Sledujte priamy prenos plenárnej rozpravy o boji proti terorizmu po nedávnych útokoch 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Svoju solidaritu s obeťami marcových teroristických útokov v Paríži vyjadrilo aj návštevnícke centrum EP Parlamentarium.  

22. marca sa Brusel stal jedným z ďalších miest, ktoré si teroristi vybrali za svoj terč. Európania si tak znovu uvedomili, že štáty EÚ musia proti terorizmu bojovať spoločnými silami. O tom, ako by mali vyzerať nové protiteroristické opatrenia, bude dnes popoludní spoločne s predstaviteľmi Komisie i Rady rokovať parlamentné plénum. Rozpravu vysielame v priamom prenose na našom webovom portáli.

Plenárna rozprava o boji proti terorizmu po nedávnych teroristických útokoch sa začína o 15:00. Jej priamy prenos môžete sledovať kliknutím na tento odkaz.


"Európski občania oprávnene očakávajú, že ich vlády i Európska únia prijmú konkrétne opatrenia na boj proti džihádistickému terorizmu," povedala podpredsedníčka EP Sylvie Guillaume (S&D, FR) v reakcii na mimoriadne zasadnutie európskych ministrov vnútra, ktoré sa konalo po bruselských útokoch.


Protiteroristické opatrenia EÚ


Hrozba terorizmu nie je nová. Európske vlády sa na ňu však začali viac sústreďovať po útokoch v Madride v roku 2004 a v Londýne v roku 2005. Na jeseň v roku 2005 bola prijatá stratégia EÚ na boj proti terorizmu.


O desať rokov neskôr - po útokoch v Paríži - sa boj proti terorizmu stal top prioritou a Európska komisia tu navrhla nové opatrenia, o ktorých Parlament momentálne rokuje. Jedným z týchto opatrení je smernica o boji proti terorizmu, ktorá okrem iného ustanovuje trestnoprávne postupy voči takzvaným zahraničným teroristickým bojovníkom, ktorí cestujú do zahraničia za účelom terorizmu a po svojim návrate do Európy predstavujú veľkú hrozbu. Okrem toho poslanci prerokúvajú i novelu smernice o nadobúdaní a držaní zbraní.


Zahraniční bojovníci


Spomínaní zahraniční teroristickí bojovníci predstavujú pre bezpečnosť Únie obrovské riziko. Počet občanov EÚ, ktorí odcestovali do Iraku alebo Sýrie, aby sa tam pripojili k teroristickým organizáciám, sa v súčasnosti odhaduje na 5000. Európsky parlament prijal v novembri minulého roku uznesenie, v ktorom požaduje spoločnú stratégiu EÚ na boj proti radikalizácii a náboru mladých Európanov. Poslanci tu navrhovali opatrenia proti šíreniu extrémizmu na internete alebo vo väzniciach. Požadujú napríklad to, aby boli ideologicky radikalizovaní väzni oddelení od tých ostatných, aby tak väznice neslúžili ako živná pôda pre extrémizmus.

 

Záznamy o cestujúcich


Poslanci opakovane apelujú na členské štáty, aby posilnili spoluprácu nielen medzi sebou, ale takisto i s tretími krajinami. Na konci minulého roku sa Parlamentu a Rade podarilo dohodnúť na návrhu smernice o zbere údajov o cestujúcich (PNR). Táto smernica vyžaduje systematické zhromažďovanie, využívanie a uschovávanie údajov o cestujúcich vrátane dátumov letu a ich trás, kontaktných informácií a informácií o spôsobe platby. Plénum bude o nej hlasovať vo štvrtok 14. apríla. Poslanci tu trvajú na tom, že je nutné nájsť rovnováhu medzi ochranou súkromia a bezpečnostnými kontrolami a zachovať tak rešpektovanie základných občianskych práv. Parlament má na stole aj reformu pravidiel týkajúcich sa spracúvania osobných údajov na predchádzanie trestnej činnosti. Aj o nej bude hlasovať už tento štvrtok.


Ďalšie opatrenia


Počas májového plenárneho zasadnutia budú poslanci rozhodovať o posilnení kapacít európskeho policajného úradu Europol. V apríli budú hlasovať o navýšení počtu zamestnancov jeho protiteroristického strediska.


Boj proti terorizmu zostane politickou prioritou i neskôr. Parlament pripravuje svoje stanovisko k Európskeho informačnému systému registrov trestov (ECRIS) a k návrhu na posilnenie kontrol na vonkajších hraniciach, ktorý sa týka schengenského hraničného kódexu.


Viac o tom, ako sa Parlament zapája do boja proti terorizmu, sa dozviete v našej top téme.


Tento článok sme pôvodne publikovali 5. apríla 2016.