, musíme načúvať tým, ktorých sa to priamo dotýka. Teda sudcom a vyšetrovateľom v celej EÚ. Podľa mňa by sme mali na európskej úrovni za trestný čin uznať "kriminalitu mafiánskeho typu", ktorý v súčasnosti existuje iba v Taliansku.


Mali by sme vytvoriť nástroj, ktorý väzneným mafiánskym bossom zabráni pokračovať v ich práci z väzenia. Mohli by sme použiť nástroje tzv. "ostrého väznenia", ktorý by zodpovedal článku 41-bis talianskeho zákona o väzenskej správe. Európskych občanov by som chcela uistiť, že pri ňom nedochádza k žiadnemu porušovaniu ľudských práv. "Ostré väznenie" znamená, že väzeň je v cele sám a nemôže komunikovať s ostatnými väzňami obvinenými z rovnakých trestných činov.


Ako chce Váš výbor zmeniť súčasný spôsob boja proti mafii?


Musíme zabavovať majetok zločincov prepojených na mafiu. Ako rodená Sicílčanka som bola bohužiaľ viackrát svedkom toho, že mafiánsky boss si napriek desiatim rokom stráveným za mrežami udržal svoje postavenie. Keď mu ale zabavíme majetok, stratí dôveryhodnosť a silu.


Chceme, aby sa tento majetok vrátil občanom prostredníctvom verejných služieb.


Boj proti mafii musí prebiehať na všetkých "frontoch" za spolupráce medzi politikou, inštitúciami, súdnymi a vyšetrovacími orgánmi.


Po Vašom zvolení za predsedníčku výboru ste naznačili, že sa budete usilovať o spoluprácu i s inštitúciami mimo Európskej únie. Môžete nám povedať nejaký príklad?


Napríklad 'Ndrangheta (talianska zločinecká organizácia s centrom v Kalábrii, pozn. red.) je najbohatšou zločineckou skupinou na svete. Má monopol na obchod s drogami. Tiež má absolútnu dôveru kolumbijského drogového kartelu. S takouto štruktúrou nemôžeme bojovať prostredníctvom bežných zákonov a len spoluprácou v rámci Eurojustu (Jednotka Európskej únie pre súdnu spoluprácu, pozn. red.).


Chceme hlbšiu spoluprácu medzi súdnymi a vyšetrovacími orgánmi v Európskej únii i mimo nej. Na mysli mám napríklad Kanadu, USA alebo Kolumbiu.

Základné údaje o výbore

  • Výbor pre vyšetrovanie organizovanej trestnej činnosti, korupcie a prania špinavých peňazí bol ako osobitný výbor zriadený 1. apríla 2012 s funkčným obdobím 12 mesiacov.
  • Jeho úlohou je:
  • analyzovať a vyhodnocovať rozsah organizovanej trestnej činnosti, korupcie a prania peňazí
  • analyzovať a vyhodnocovať ich dopad na Úniu a jednotlivé členské štáty,
  • ako i navrhovať vhodné opatrenia, ktoré by Únii umožnili týmto hrozbám predchádzať a čeliť na medzinárodnej, európskej a vnútroštátnej úrovni.