Sledujte priamy prenos plenárnej debaty o európskych protiteroristických opatreniach 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

©BELGA_ZUMAPRESS 

Nedávne teroristické útoky v Paríži donútili členské štáty aj inštitúcie k tomu, aby prehodnotili svoju bezpečnostnú stratégiu a navrhli nové kroky na zefektívnenie boja proti terorizmu. Na dnešnom plenárnom zasadnutí budú preto poslanci spoločne s komisárom pre vnútorné veci Dimitrisom Avramopoulom diskutovať o viacerých protiteroristických opatreniach. Reč bude o prevencii radikalizácie a predaja zbraní ale aj o európskej bezpečnostnej agende na roky 2015-2020 a záznamoch o cestujúcich.

Dnešná plenárna debata predchádza neformálnemu stretnutiu ministrov spravodlivosti a vnútorných vecí, ktoré sa bude konať zajtra v lotyšskej Rige.


Poslanci budú spoločne s komisárom Avramopoulom preberať návrh dohody o osobných záznamoch cestujúcich (PNR), ktorý má Parlament momentálne na stole. Letecké spoločnosti by mali podľa navrhovaných pravidiel odovzdávať členským štátom údaje o cestujúcich, ktorí vstupujú na územie EÚ, alebo ho opúšťajú. Tieto opatrenia by mali úradom napomôcť v boji proti terorizmu a závažnej trestnej činnosti.


Na pretras príde aj európska bezpečnostná agenda na roky 2015-2020, s ktorou by mala prísť Európska komisia počas nasledujúcich mesiacov. Táto stratégia by sa mala postaviť k riešeniu problémov, o ktorých rokovali ministri vnútorných veci na svojom stretnutí 11. januára. Jej obsahom budú opatrenia na prevenciu radikalizácie, posilnenie boja proti financovaniu terorizmu, zlepšenie odovzdávania informácií a obmedzenie ilegálnych dodávok zbraní. V decembri 2014 poslanci prijali uznesenie, v ktorom požadujú, aby bola nová stratégia vnútornej bezpečnosti ľahko prispôsobiteľná aktuálnemu vývoju a aby sa v rámci nej zaujal integrovaný prístup k zahraničným bojovníkom, kybernetickej bezpečnosti, obchodovaniu s ľuďmi, organizovanej trestnej činnosti, praniu špinavých peňazí a korupcii.


Priamy prenos dnešnej debaty môžete sledovať kliknutím na prvý odkaz vpravo.