EÚ by mala v oblasti obrany rozvíjať spoluprácu s NATO 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Samit NATO, ktorý sa odohráva 11.-12. júla budí rôzne očakávania. Preukážu spojenci jednotu? Zhovárali sme sa s Ioanom Mirceaom Paşcu (S&D, RO), autorom správy o vzťahoch medzi NATO a EÚ.

Ioan Mircea Pașcu hovorí o NATO 

Od roku 2015 krajiny EÚ, ktoré sú zároveň aj členmi NATO, zvyšujú svoje výdavky na obranu. Pred summitom americký prezident Donald Trump poslal ostro vyznievajúce listy, v ktorých žiada, aby európske krajiny investovali do obrany viac. Je to oprávnená žiadosť?

Vo všeobecnosti áno. Počas ekonomickej krízy rokoch 2007-2008 sa do obrany investovalo menej peňazí. V súčasnosti to predstavuje problém, máme k dispozícii jasné čísla. Bolo by vhodné, keby sa nám podarilo zvýšiť obranyschopnosť pomocou finančných investícií.

Nemali by sme považovať za samozrejmosť to, že my (EÚ) nebudeme financovať našu obranu dostatočne a USA sa o všetko postarajú, pretože problematika je trochu komplikovanejšia. Myslím, že práve počas samitu sa dozvieme, ako na tom v skutočnosti sme a na čom ešte musíme spoločne zapracovať.

Aký výsledok samitu NATO podľa Vás bude úspechom?

Najväčším úspechom by bolo, keby sa samit G7 neopakoval. Som presvedčený, že komplexnosť problémov a fakt, že nemôžete pred nimi zatvárať oči, snáď privedie obe strany k dohode. Viem, že tá vôľa od Európanov je, dúfam, že aj zo strany USA. Predsa len, USA je kostrou aliancie a európska bezpečnosť závisí aj od amerických záruk.

Vo Vašej správe popisujete viacero oblastí spolupráce. Ktoré z nich sú podľa Vás najdôležitejšie, a ako by sa mala spolupráca vyvíjať?

Vojenská mobilita, kybernetické technológie a viac spolupráce na priemyselnom vývoji. Doteraz to bolo v národných kompetenciách, ale Euróspka komisia navrhla kooperáciu medzi firmami  a vývojármi obranných technológií.

Údaje sú však povzbudivé, v rozpočte by sa mali nájsť financie na podporu vývoja, čo by mohlo prebudiť tradičnú vynaliezavosť Európanov. Do budúcnosti je to výborná správa, pretože to posilnení bezpečnosť a obranyschopnosť EÚ- zároveň to je dobrá správa aj pre NATO, pretože naše aktivity v rámci EÚ posilňujú aj obranyschopnosť NATO.

Bezpečnosť je čoraz komplexnejšia záležitosť a musíme sa zaoberať všetkými rozmermi - vnútornou bezpečnosťou, ktorá je jednoznačne záležitosťou EÚ, ale aj vonkajšou bezpečnosťou, ktorá je aj súčasťou NATO. EÚ však musí brať ohľad aj na bezpečnosť členov únie, ktorí nie sú členmi NATO.