Proti terorizmu neexistuje zaručený recept, tvrdí nemecký minister zahraničných vecí 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier diskutoval s členmi zahraničného výboru o súčasných politických výzvach. 

Členovia zahraničného výboru v pondelok spoločne s nemeckým ministrom zahraničných vecí F.W. Steinmeierom diskutovali o teroristických útokoch v Paríži a ich medzinárodných dôsledkoch. Steinmeier počas debaty podotkol, že "na terorizmus neexistuje zaručený recept" a zdôraznil, že "vojenský zásah na vyriešenie tohto problému nepostačí." Šéf výboru Elmar Brok (EĽS, Nemecko) varoval, aby sme si nezačali spájať terorizmus s utečencami. "Utečenci sú obeťami teroru, nie jeho súčasťou," vyhlásil.

Zahraničný výbor diskutoval s nemeckým ministrom zahraničných vecí najmä o piatkovej tragédii v Paríži a potrebe politického riešenia sýrskej krízy. Steinmeier pred poslancami podotkol, že nedávne viedenské rokovania o Sýrii prinášajú istú nádej, keďže nielen USA s Ruskom ale i Irán so Saudskou Arábiou počas nich našli spoločnú reč. Neznamená to však, že "by tu bol dôvod na optimizmus alebo eufóriu."


Poslancov oboznámil s tým, že bol prijatý plán na uzavretie prímeria, aj keď to vraj môže znieť "utopisticky". "Sýrska armáda a jej opozícia by mali proti sebe prestať bojovať, inak im neostanú sily na boj proti IS a organizácii Al Nusra. Do šiestich mesiacov by mali byť vymenovaní členovia dočasnej vlády a do osemnástich mesiacov by sa mali konať voľby," povedal.


Javiera Narta (ALDE, ES) zaujímalo, "ako chceme poraziť IS, keď vojenské stratégovia tvrdia, že potrebujú päť a pol roka." Takis Hadjigeorgiou (GUE/NGL, Cyprus) podotkol, že Turecko bojuje proti pešmergom, zatiaľ čo EÚ podporuje aj Turecko aj pešmergov.


Barbara Lochbihler (Zelení/ESA, DE) privítala plán, ku ktorému sa dospelo vo Viedni, no pripomenula, že ešte ostáva vyriešiť problém samotného Assada. "Máme tu ťažké vojnové zločiny, ktorých vinníci by nemali zostať nepotrestaní," vyhlásila.


Francúzska ľudovkyňa Michèle Alliot Marie chcela vedieť či teraz po teroristických útokoch v Paríži, môžeme použiť článok 222 Lisabonskej zmluvy, podľa ktorého by mala Únia a jej členské štáty konať v prípade, ak je členský štát terčom teroristov. Podľa jej slov "snáď nastal čas na spustenie (...) európskej obrannej sily."


Afzal Khan (S&D, UK) si myslí, že "musíme vyvinúť viac úsilia na zabezpečenie našich vonkajších hraníc na efektívnejšie si vymieňať informácie." Okrem toho dodal, že "mnohí európski moslimovia sa teraz obávajú odvetných útokov a ďalšej diskriminácie."


Viacerí poslanci spomenuli otázku Schengenského priestoru a komunikácie medzi orgánmi členských štátov. "Prečo nemecká polícia neinformovala francúzske úrady o aute údajne z Čiernej Hory plnom zbraní, ktoré malo namierené do Paríža a ktoré pred týždňom zadržali na rakúskych hraniciach," pýtal sa Charles Tannock (EKR, UK).


James Carver (ESPD, UK) hovoril o "nedostatočných hraničných kontrolách" a zaujímalo ho, či "parížske útoky (...) znamenajú koniec Schengenu a základného princípu voľného pohybu osôb."


Prečítajte si aj ďalšie správy z Európskeho parlamentu.